У квітні минулого року в будівлі розташовувалася так звана ГСБ – “государственная служба безопасности” . У підвали тимчасові господарі влаштували катівню . Очолював новостворену структуру ексголова СБУ часів Януковича – Олександр Якименко . Цей 58-річний чоловік особисто брав участь у котуваннях.
За підрахунками представників Херсонської обласної прокуратури, під час окупації було викрадено близько 1500 українських громадян. І це дуже обережна оцінка, оскільки точна кількість в’язнів, яких окупанти забрали з собою, невідома. Як невідома і їхня доля.
Розслідування цих злочинів триває рік. Слідчим СБУ, Нацполіції та ДБР вдалося реконструювати загальну картину терору на Херсонщині. Правоохоронці зафіксували понад десять колишніх катівень у деокупованій частині області. П‘ять з них були безпосередньо в Херсоні.
Слідчі СБУ та Головного управління Нацполіції (ГУНП) в Херсонській області розповіли кореспонденту LIGA.net, як і коли створювалося те чи інше “місце несвободи”. Сьогодні нам відомі імена десятків херсонських катів, а також ім’я умовного архітектора системи “чорного павутиння”. І ним, до речі, виявився не Якименко.
ПОЛКОВНИК-НЕВИДИМКА
Співробітники СБУ в Херсонській області, які займаються іншою катівнею – вже згаданою ГСБ, називають ім‘я і посаду “керівника керівної ланки”. Це полковник ФСБ Сергій Сініцин – працівник третього відділу дев‘ятого управління Департаменту оперативної інформації.
Підлеглі називали його за позивним – “Сабір”. Схоже, “Сабір” не залишив по собі жодного підпису, жодного живого спогаду серед містян. Невідомо, де саме він жив, у якій кав‘ярні харчувався, як проводив вільний час. Але дещо про нього все ж таки відомо – слідчі СБУ поділилися з LIGA.net інформацією про “Сабіра”.
З особливих прикмет: сліди віспи на обличчі. Звичайний, схильний до повноти чоловік, схожий на чиновника середньої ланки. Таким він, в принципі, і був у своєму природному середовищі – на вулицях Москви. У Херсоні Сініцин перетворився на “Сабіра” і став тіньовим господарем регіону з населенням понад один мільйон і територією розміром з невелику європейську країну.
Іншими словами, метою полковника було перетворення Херсонської області (і, можливо, частини Запорізької) на РФ. Йдеться не тільки про репресивні структури, а й про адміністративно-фінансовий блок окупаційної влади Херсонщини.
Російські війська зайшли в місто першого березня. Згідно з повідомленням про підозру, Сініцин прибув у Херсон “не пізніше 10.03.2022”. В СБУ уточнили: “П‘ятого березня “Сабір” уже був тут”. Пересувався у супроводі охорони на позашляховику без номерів. І, можливо, встиг облаштувати робоче місце у Херсонській облдержадміністрації або в іншій адміністративній будівлі.
“Сабір” бачить сумну для себе картину: весь Херсон у жовто-блакитних стрічках. У центрі міста лунає: “Путін х..ло”, “Слава Україні” і “Херсон це Україна”. Українські прапори майорять над міськрадою і деякими державними закладами. Як перетворити це жовто-блакитне море на РФ?
Чоловіку, який проїхався з українським стягом на ворожому бронетранспортері, вдалося зникнути з поля зору ФСБ. Ним виявився співробітник херсонського карного розшуку Владислав Пастухов. Він перебрався на підконтрольну Україні територію і продовжив боротьбу з окупантами.
Ну а “Сабір” продовжив свою справу. У фокусі уваги ФСБ на той момент були, зрозуміло, проукраїнські активісти, журналісти, релігійні діячі. А також – усі колишні військовослужбовці, атовці, правоохоронці.
Прокурор Херсонської обласної прокуратури Олексій Бутенко, до якого стікається вся інформація, пов‘язана зі злочинами ФСБ в окупованому Херсоні, зауважує, що характерна риса Сініцина – комунікативність, здатність швидко підлаштовуватись під будь-якого співрозмовника. “Сабір” просто “розмовляв” з людьми. Людина-невидимка, яка була водночас кругом і ніде.
