ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

22:14 06/12
Чем керамическая панель отличается от других обогревателей — объясняет ВЕНКОН      
22:35 05/12
Окупанти хочуть вивозити агропродукцію з лівобережжя Херсонщини до Афганістану      
22:34 05/12
На Херсонщині попрощались із загиблим військовим Олексієм Цюхом      
22:28 05/12
Який вигляд має пологовий у Херсоні після російського обстрілу. ФОТО  
 
22:26 05/12
Попри обіцянки Сальдо, на лівобережжі Херсонщини досі не почався опалювальний сезон      
22:24 05/12
Херсонці повертаються в мікрорайон Корабел, де нема світла, газу і води: готують їжу у дворах, у районі є діти      
22:23 05/12
У Херсоні планують облаштувати пункти обігріву      
16:55 04/12
СБУ заочно повідомила про підозри двом військовим рф, які катували мирних мешканців Бериславщини      
16:42 04/12
Пошкодження очисних споруд у Херсоні не призведе до екокатастрофи - МВА      
16:35 04/12
"Любив Україну, свою дружину та синочка": у Херсоні попрощались з воїном Володимиром Колотілом
 
16:34 04/12
У Херсоні під час артобстрілу загинула 6-річна дівчинка, її батько — поранений, – прокуратура      
16:29 04/12
У Херсоні окупанти обстріляли перинатальний центр: у момент удару лікарі приймали пологи
   
12:47 03/12
Гатили з артилерії півтори години: війська РФ обстріляли тролейбусне депо у Херсоні      
12:45 03/12
Департамент цивільного захисту ХОДА переплатив до 40% за оборонні сітки, – звіт  
 
12:42 03/12
3 загиблих та 3 поранених мирних жителів: наслідки російських ударів по Херсонщині. Фоторепортаж  
 
12:38 03/12
Володимир Миколаєнко ініціює допомогу у звільненні херсонських полонених      
12:33 03/12
Зібрав 2 млн гривень: 12-річний хлопець з Олешківської громади понад 3 роки волонтерить на Львівщині  
 
12:32 03/12
ЗСУ відбили спробу штурму армії РФ біля Антонівського мосту      
12:30 03/12
Четверо представників Херсонщини увійшли до списку 100 українців, які формують майбутнє      
12:29 03/12
“Одні повертаються, інші виїжджають”. Скільки людей залишається в мікрорайоні Корабел у Херсоні      
14:24 02/12
ДБР продовжує викривати колаборантів, які служили окупантам у каральних установах Херсона      
12:29 02/12
На війні загинули жителі Херсонщини Владислав Сальников і Віталій Золотов      
12:28 02/12
Звільнений з полону військовий розповів, як його допитували в херсонському СІЗО      
12:27 02/12
У Комишанах російський снаряд прилетів у будинок, поранена жінка      
12:16 02/12
Росіяни атакували рятувальників, коли ті гасили пожежу на автозаправній станції у Херсоні (фото)      
12:03 02/12
У листопаді в херсонському перинатальному центрі народилися восьмеро дітей      
12:02 02/12
Троє херсонських співробітників виправної колонії перейшли на бік окупантів, – їм заочно повідомили про підозри      
20:03 01/12
Кеш ігри чи МТТ: який формат гри вибрати?      
17:06 01/12
Как продлить жизнь туристической палатки: советы, проверенные опытом      
16:35 01/12
У Херсоні помер водій комунального підприємства, поранений під час російського обстрілу      
16:32 01/12
Кремль готує нову екологічну катастрофу в Херсоні – перехоплений бойовий наказ окупантів      
16:31 01/12
На Херсонщині у межах програми «єВідновлення» погодили компенсації та житлові сертифікати для понад 100 родин      
16:29 01/12
Херсон забезпечили броньованим авто для роботи під обстрілами      
16:27 01/12
Херсонський борець посів перше місце на змаганнях у Польщі      
16:26 01/12
Ще одному співробітнику ФСБ заочно повідомили про підозру за катування цивільних на Херсонщині      
16:01 30/11
Успіх без глянцю: реальні історії, що пахнуть потом, ризиком і трішки безумством      
18:05 28/11
“Міс Херсонська область” та її родина: як на окупованих територіях формується нова еліта
 
18:03 28/11
В Естонії збиратимуть кошти на реабілітацію хлопчика з Херсона      
18:01 28/11
Успіхи херсонських освітян: науковиця отримала грант Президента, а вчитель став переможцем національної премії      
Все новости

Архив публикаций

«    Декабрь 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
СПЕЦТЕМЫ


    «Під боком – Одеса, Херсон, Запоріжжя»: влада РФ хоче відновити окуповані аеродроми. В чому небезпека?

