ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

21:22 11/07
Атака РФ, внаслідок якої на Херсонщині загинув малюк, не була випадковістю — посадовці та військові у матеріалі NYP      
20:23 11/07
Верховний суд поновив херсонця В’ячеслава Вандрашека на посаді директора Театру корифеїв у Кропивницькому    
документ
19:13 11/07
Сальдо зрадів, що «героєм Херсонщини» став неонацист      
19:11 11/07
Бореться з онкологією та продовжує допомагати ЗСУ. Історія волонтерки з Херсона
 
18:33 11/07
СБУ та Нацполіція викрили ще 7-х колаборантів, які працювали на агресора під час окупації Херсона  
 
18:18 11/07
Загиблі та поранені цивільні: правоохоронці фіксують наслідки російської агресії на Херсонщині      
17:35 11/07
На Херсонщині оперативники ДВБ Нацполіції затримали трьох чоловіків, які працювали на окупантів  
 
16:58 11/07
Ольгу Казанцеву, заслуженого вчителя України з Херсона, засудили за колабораційну діяльність до десяти років тюрми з конфіскацією майна      
16:33 11/07
Поліцейські Херсонщини забезпечили виконання рішення суду про видворення порушника міграційного законодавства      
16:01 11/07
New York Post розмістило на обкладинці фото вбитого росіянами на Херсонщині однорічного хлопчика  
 
15:52 11/07
Окупаційний суд визнав винним у "державній зраді" жителя Херсонщини      
15:05 11/07
На місці ранкового обстрілу Білозерки виявили труп жінки      
14:55 11/07
Психологи та кінологи поліції Херсонщини проводять заходи для підтримки ментального здоров’я поранених колег  
 
14:37 11/07
Що Маск-старший побачить на окупованій Херсонщині?      
14:37 11/07
Учні Херсонщини готуються до Всеукраїнського етапу гри "Джура"
 
14:33 11/07
86% мешканців українських громад підтримують створення природоохоронних територій – дослідження       
14:26 11/07
Середня зарплата в Україні: де платять найбільше та чого очікувати до кінця року      
14:17 11/07
Незаконна реєстрація та підробка документів: на Херсонщині службовиця постане перед судом      
14:00 11/07
“Херсонців змушують переходити у католицизм!” – росіяни вчергове збрехали про життя на правобережжі області  
 
13:42 11/07
Жителі Херсонської громади отримують гуманітарну допомогу  
 
13:26 11/07
Наслідки російського удару по закладу охорони здоровʼя у Білозерці  
 
13:06 11/07
"Місто без літа і свободи": у мережі показали, який вигляд має окупований Генічеськ, де раніше відпочивали тисячі людей  
 
12:46 11/07
Шахраї під виглядом благодійників: прокуратура Херсонщини розповіла про поширені злочинні схеми      
12:40 11/07
Володимира Циндрю, посадовця окупаційного «ГИБДД» Херсонщини, засудили на 15 років тюрми з конфіскацією майна      
12:30 11/07
Біткойн сягнув нового рекордного максимуму - понад $118 тисяч      
12:12 11/07
«Тіла солдатів РФ вже не забирали, їх засипали хлоркою» – свідчення з Нової Каховки про бої у Кринках  
 
11:54 11/07
Росіяни обірвали життя ще одного жителя Херсона      
11:43 11/07
Близько 10:30 російські окупанти атакували з дрона Херсон      
11:33 11/07
Курс долара та євро на 11 липня      
11:15 11/07
Минулої доби вогнеборці знову гасили пожежі в екосистемах  
 
11:03 11/07
У Скадовську російський окупант вбив своїх і втік: його шукають      
10:50 11/07
10 поранених мирних жителів, пошкоджені будинки й автомобілі: поліція фіксує наслідки російських обстрілів Херсонщини  
 
10:38 11/07
Катував цивільного із застосуванням електроструму — судитимуть співробітника так званої «ГСБ Херсонской области»      
10:27 11/07
Ексміністру сільського господарства РФ й чинному заступнику голови російського уряду Патрушеву повідомлено про підозру      
10:15 11/07
Окупанти вдарили по амбулаторії на Херсонщині, є постраждалі - розпочато провадження      
09:55 11/07
Минулої доби ворог атакував Бериславщину з артилерії та БпЛА      
09:36 11/07
До лікарні звернувся чоловік, автівку якого росіяни атакували з дрона у Білозерці вдень восьмого липня      
09:18 11/07
На ТОТ Херсонщини спостерігається дефіцит м'яса та яєць, - Жовта Стрічка      
09:16 11/07
Три українки заявилися в основу найбільшого турніру WTA перед US Open: хто зіграє в Цинциннаті      
Все новости

Архив публикаций

«    Июль 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
СПЕЦТЕМЫ


    Херсонський планетарій готується приймати відвідувачів

    Херсонський планетарій готується приймати відвідувачівЯк Херсонщина пов’язана з космосом та чим знаний наш планетарій? Про це у програмі "Тема дня" на Українському радіо.Херсон говорили з директоркою Херсонського обласного планетарію імені Юрія Гагаріна Ольгою Храмцовою та лекторкою планетарію Юлією Шибаєвою.