ПЕРШІ КАТІВНІ
Ймовірно, в перші дні окупації у представників ФСБ ще зберігалась ілюзія, що процес перетворення Херсонщини на Росію буде нагадувати анексію Криму. Вісім років тому значна частина особового складу правоохоронних органів АР Крим перейшла на бік ворога. Але в Херсоні окупанти на кожному кроці стикалися зі спротивом.
Перша катівня у місті з‘явилась дев‘ятого березня у приміщенні ізолятору тимчасового тримання (ІТТ). Росіянам довелося захоплювати заклад силами Росгвардії. Начальник управління Федеральної служби Росгвардії у Ростовській області підполковник Олександр Науменко особисто провів переговори з співробітниками ІТТ, пропонуючи останнім зберегти посади.
Пізніше росгвардійці під командуванням Олександра Науменка так само захопили будівлю ГУНП. У підвальному приміщенні цієї установи колись також був ізолятор. Але останніми роками ці камери вважалися непридатними для утримання людей і за призначенням не використовувались.
Обидві катівні доволі швидко були заповнені вщерть. ІТТ – став найбільшою херсонською катівнею. За даними Нацполіції, крізь неї пройшло близько 400 українських громадян. ГУНП – меньше за розміром, там утримували приблизно 60 в‘язнів.
Проте це умовний поділ. Політики чи активісти могли опинитися у будь-якому підвалі. Наприклад, мер Херсона Ігор Колихаєв якийсь час утримувався в ІТТ. Потім полоненого вивезли. Ще один колишній мер Херсона, патріотично налаштований Володимир Миколаєнко, потрапив до ГУНП. Його доля досі невідома.
АРХІТЕКТУРА ПАВУТИННЯ
Ввечері цього дня російські вояки під керівництвом коменданта Херсонської області полковника Віктора Бедрика зайшли в будівлю міськради. Окупанти змінили охорону, зняли українську символіку і провели нараду.
З цих трьох персонажів представлення не потребує хіба що колаборант Сальдо – міський голова Херсона з 2002-го до 2012 року. Який після так званого референдуму стане “губернатором Херсонської області”. Але з суто криміналістичного погляду комендант Бедрик і “чортик з табакерки” Кобець також цікаві постаті.
64-річний Олександр Кобець, якого явив світу Бедрик, явно був креатурою ФСБ, тобто Сініцина-Сабіра. До 1991 року Кобець працював у КДБ, пізніше на різних посадах СБУ. Звільнився у званні полковника 2006 року. На пенсії підробляв начальником служб охорони в різних комерційних структурах. У березні 2022 року виїхав з Києва у Європу, а за місяць опинився у Херсоні.
Валерія Валерійовича у Херсоні знали добре – це депутат облради Валерій Літвін, колишній керівник поліції в Херсонській області. Під час окупації він фактично став головним радником ФСБ з кадрових питань. Але попри його посередництво і страшні чутки про те, куди потрапляють ті, хто не погодився на співпрацю, заповнити штатний розклад новостворених репресивних органів місцевими кадрами не вдалося.
Підозри про вчинення злочину стосовно Сініцина, Ліпандіна і Якименка зливаються в один шпигунський детектив.
А ось цитата з іншої кримінальної справи: “Реалізуючи заздалегідь запланований злочинний намір, у квітні-травні місяці 2022 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлений) Якименко Олександр Григорович (…) очолив т.зв. “Государственную службу безопасности Херсонской области” та приступив до реалізації раніше запланованого злочинного умислу як командир незаконного збройного формування”.
А наприкінці травня – на початку червня у місті функціонувало вже чотири великі катівні. В ізоляторі тимчасового тримання (ІТТ), в будівлі Головного управління Нацполіції (ГУНП), в приміщенні апеляційного суду і, звичайно ж, у підвалі новоствореної ГСБ.
У чорні тенета потрапляли не тільки учасники спротиву, колишні правоохоронці або лідери громадської думки. У катівні міг опинитися будь-хто.
КАМЕРА НОМЕР ШІСТЬ
Але вона потрапила. За сина-волонтера, який допомагав містянам евакуюватися на територію підконтрольну Україні. За пару місяців до так званого “референдуму” репресії стосовно населення посилилися. Зокрема, хапати почали волонтерів-перевізників, на діяльність яких раніше могли дивитися крізь пальці.