    Дим, що здіймається поблизу аеропорту в Маріуполі, лютий 2022 року
    Дим, що здіймається поблизу аеропорту в Маріуполі, лютий 2022 року
    Попри те, що гаряча фаза війни триває, російська влада періодично озвучує плани відновити пасажирське авіасполучення, зокрема і на окупованій частині півдня.
    • Чи мають ці ідеї шанси на втілення?
    • Яких пошкоджень зазнали аеродроми під час повномасштабної війни?
    • Яким чином окуповані летовища використовуються зараз?
    Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

    Ще в лютому минулого року призначений Кремлем керівник захопленої частини Запорізької області Євген Балицький заявляв про наміри відновити аеропорт у Мелітополі до кінця 2024 року.

    Причому, як пишуть журналісти місцевого видання «РІА Південь», ідеться про явну підміну понять. Балицький казав про відновлення аеропорту з військово-цивільними функціями, хоча цивільного летовища в Мелітополі не було і до повномасштабного вторгнення, а був військовий аеродром, стратегічний об’єкт Повітряних сил.

    Прогнози Балицького не здійснилися. І ось 10 квітня 2025 року про плани відновити аеропорти в Мелітополі, а також Донецьку та Маріуполі, заявив в інтерв’ю виданню «Ізвєстія» віцепрем’єр уряду Росії Марат Хуснуллін.

    Він додав, що роботи з відновлення аеропортів коштуватимуть до 6 мільярдів рублів (тобто до 73 мільйонів доларів). Посадовець зазначив, що треба буде заново споруджувати будівлі аеропортів. А ось злітні смуги достатньо буде просто відремонтувати.

    Важливість аеродрому в Мелітополі

    За перші місяці повномасштабного вторгнення Росії ЗСУ атакували летовище у захопленому Мелітополі принаймні п’ять разів, заявляв тодішній радник Офісу президента України Олексій Арестович. На аеродромі російські загарбники розміщували штурмовики Су-25 та гелікоптери.
    Аеродром Мелітополя 24 березня та 21 березня

    Про значення цих уражень «Новинам Приазов’я» розповів аналітик InformNapalm Антон Павлушко.

    «У Мелітополі до війни була авіабаза транспортної української авіації. Її якраз до війни, здається, відремонтували. А вже після початку повномасштабної війни там розмістилися росіяни. В них там був аеродром підскоку для гелікоптерної авіації. І звичайно, що саме з цього місця вони зупиняли, наприклад, український контрнаступ», – зауважив він.
    Літаки Су-25 та гелікоптери на захопленому аеродромі Мелітополя, березень 2022 року
    Літаки Су-25 та гелікоптери на захопленому аеродромі Мелітополя, березень 2022 року

    За словами аналітика, на аеродромі Мелітополя у 2022 році було розташовано дуже багато гелікоптерів окупантів.

    «І саме тоді, звичайно, що всі це побачили по супутнику та нанесли тоді ураження по цій авіабазі. По Мелітополю окупанти одразу зрозуміли, що так близько ловити немає чого, розміщуючи свою авіацію до лінії фронту. Але все одно аеропорт як такий залишився. Звичайно, що українські удари були, але в Україні немає стільки ракет, щоб зробити з цієї авіабази якийсь один великий кратер», – зазначив він.

