По мнению эксперта Института Политического Образования Александра Солонтая, лидера политической партии «Сила людей», на днях посетившего Херсон, одной из самых проблемных отраслей в Украине является образование. Сферу необходимо реформировать и как можно быстрее, иначе получим необратимые последствия.
Владение иностранными языками - залог успеха выпускника
Самый главный бич отечественного образования - низкое качество, что влияет на уровень кадров, получаемых для разных отраслей. Аналитик констатирует, что большинство выпускников средних школ не владеют в совершенстве хотя бы одним иностранным язык, а такие знания сегодня необходимость.
- Дуже хороший спосіб доторкнутися до кращої освіти - зробити так, щоб випускники старших класів вільно володіли іноземними мовами. Але тоді що станеться - ми просто втратимо всіх абітурієнтів. Так, краще б ми дали їм всім хорошу, якісну мову і досвід заробляння грошей змалку - з 14-15 років, і тоді в 17 років вмієш заробляти, маєш закордонний паспорт, знаєш мову - будеш вчитися в найкращих вузах у світі, ще й на себе заробляти. Нам це буде значно дешевше. Але на практиці ми собі цього не дозволимо. Тому, на мою думку, компромісним рішенням буде все ж таки працювати над українською системою освіти, - отметил эксперт.
Между частными и государственными вузами должен быть знак равенства
Как считает Солонтай, первое, что должна слелать Украина в реформировании образования, это поставить в равные условия учебные заведения всех форм собственности. Ведь выделяя миллиарды на «бюджетные» вузы, государство не получает ожидаемой отдачи в виде качественно подготовленных кадров, сообщает ПИК.
-У нас може бути самий захудалий вуз, але в ньому держава розміщує замовлення. Тобто, наші з вами податки держава збирає і кидає туди, щоб типу підготувати спеціаліста. В той же час в Україні є вищі навчальні заклади, наприклад, Український католицький університет, сучасний, нормальний, без корупції, з якістю, і що, скільки держава в цьому топ-вузі України замовила місць? Нуль. Чому? Бо він приватний, тому ми там не замовляємо, а якщо він державний, то ми там замовляємо, навіть якщо він нищівної якості. Де логіка? Гроші мають піти туди, де є якість. А хто визначає де якість - людина, гроші треба пустити за абітурієнтом, незалежно від того, яку форму він вибрав, говорит Александр Солонтай.
По убеждению аналитика, лишь такой подход усилит конкуренцию между учебными заведениями. Часть из вузов, в том числе, частных, «рвонут» вперед, ну а слабые, дающие «нулевые» знания, отомрут. Второй шаг в реформировании образовательной сферы Солонтай видит в пересмотре принципа начисления стипендий. Данная выплата дожна быть не только помощью, но и вознагражднием за уседные старания, не зависимо от того, на какой форме учится студент.
-Що це за прикол: якщо я вчуся на державній формі, тобто, мені вже дали податки ваші, то мені ще й можуть дати соціальну стипендію? А якщо я ваших податків не беру, за свої вчуся, то навіть якщо виграю всі олімпіади в України, отримаю всі рейтинги, мені все одно стипендію не дадуть... Винагорода, допомога має приходити кращим і цей кращий має вимірюватися не за принципом того, хто платить за мою освіту - платники податків, я сам, чи мої батьки. Таким чином ми отримаємо справжні рейтинги всіх, хто найкраще вчиться.
Репетиторство должно быть легализовано
Также, по мнению Солонтая, государство должно разработать систему финансового стимула для преподавателей. Поскольку именно из-за низкого жалования молодежь не видит перспектив оставаться и расти на преподавательской работе, часто уезжая заграницу. Так Украина теряет ценные кадры, порой, навсегда. Неизбежно реформирование и среднего образования, погрязшего в теневых схемах.
-У нас все менше на карті залишається шкіл, в яких немає зборів. Спочатку починалося зі зборів на вікно, потім на літній ремонт, а тепер це перетворилося на збори на все, що завгодно. В нас в Україні є школи, які вже збирають на зарплату вчителям, офіційно. Тобто, виходить, що в нас декларована безоплатна система освіти перетворюється в систему платної. Але поміряти наскільки це ефективно, тому що вона позапланова, - резюмировал эксперт.
Стоит ли вводить платное школьное обучение в Украине, Солонтай не уточнил, при этом четко дал понять - среднее образование должно быть базовым для каждого ребенка, а еще качественным, а для государства - прозрачным. Так, эксперт считает необходимостью легализации репетиторской деятельности.
-Що виходить, ми є платники податків, офіційним методом не заплатили вчителям достойну зарплату, а вони придумали собі систему як вижити, шляхом запровадження системи репетиторства. При чому ми на це погоджуємося, тому що вони допомагають таким чином реально вивчити програму і підготувати дитину до вступу і ми розуміємо, що сума заробленого офіційно, це не та сума, яка дозволяє їм виживати. Виходить дві реальності: одна офіційна, з низькими зарплатами, вчителями, які виконують план, який виконати не можливо, але хтось намагається, і система другої реальності, яка офіційно не проходить. У нас що, офіційно обліковані в країни репетитори, у нас хтось знає, скільки в країні вчителів паралельно займаються репетиторством? Невідома цифра. Ми всі знаємо, що це тіньова економіка, і ми всі робимо вигляд, що цього немає. Я не проти, щоб викладачі заробили, але все це треба зробити в нормальний спосіб, - считает Александр Солонтай.
Справка: На сегодняшний день в Украине работает 313 высших учебных заведений (98 университетов, 46 акадений, 62 института), 220 из них - государственные.