Фактично Фаїну взяли в заручниці – вимагали зателефонувати сину і змусити його здатися окупаційній владі. Захоплення заручників – таким був один з найпоширеніших методів “денацифікації” Херсона.
У тій самій камері (номер шість), в будівлі ІТТ, були й інші заручниці. Вчителька англійської мови Ольга сиділа за брата – військового. Науковиця Світлана за чоловіка – рибінспектора, якого окупанти підозрювали у зв’язках з партизанами. Ще одна співкамерниця – волонтерка Наталя.
Фаїна для інших жінок була в якомусь сенсі спасінням. Річ у тім, що багато викрадених людей не мали зв’язку з волею – їхні родичі і друзі вважали їх безвісти зниклими. А от дочка Фаїни знала про місцеперебування матері. Могла передати предмети гігієни, харчі.
Анжелу схопили просто на вулиці. “В мене не було ніяких необхідних речей, зміни білизни… І Фаїна подарувала мені труси”, – Анжела ледве стримує сльози, розповідаючи про цей епізод. Завдяки передачам від Ріти (дочка Фаїни) в камері були навіть цукерки. Сама Фаїна страждала на діабет і солодкого майже не вживала.
Фаїна прислухалася до нестерпних криків за дверима. Іноді їй здавалося, що кричить її син. Думка про те, що сина вже схопили і катують, мучила жінку цілодобово, вона майже не спала. Повторювала: “Мій Льова, мій Льова…” В якийсь момент їй стало зле.
“Обличчя змінилося, міміка стала незвичайною, кінцівки холодні… – згадує Анжела. – Ми почали кричати, що треба лікаря. Наглядачі знайшли серед в‘язнів лікаря, привели. Той поміряв тиск – наче некритично. Я йому в очі глянула, і ми один одного зрозуміли. Він сказав наглядачам: “Все погано, все погано, передінфакртний стан…”
“Коли сама опинилася на свободі, вирішила провідати Фаїну, – згадує Анжела. – Я знала її адресу – ми на пам‘ять вивчали адреси, щоб та, хто виходить на волю, могла повідомити інформацію про інших дівчат родичам”.
Але Анжела запізнилася. Фаїна померла. Це сталося за два тижні після звільнення. “Її справжнє ім’я – Феня. Феня Махтесян”, – зітхає Анжела.
МЕТОДИ
На запитання, чи брали участь у катуваннях представники ФСБ, слідчий Нацполіції Ігор Дем‘янюк відповідає, що безпосередньо фсбшники фізичну силу до затриманих зазвичай не застосовували, не бруднили руки.
А от вже виконавці низової ланки поводилися по-звірячому:
– Понапиваються вночі і починають розважатися. Заставляли людей співати гімн Росії, роздягатися догола і повзати по підлозі. Або заводили голого в‘язня в камеру, а там був інший голий чоловік з ерегованим пенісом… А росгвардійці за цим спостерігали, їм це подобалося.
– Рашистам особливо подобалося сексуалізоване насильство.
Ігор Дем‘янюк вдається в деталі одного з видів катувань – струмом. Коли людині до вух і пальців прикручують електроди, такий самий ефект, як і в тому випадку, коли струм підводять до геніталій.
– Але ж вони як робили – до геніталій і до анального отвору… Щоб максимально принизити жертву. Звичайній людині буде неприємно постійно торкатися чужих статевих органів … Жертви під час таких тортур могли випорожнюватись… Щоб таке чинити, цього треба дуже хотіти, бути збоченцем. А вони робили це системно.
– Ну що тут скажеш, – знизує плечима слідчий. – Напевно, це свідчить про інтелектуальний рівень цих людей. Що тут скажеш…
ЕКОНОМІЧНИЙ НАПРЯМ
У підвалі комендатури, в маленьких камерах, розрахованих на трьох засуджених, утримували по 12 людей. У колишньому ізоляторі (найбільша в місті катівня) жінок і чоловіків тримали окремо. А от у стінах ГСБ – разом. І світло там ніколи не вимикали.
А ще у ГСБ була особлива спеціалізація – економічна: крізь це місце пройшло чимало херсонських бізнесменів і просто більш-менш заможних людей. Причому “заможними” в уявленні катів були люди, родичі яких здатні зібрати мінімум $1000 викупу. Це був мінімальний плановий улов. Максимальний – $30 000. Плюс вилучені транспортні засоби, ікони, коштовності тощо.