    Летовище в Мелітополі й надалі цікавитиме Росію передусім як військовий об’єкт, вважає аналітик Павлушко.
    Місто Мелітополь Запорізької області, 3 серпня 2022 року
    Місто Мелітополь Запорізької області, 3 серпня 2022 року

    «Звичайно, що для них це дуже ласий шматок, тому що якщо там розмістити не тільки гелікоптери, а ще якісь літаки, ну там, в принципі, взагалі можна за декілька десятків хвилин добиратися до різних українських цілей. Там тобі і Одеса під боком, і навпроти прямо Запоріжжя, і Херсон. Ну дуже небезпечно таке для України місце, з одного боку», – каже експерт.

    З іншого боку, окупанти так само розуміють, що велике скупчення їхньої авіації на мелітопольському аеродромі – це ціль для відпрацювання з боку українських військових, зауважив він.

    «Не треба буде годинами летіти. Дронами можна туди долетіти набагато швидше. Втім, звичайно, що там вони (окупанти) будуть намагатися щось розміщувати. Будуть робити і капоніри, і якесь нове місце для розміщення бомб, палива. Загалом щось таке планувати будуть», – вважає Павлушко.

    Аеродром під катівню?

    Речник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Коваленко не вірить, що окупантам вдасться відновити аеродром у Мелітополі під час бойових дій.

    За словами посадовця, зараз російські військові використовують його як катівню.
    Олександр Коваленко
    Олександр Коваленко

    «Є численні свідчення, що там затримували наших українців. Під час окупації допитували їх там. Цей аеродром перебуває під постійною увагою наших Збройних сил. Тобто туди було неодноразово чимало влучень. Останнє, якщо не помиляюсь, на початку березня 2025 року.
    Колись окупантами у 2022 і 2023 роках він використовувався як аеродром для тактичної авіації, для оцих літаків типу «Су», які скидають керовані авіабомби. Зараз він не використовується. Тобто там завдано шкоди злітно-посадковій смузі. Тому там зараз можуть злітати тільки маленькі літальні апарати», 
    – повідомив він.

    З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

    Доля аеропортів Бердянська та Маріуполя

    Серед летовищ, про відновлення яких говорить російський віцепремʼєр Хуснуллін, є також аеропорт у Маріуполі. Він не використовувався з 2014 року.

    У 2019 році тодішній міністр інфраструктури України Владислав Криклій заявляв, що аеропорт не працює, бо українська влада не хоче повторення трагедії MH17.

    Про стан об’єкта «Новини Приазовʼя» розпитали експерта з авіації Богдана Долінце.
    Богдан Долінце
    Богдан Долінце

    «Якщо говорити про аеропорт Маріуполя, то він у 2005 році пройшов чергову реконструкцію, але з 2014 року він не експлуатувався у зв’язку з близькістю до лінії фронту. Тобто фактично мова йде, що цей аеропорт перебував в достатньо непоганому стані, але для виконання регіональних рейсів він не використовувався.

    Протягом повномасштабної війни інформації щодо руйнування або пошкодження цього аеропорту не було. Тобто можна пропустити, що в цілому цей аеропорт може перебувати в стані, який дозволяє достатньо швидко або відносно недорого повернути його до функціонування»,
    – зазначив він.

    У розмовах про так зване «відновлення» на окупованій частині півдня російська влада згадує також і Бердянськ. Відбудова аеропорту значиться в майстер-плані міста, який у лютому 2025 року представив Єдиний інститут просторового планування РФ.
    Приміщення Бердянського аеропорту, архівне фото
    Приміщення Бердянського аеропорту, архівне фото

    «До 2022 року, тобто до початку повномасштабної війни, аеропорт у Бердянську не функціонував. І загалом він потребував реконструкції. Якщо говорити про сам аеропорт, то в цілому з 1997 року він в принципі не приймав і не відправляв рейси.
    Злітно-посадкові смуги, а саме: аеродромний комплекс у Бердянську і Маріуполі використовувався саме для військових цілей. А щодо можливості відновлення цивільних авіаперевезень, то, звісно, бердянський аеропорт неможливо на сьогодні використовувати. Для цього необхідно провести реконструкцію»
    , – наголосив експерт.

    Що стосується Маріуполя, то там у разі успішного запуску зможуть сідати хіба що російські літаки, додає Долінце. Адже повітряний простір над Україною закритий для цивільної авіації.
     