    Херсонський планетарій було відкрито на рік раніше польоту першої людини в космос, у 1960 році. Багато планетаріїв у колишньому Радянському Союзі були відкриті вже після цього польоту, а Херсонський – до польоту.

    "Ініціатива йшла від мас, мешканці міста дуже хотіли планетарій і рішення про те, що планетарій буде відкрито було підписано в 1957 році. Три роки готувалися, реконструювали і нарешті в 1960 році (в минулому році у нас був ювілей 60 років)  відкрився планетарій. У нас дуже дивна область. У нас працювала відома астроном Олена Казимирчак-Полонська і мабуть її бажання, вогонь до астрономії і заразив багато її учнів. Вона проводила багато слухань, це був післявоєнний стан, розруха. Людям важко було І вона своїм зірковим, душевним вогнем заразила людей. І у нас першим був відкритий", - розказує Ольга Храмцова.

    "Коли були підписані документи на заснування планетарію у Херсоні, це був рік початку космічної ери. Коли 4 жовтня 1957 року був запущений перший супутник", - говорить лекторка Юлія Шибаєва.
    Після польоту Ю.Гагаріна було офіційне звернення до першого космонавта з проханням надати свій дозвіл аби херсонський планетарій носив його ім’я. У 1965 році отримали офіційний лист від Юрія Олексійовича з особистим автографом та фотокарткою. І це все зберігається в зоряній залі планетарію.
    Сьогодні Херсонський планетарій є єдиним на півдні України, одним з 6 подібних планетаріїв, які працюють лише у Києві, Донецьку, Дніпропетровську, Харкові, Вінниці. Як вдається тримати марку єдиного на півдні України, розказує директорка обласного планетарію:

    "Дуже важко. І тепер ми не знаємо, у зв’язку із карантинними обмеженнями, а ми законослухняні. Одразу зняли сеанси, хоча люди і замовили їх".

    "До 12 квітня підготували тематичну виставку, присвячену річниці польоту Юрія Гагаріна. Все, що пов’язане з історією космонавтики, безпосередньо з першим космонавтом. Багато книжок присвячених Юрію Гагаріну, фотокартки, пов’язані із запуском першого космічного корабля, а також частина виставки присвячена першому космонавту незалежної України Леоніду Каденюку. Все це у холі планетарію і як тільки ми матимемо змогу приймати наших глядачів, будь ласка приходьте і ознайомтесь з нашою виставкою", - розказала Юлія Шибаєва.
    Відомий український космонавт з Херсонщини Віталій Жолобов здійснив у 1976 р. 49-добовий політ на космічному комплексі "Союз-21" - "Салют-5". З 1996 по 1997 роки він очолював Херсонську обласну державну адміністрацію. З 11 квітня 2002 року - президент Аерокосмічного товариства України. Ініціатор створення Херсонського фонду "Космонавт Юрій Гагарін" для допомоги і соціального захисту інвалідів, малозабезпечених, воїнів-афганців, що постраждали від аварії на ЧАЕС. Він і сам був ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС.

    Херсонський обласний краєзнавчий музей зберігає експонати пов’язані із цією людиною. Старша наукова співробітниця музею Наталя Година розповіла що саме зберігається у фондах.

    "В нас є речі різного плану, які належали Віталію Жолобову, -  одному з перших космонавтів. У нас є такий цінний експонат, це його скафандр, комплектуючі, сигнальні пристрої, різні пристрої, які використовувалися при посадці на землю. Також фотодокументи там де Жолобов і Волинов в перші години приземлення. Сувеніри, які належали Віталію Михайловичу, його листування. Ці експонати зберігаються у фондах музею. Їх можна побачити лише під час спеціальних заходів, або у випадку побудови тематичної виставки", - каже Наталя Година.

    В залі планетарію встановлено апарат "Малий Цейс", який здатен працювати у будь-яку погоду. Завдяки цьому апарату можна побачити зоряне небо і вдень, і вночі.

    "Люди вважають, що це щось подібне до обсерваторії, що можна подивитесь в телескоп і побачити справжні зірки, планети. А апарат "Цейс" дає проекцію зоряного неба у менших масштабах на купол. І саме тому можна побачити навіть вдень і за хмарної погоди зоряне небо. І будь-якої пори року. Зараз сучасні технології - це цифрові планетарії, а у нас оптика. Але цифрові технології ми теж запроваджуємо. Повнокупольні програми купити, запровадити, розробити не так просто", - говорить Храмцова.

    Директорка каже, що з початком війни 2014 року зменшилась зацікавленість херсонців до пізнання космосу. Одразу різко впала відвідуваність таких закладів.
    "Це зрозуміло, людина не знає що на неї чекає, тому намагається на чомусь зекономити. І тут вже не до розваг. Проте є категорія допитливих людей, які завжди ходять", - розказала Храмцова.