Схильний до “економіки” Якименко навіть запровадив у ГСБ “відділ економічної безпеки”. Його очолив колишній міліціонер з Севастополя Олексій Супруненко. Взагалі, значну частину поплічників Якименка складали колишні “спеціалісти по боротьбі з корупцією, “податківці” та інші “економісти” з анексованого Криму і так званих ДНР і ЛНР.
“Катівня”
Продюсери: Марко Копил, Денис Сігай. Монтаж: Едуард Боев, Дмитро Черкаський. Оператор: Станіслав Огневський
Як це – потрапити в таку камеру? Відповідь – у фрагменті з повідомлення про підозру “генералу” Якименку (наводимо скорочений варіант, без імені потерпілого та інших особистих даних):
” …Починаючи з 06.07.2022 по 14.08.2022 потерпілий неодноразово допитувався, у підвальному приміщенні та на 1 поверсі. Під час допитів потерпілого пристібали до стільця пластиковими застібками, з пакетом на голові, та незважаючи на надання відповідей на поставлені запитання, останньому спричинялись тілесні ушкодження, зокрема били руками, ногами, пластиковою палицею, дротами по всьому тілу, потилиці. Крім того, до потерпілого неодноразово застосовувався електричний струм за допомогою заздалегідь підготовленого пристрою, який підключали до кінцівок тіла, статевого органу, одночасно поливали водою. (…) До моменту звільнення потерпілого морили голодом.
…Отримали згоду потерпілого на надання представникам ГСБ Херсонської області грошових коштів у сумі 1000 доларів США. Потім потерпілого на авто доставлено за місцем проживання (…), де після передачі грошових коштів звільнено”.
Ця дівчина потрапила на підвал за волонтерську діяльність. Уся її вина полягала в тому, що вона якось особливо кричала під час тортур. Звук її голосу вганяв в стан паніки будь-яку непідготовлену людину. Катам подобалося. Не виключено, що саме за здатність так кричати людину і тримали “на підвалі”.
Співробітники ГСБ взагалі були специфічними веселунами. Такий висновок спадає на думку, коли розглядаєш різні розкидані у камерах предмети і, зокрема, інвентар, який залишили гсбешники й ув‘язнені.
Ось у кутку горнятко з зубною щіткою. Для чого чистити зуби не дуже чистою водою, що крапає з іржавої системи опалення? Напевно, для когось це була можливість в екстремальних умовах зберегти людську гідність.
А ось на столі протигаз для катування. В очниці вставлені дбайливо вирізані з паперу кружечки і на кожному трохи наївний, майже дитячий малюнок – око. Тобто, перед тим як катувати, якась людина готувала реквізит.
Все що ми знаємо про цього в‘язня: чоловік років тридцяти, якого місцеві наглядачі вважали учасником громадянського спротиву. Вочевидь, він був особливою здобиччю ГСБ, оскільки кати, тікаючи з міста, забрали його з собою.
У цих стінах він провів кілька місяців і пройшов через різні тортури. Як і його сусіди по камері, голодував, був доведений до останньої стадії виснаження. В таких умовах людина змушена була вести конспект з росліту під акомпанемент криків з сусідніх приміщень.
Тут у різних камерах, дійсно, можна натрапити на книжки. Ймовірно, це залишки розграбованої сімейної бібліотеки когось із в‘язнів. Одного з наглядачів, що займався “просвітницькою діяльністю”, мешканці підвалу позаочі називали “Книжний”.
СПРАВА ПАВУКА
Так само невідомо, чи спускався Сініцин саме в цей підвал і чи спостерігав за тим, як “працюють” його люди. Принаймні, таких свідчень потерпілі не давали. А от голос Якименка іноді згадують. Очільник ГСБ сидів за письмовим столом, спостерігав за катуванням і міг кинути жертві фразу: “Ви маєте зробити правильні висновки”.
Конспірація, якої дотримувався Сініцин-Сабір становить певну проблему для слідчих і прокурорів. Зрозуміло, що він не просто знав про систему катівень, але й брав безпосередню участь у її плануванні та створенні. Проте, якщо не буде доведено його участі у конкретному злочині, його діяльність, з погляду міжнародного кримінального права, може бути кваліфікована як діяльність звичайного комбатанта. Який просто виконував накази. І тоді він – некримінальний злочинець.