    «Піар-проєкти РФ»

    Аналітик InformNapalm Антон Павлушко вважає, що згадки про окуповані аеропорти Росії потрібні здебільшого як піар-проєкти.

    «Вони зараз заявляють, що в Маріуполі й льодову арену будують. Там дуже пафосні проєкти. Я думаю, що в принципі відновлення аеропортів може бути так само одним з таких проєктів. Чи туди щось буде літати? Звичайно, що міжнародне нічого не буде літати.
    Але щось цивільне з російських якихось регіонів туди може спокійно сідати. Але, знову ж таки, все залежить від того, як закінчиться війна і взагалі чи це їм дістанеться. Якщо лінія фронту буде знаходитися тільки в десятках кілометрів і, в принципі, все буде дуже незрозумілим, то звичайно, що відновлювати там ніхто нічого не буде»,
    – зазначив він.

    Найбільше з усіх летовищ, про які згадав Марат Хуснуллін, за час війни Росії проти України постраждав аеропорт в окупованому Донецьку. Він був повністю зруйнований ще у 2015 році. Лише його відновлення буде коштувати принаймні вдвічі дорожче, ніж планує витратити російська сторона на відновлення трьох об’єктів, каже експерт з авіації Долінце.
    Головний термінал Донецького міжнародного аеропорту після обстрілів, 8 жовтня 2014 року
    Головний термінал Донецького міжнародного аеропорту після обстрілів, 8 жовтня 2014 року

    «Ми пам’ятаємо, що аеропорт «Донецьк» в принципі був повністю знищений, тобто мова йде про відсутність злітно-посадкової смуги, термінального комплексу і загалом тривалий час – фактично 8 років він не експлуатувався, що, звісно, призвело до деградації систем.
    Тобто, якщо говорити про донецький аеропорт, то загалом мова має йти про побудову абсолютно нового аеропорту. Вартість такого будівництва, як правило, складає від 120 до 200 мільйонів доларів. Це якщо говорити про базову можливість відновлення авіаперевезень»
    , – підкреслив він.

    Українські військові регулярно завдають ударів по російських військових аеродромах не тільки на окупованій частині України, але й у Росії.
    Останнім часом таких ударів поменшало, а західна преса повідомляла, що українським військовим бракує далекобійних ракет. Разом з тим, підсумовує Богдан Долінце, атаки поновляться як тільки Україна зможе поповнити свій арсенал.

    Григорій Пирлик




    Похожие публикации

    21-12-2024, 19:23
    Війна та окуповані території України у заявах Путіна. У чому сам себе заперечив?
    15-10-2024, 12:25
    Сальдо поскаржився Соловйову, що люди, які були проросійськими, тепер поміняли свої погляди
    13-08-2024, 17:35
    Влада Херсона обіцяє відновити електропостачання мікрорайоні "Острів" до кінця тижня
    12-06-2024, 15:31
    «Ще більше влади для Путіна»: навіщо РФ створює «Новоросію» на окупованих територіях?
    9-02-2024, 16:26
    Співпраця Херсонщини та Нідерландів триває і вона на високому рівні - ОВА
    24-01-2024, 18:08
    На деокупованій Херсонщині наступного року планують відновити навчання у змішаному форматі
    11-12-2023, 12:15
    Росія проведе президентські вибори на окупованих територіях України
    20-07-2023, 22:38
    Лоукостер Ryanair анонсував масштабне повернення в Україну після війни: зокрема планує літати з Херсона
    29-06-2023, 17:24
    У Соловйова вже обговорюють відправку людей з окупованої частини Херсонщини на фронт

    Добавьте комментарий




    0"/>

    ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

    22:14 06/12
    Чем керамическая панель отличается от других обогревателей — объясняет ВЕНКОН      
    22:35 05/12
    Окупанти хочуть вивозити агропродукцію з лівобережжя Херсонщини до Афганістану      
    22:34 05/12
    На Херсонщині попрощались із загиблим військовим Олексієм Цюхом      
    22:28 05/12
    Який вигляд має пологовий у Херсоні після російського обстрілу. ФОТО  
     