    UA:Херсон




    Похожие публикации

    Добавьте комментарий




    1"/>

    ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

    21:22 11/07
    Атака РФ, внаслідок якої на Херсонщині загинув малюк, не була випадковістю — посадовці та військові у матеріалі NYP      
    20:23 11/07
    Верховний суд поновив херсонця В’ячеслава Вандрашека на посаді директора Театру корифеїв у Кропивницькому    
    документ
    19:13 11/07
    Сальдо зрадів, що «героєм Херсонщини» став неонацист      
    19:11 11/07
    Бореться з онкологією та продовжує допомагати ЗСУ. Історія волонтерки з Херсона
     
    18:33 11/07
    СБУ та Нацполіція викрили ще 7-х колаборантів, які працювали на агресора під час окупації Херсона  
     
    18:18 11/07
    Загиблі та поранені цивільні: правоохоронці фіксують наслідки російської агресії на Херсонщині      
    17:35 11/07
    На Херсонщині оперативники ДВБ Нацполіції затримали трьох чоловіків, які працювали на окупантів  
     
    16:58 11/07
    Ольгу Казанцеву, заслуженого вчителя України з Херсона, засудили за колабораційну діяльність до десяти років тюрми з конфіскацією майна      
    16:33 11/07
    Поліцейські Херсонщини забезпечили виконання рішення суду про видворення порушника міграційного законодавства      
    16:01 11/07
    New York Post розмістило на обкладинці фото вбитого росіянами на Херсонщині однорічного хлопчика  
     
    15:52 11/07
    Окупаційний суд визнав винним у "державній зраді" жителя Херсонщини      
    15:05 11/07
    На місці ранкового обстрілу Білозерки виявили труп жінки      
    14:55 11/07
    Психологи та кінологи поліції Херсонщини проводять заходи для підтримки ментального здоров’я поранених колег  
     

    14:37 11/07
    Що Маск-старший побачить на окупованій Херсонщині?      
    14:37 11/07
    Учні Херсонщини готуються до Всеукраїнського етапу гри "Джура"
     
    14:33 11/07
    86% мешканців українських громад підтримують створення природоохоронних територій – дослідження       
    14:26 11/07
    Середня зарплата в Україні: де платять найбільше та чого очікувати до кінця року      
    14:17 11/07
    Незаконна реєстрація та підробка документів: на Херсонщині службовиця постане перед судом      
    14:00 11/07
    “Херсонців змушують переходити у католицизм!” – росіяни вчергове збрехали про життя на правобережжі області  
     
    13:42 11/07
    Жителі Херсонської громади отримують гуманітарну допомогу  
     
    13:26 11/07
    Наслідки російського удару по закладу охорони здоровʼя у Білозерці  
     
    13:06 11/07
    "Місто без літа і свободи": у мережі показали, який вигляд має окупований Генічеськ, де раніше відпочивали тисячі людей  
     
    12:46 11/07
    Шахраї під виглядом благодійників: прокуратура Херсонщини розповіла про поширені злочинні схеми      
    12:40 11/07
    Володимира Циндрю, посадовця окупаційного «ГИБДД» Херсонщини, засудили на 15 років тюрми з конфіскацією майна      
    12:30 11/07
    Біткойн сягнув нового рекордного максимуму - понад $118 тисяч      
    12:12 11/07
    «Тіла солдатів РФ вже не забирали, їх засипали хлоркою» – свідчення з Нової Каховки про бої у Кринках  
     

    11:54 11/07
    Росіяни обірвали життя ще одного жителя Херсона      
    11:43 11/07
    Близько 10:30 російські окупанти атакували з дрона Херсон      
    11:33 11/07
    Курс долара та євро на 11 липня      
    11:15 11/07
    Минулої доби вогнеборці знову гасили пожежі в екосистемах  
     
    11:03 11/07
    У Скадовську російський окупант вбив своїх і втік: його шукають      
    10:50 11/07
    10 поранених мирних жителів, пошкоджені будинки й автомобілі: поліція фіксує наслідки російських обстрілів Херсонщини  
     
    10:38 11/07
    Катував цивільного із застосуванням електроструму — судитимуть співробітника так званої «ГСБ Херсонской области»      
    10:27 11/07
    Ексміністру сільського господарства РФ й чинному заступнику голови російського уряду Патрушеву повідомлено про підозру      
    10:15 11/07
    Окупанти вдарили по амбулаторії на Херсонщині, є постраждалі - розпочато провадження      
    09:55 11/07
    Минулої доби ворог атакував Бериславщину з артилерії та БпЛА      
    09:36 11/07
    До лікарні звернувся чоловік, автівку якого росіяни атакували з дрона у Білозерці вдень восьмого липня      
    09:18 11/07
    На ТОТ Херсонщини спостерігається дефіцит м'яса та яєць, - Жовта Стрічка      
    09:16 11/07
    Три українки заявилися в основу найбільшого турніру WTA перед US Open: хто зіграє в Цинциннаті      
    Все новости

    Наверх