У Сирії на заарештованому судні застрягли 10 українських моряків, п’ятеро з них – херсонці. Ситуація набула розголосу завдяки Фонду допомоги морякам «Ассоль», куди звернувся екіпаж суховантажу «Starshina Derov N.G». Як з’ясувалося, судно вже чотири місяці перебуває у сирійському порту Тартус і увесь цей час морякам не виплачують зарплату. На борту час від часу відчуваються перебої з питною водою та продуктами, крім того, капітан порту, який охороняється озброєними людьми, відібрав у членів екіпажу документи – закордонні паспорти та паспорти моряка, через що вони не мають змоги повернутися додому. Відомо, що суховантаж має прапор Танзанії і належить українському судновласнику, який співпрацює з турецькою компанією-оператором. Роботу на «Starshina Derov N.G» моряки отримали через херсонську крюінгову компанію «Альянс навігейшн». Як зазначили у Фонді допомоги моряків «Ассоль», посередник не повідомив членам екіпажу про те, що судно проблемне. Адже через жахливий стан, а «Starshina Derov N.G» 1972 року випуску, йому заборонено заходити у порти Паризького меморандуму, крім того, суховантажу загрожують санкції через відвідування анексованого Криму. Не знали моряки й про те, що потраплять до країни, охопленою війною, за домовленостями вони йшли у рейс до Лівану. Та судно чомусь опинилося у Сирії, де його заарештували за борги судновласника перед третьою стороною. Увесь цей час хазяїн суховантажу забороняв морякам розголошувати ситуацію, яка склалася, годуючи їх обіцянками, що все вирішить, а сам екіпаж розділився щодо думки залишити судно. Коли ж стало зрозуміло, що питанням ніхто не займається, команда забила тривогу. Про те, що моряки застрягли у чужій країні, без грошей і документів, їхні родичі дізналися здебільшого з телеекранів. Нам вдалося зв’язатися з дружиною 2-го механіка на судні, 24-річного Сергія Звєрєва. Як повідомила Христина Звєрєва, ніщо не віщувало біди, адже її чоловік відправився в рейс легально, через відому в місті крюінгову компанію. Із Сергієм вона увесь цей час спілкувалася по телефоном, але про жодні проблеми він не говорив, певно, не хотів засмучувати дружину, яка тільки недавно народила, тим, що за свою роботу досі не отримав ані копійки. Забрали документи й не пускають додому – це стало справжнім шоком для родин моряків. Рідні не приховують, про повернення заробітку, а заборгували екіпажу понад 50% доларів, вже й не думають, головне, щоб їхні чоловіки й сини повернулися додому живими і здоровими. Люди написали колективне звернення до Міністерства закордонних справ України і сподіваються на оперативну реакцію відомства. Якомога швидше повертати екіпаж на рідну землю треба ще й тому, що в країні, де він застряг, зараз збройний конфлікт. Як стало відомо родичам моряків, зовсім поряд із портом Тартус дислокується російська військова база і членам екіпажу доводиться лягати спати й прокидатися під гімн РФ…
Крюінгова компанія, яка відправляла моряків у такий небезпечний рейс, зараз не працює. Її офіс, розташований на вул. Перекопській, зустрічає опущеними ролетами та гратами на дверях. Але поспілкуватися з її керівництвом таки вдалося – телефоном. Директор «Альянс навігейшн» Ігор Луценко повідомив:
-Ми до даної ситуації не маємо жодного відношення. Завдання крюінгової компанії – відправити людей на судно, щоб вони там працювали, і моряки туди потрапили. Наскільки мені відомо, 4 місяці тому членів екіпажу на літак особисто садив керівник компанії-судновласника, який навіть 8 тис. доларів їм передав, щоб було чим харчуватися на перший місяць, доки не отримають зарплату. А що там вже трапилося, я не в курсі, судновласник мені не повідомляє, за що і перед ким в нього борг, лише зазначив, що існує відповідний судовий позов. Але от знаєте, що мене дивує понад усе? Якщо на судні виникли такі проблеми, чому екіпаж одразу про це не заявив, а сидів і терпів? А тепер, коли в моряків завершився контракт, вони стали скаржитися, що там все так жахливо. Вірю, що всі члени екіпажу повернуться додому, але конкретну дату назвати не можу, зрозумійте, повернення моряків – не компетенція крюінгової компанії, — зазначив директор фірми «Альянс навігейшн» Ігор Луценко.
Також пан Луценко запевнив, що нічого не чув про перебування «Starshina Derov N.G» на території анексованого Криму і що він сам очолює реально існуючу, не фейкову крюінгову компанію, як написали на деяких сайтах. Мовляв, «Альянс навігейшн» зараз просто зачинено на вихідні і вже з наступного понеділка офіс працюватиме.
А от вийти на зв’язок із судновласником, який теж, як з’ясувалося, херсонський, поки не вдалося. Редакція «Нового дня» і надалі відстежуватиме ситуацію, яка склалася навколо українських моряків у Сирії. Далі – буде.
Новий день