    22:26 05/12
    Попри обіцянки Сальдо, на лівобережжі Херсонщини досі не почався опалювальний сезон      
    22:24 05/12
    Херсонці повертаються в мікрорайон Корабел, де нема світла, газу і води: готують їжу у дворах, у районі є діти      
    22:23 05/12
    У Херсоні планують облаштувати пункти обігріву      
    16:55 04/12
    СБУ заочно повідомила про підозри двом військовим рф, які катували мирних мешканців Бериславщини      
    16:42 04/12
    Пошкодження очисних споруд у Херсоні не призведе до екокатастрофи - МВА      
    16:35 04/12
    "Любив Україну, свою дружину та синочка": у Херсоні попрощались з воїном Володимиром Колотілом
     
    16:34 04/12
    У Херсоні під час артобстрілу загинула 6-річна дівчинка, її батько — поранений, – прокуратура      
    16:29 04/12
    У Херсоні окупанти обстріляли перинатальний центр: у момент удару лікарі приймали пологи
       
    12:47 03/12
    Гатили з артилерії півтори години: війська РФ обстріляли тролейбусне депо у Херсоні      

    12:45 03/12
    Департамент цивільного захисту ХОДА переплатив до 40% за оборонні сітки, – звіт  
     
    12:42 03/12
    3 загиблих та 3 поранених мирних жителів: наслідки російських ударів по Херсонщині. Фоторепортаж  
     
    12:38 03/12
    Володимир Миколаєнко ініціює допомогу у звільненні херсонських полонених      
    12:33 03/12
    Зібрав 2 млн гривень: 12-річний хлопець з Олешківської громади понад 3 роки волонтерить на Львівщині  
     
    12:32 03/12
    ЗСУ відбили спробу штурму армії РФ біля Антонівського мосту      
    12:30 03/12
    Четверо представників Херсонщини увійшли до списку 100 українців, які формують майбутнє      
    12:29 03/12
    “Одні повертаються, інші виїжджають”. Скільки людей залишається в мікрорайоні Корабел у Херсоні      
    14:24 02/12
    ДБР продовжує викривати колаборантів, які служили окупантам у каральних установах Херсона      
    12:29 02/12
    На війні загинули жителі Херсонщини Владислав Сальников і Віталій Золотов      
    12:28 02/12
    Звільнений з полону військовий розповів, як його допитували в херсонському СІЗО      
    12:27 02/12
    У Комишанах російський снаряд прилетів у будинок, поранена жінка      
    12:16 02/12
    Росіяни атакували рятувальників, коли ті гасили пожежу на автозаправній станції у Херсоні (фото)      
    12:03 02/12
    У листопаді в херсонському перинатальному центрі народилися восьмеро дітей      

    12:02 02/12
    Троє херсонських співробітників виправної колонії перейшли на бік окупантів, – їм заочно повідомили про підозри      
    20:03 01/12
    Кеш ігри чи МТТ: який формат гри вибрати?      
    17:06 01/12
    Как продлить жизнь туристической палатки: советы, проверенные опытом      
    16:35 01/12
    У Херсоні помер водій комунального підприємства, поранений під час російського обстрілу      
    16:32 01/12
    Кремль готує нову екологічну катастрофу в Херсоні – перехоплений бойовий наказ окупантів      
    16:31 01/12
    На Херсонщині у межах програми «єВідновлення» погодили компенсації та житлові сертифікати для понад 100 родин      
    16:29 01/12
    Херсон забезпечили броньованим авто для роботи під обстрілами      
    16:27 01/12
    Херсонський борець посів перше місце на змаганнях у Польщі      
    16:26 01/12
    Ще одному співробітнику ФСБ заочно повідомили про підозру за катування цивільних на Херсонщині      
    16:01 30/11
    Успіх без глянцю: реальні історії, що пахнуть потом, ризиком і трішки безумством      
    18:05 28/11
    “Міс Херсонська область” та її родина: як на окупованих територіях формується нова еліта
     
    18:03 28/11
    В Естонії збиратимуть кошти на реабілітацію хлопчика з Херсона      
    18:01 28/11
    Успіхи херсонських освітян: науковиця отримала грант Президента, а вчитель став переможцем національної премії      
    Все новости

    Наверх