– Один факт з його справі ми кваліфікували за статтею 438 Кримінального кодексу України – порушення законів і звичаїв війни. Він віддав наказ на жорстоке поводження з цивільною особою. Це те, що у нас зафіксовано і підтверджується матеріалами досудового розслідування, – прокурор замовкає, ймовірно, аналізуючи, чи не сказав він щось зайве.
– Віддав наказ під час допиту?
– Так. Якщо це можна назвати допитом. Це було, фактично, катування. Завуальоване під допит. Катування з метою отримання певної інформації, – знов пауза. – Безпосередньо під час спричинення тілесних ушкоджень Сініцин присутній не був, але був поруч… На іншому поверсі.
– Це катівня в ГУНП?
– Так. Це було захоплене приміщення Головного управління Національної поліції, Лютеранська, 4.
Тобто російський спецслужбіст особисто кинув людину у рівчак з крокодилами.
Херсон, Лютеранська, 4. Навпроти парк, у якому ми зустрічаємося зі слідчим СБУ, який займається справою Сініцина. Особлива прикмета південного міста в цю пору року – деякі каштани починають скидати листя і, водночас, зацвітають.
– Щось таке Сініцин і сказав… Вас цікавить, ким була та “цивільна особа”? Це був колишній співробітник СБУ, який не хотів співпрацювати з рашистами.
СЛІДСТВО ТРИВАЄ
Незначну реорганізацію пережила ГСБ – за вказівками з Москви це злочинне угрупування розчинилося в лавах ФСБ. Але загальна картина від цього не змінилася: ті самі методи, ті самі кати, іноді – ті самі жертви.
Перед втечею окупанти частину викрадених громадян звільнили. Але частину бранців окупанти забрали з собою. За оцінками слідчого Нацполіції Ігоря Дем‘янюка, тільки з підвалу ГУНП на окуповану територію України або до РФ було вивезено близько 20 осіб. І це, підкреслимо, лише з однієї – і не найбільшої – катівні.
Доля 500-600 цивільних осіб досі не встановлена. А щоб зрозуміти загальні масштаби депортації, достатньо згадати, що окупанти повністю вивезли Північну виправну колонію №90 – 1700 осіб.
Анастасія Весіловська зазначає, що херсонці, які пережили тортури, не завжди погоджуються давати свідчення або брати участь у слідчих експериментах. Крім того, після визволення багато з них виїхали, як і інші містяни. Херсон сьогодні – напівпорожнє місто. Але слідство триває.
В Одесі розпочався заочний судовий процес у справі Сергія Сініцина. Загалом на цей час за результатами розслідування злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку правоохоронні органи області повідомили про підозру 62 фігурантам, 53 обвинувальні акти спрямовані до суду.
Зазвичай, йдеться про заочне правосуддя за принципом in absentia (з лат. – “за відсутності”). Заочне судочинство – не ритуал. Анастасія Весіловська впевнена, що процедура in absentia реально наближає час відплати. Час від часу до рук правоохоронців потрапляють воєнні злочинці, що знущалися над місцевим населенням (іноді деякі з них потрапляють у полон), і отримують або довічне, або 15 років позбавлення волі.
У таких злочинів немає терміну давності. Полювання, яке триватиме десятиліття, тільки розпочинається. І брати участь у ньому будуть спецслужби багатьох країн. На довгу і конструктивну роботу налаштовані й херсонські правоохоронці.
І це “знайдемо” звучить так, що зрозуміло: не просто щось там юридично зафіксуємо, а саме “знайдемо”. В ЗМІ час від часу з’являються повідомлення про ліквідацію та “самоліквідацію” одіозних колаборантів. Подібні акти справедливості, за даними наших джерел, влаштовує СБУ. Знаходять… Дістають з-під землі.
POST SCRIPTUM
Це максимально можливе покарання. Оскільки Кримінальний кодекс України містить заборону на довічне ув’язнення для осіб, які досягли 60 років. Судовий розгляд відбувався у спеціальному судовому провадженні in absentia (за відсутності обвинуваченого).
Ілюстрації: Анастасія Іванова