Якби не анексія Криму, про Генічеськ, а, особливо, про його мера Олександра Тулупова, думається, багато людей у світі так би і не дізналися. Через цю анексію приморське місто минулої зими залишилося без газопостачання. Але давайте про все по порядку.
Блакитне паливо прийшло до генічан у 2004 році. Було (і до цих пір залишається) це паливо місцевого видобування. Адже Генічеськ і Арабатська Стрілка стоять на великому масиві природного газу, якого, за переконаннями колишнього голови райдержадміністрації Валерія Дронова, вистачить на багато десятків років. Щоправда, газ цей — якості невисокої, у ньому багато конденсату. Аби підвищити її, необхідно встановити додаткове обладнання з його осушування — так звану сушарку. На газових вишках (4 з яких заходяться у морі біля села Стрілкового, а одна на суші) видобувається 70 тисяч кубічних метрів за добу. Влітку Генічеську, до якого йде газопровід по Арабатській Стрілці, вистачає й половини цієї кількості. А от взимку за пікових мінусових температур, за словами Федора Анікієвича, який у 2004 році керував Генічеської філією ВАТ «Херсонгаз», споживання газу зростає до 120 тисяч кубів. Де брати решту? Раніше таке питання не стояло. Зайвий газ влітку закачувався до Глібовського газосховища, з якого взимку надходив у Генічеськ. Така нескладна схема працювала б і донині, якби Глібовське газосховище перебувало на території Генічеського району. Так ні ж — знаходиться воно на території анексованого півострова Крим. І, як і інші споруди, це сховище з генічеським газом захопили окупанти. А такий «подарунок долі» той оцінив і подачу газу до Генічеська перекрив. Минулої зими він кран (буцімто) на кілька днів відкрив, добряче на цьому попіарившись. Пам’ятаєте, напевне, ту «качку» російських пропагандистів про те, що генічеський мер зателефонував особисто Путіну і попросив дати місту газ. Путін, мовляв, від серця свого відірвав, але тепло у місто прийшло. Про те, що Генічеську повернули його ж газ, — жодного слова!
Морози пережили. Далі газу, який видобувався на Арабатці Генічеську вистачало. Але ж як бути з зимою сезону 2016—2017? Мер міста Олександр Тулупов шукав відповідь на це запитання (ні-ні, не у Путіна!) — у Кабміні, Верховній Раді, облдержадміністрації. Поки шукав, газу… знову не стало. І не у пікові морози, а тільки-но похолоднішало восени. Наприкінці жовтня минулого року у Генічеську знову зникло блакитне паливо. Користуючись нагодою, на проблемі тоді попіарилися багато державних мужів різних рівнів (навіть Путін з Аксьоновим спробували, — Прим. авт.), аж поки з’ясувалася причина. Виявилось, що у компанії «Пласт», яка орендує газові вишки у «Чорноморнафтогазу», «забули» відкрити додаткові засувки, які закрили на літній період (тепер же зайвий газ дівати нікуди). Відкрити їх, мовляв, не дозволяв сильний кількаденний шторм на Азовському морі. Шторм минув, і за кілька днів газ у місті таки з’явився. Але у Генічеську «шторм» ще лютував. Щоправда, не у морі, а серед людей. Дійшло до того, що квартальні від імені генічан вимагали розірвати угоди з «Пластом», який, до речі, належить екс-депутату-утікачу Олександру Онищенку. Та потім вирішили, що «коней на переправі не міняють».
Але у грудні газове питання постало з новою гостротою. До херсонських ОДА і обласної ради, генічеських РДА, районної і міської рад надійшов лист від полтавського ТОВ «Соїл газ». Виявляється, саме воно у 2004 році за власні кошти побудувало і ввело в експлуатацію газопровід-відвід від Щасливцевської газорозподільчої станції до Генічеська протяжністю 16,2 км. У листі керівництво товариства не лише нагадало про цей факт, а й… пригрозило демонтувати газопровід.
«Я їх розумію, — пояснює Олександр Тулупов, котрий після цього навіть до СБУ звертався, аби місто без газу не залишилося. — Вкладені були чималі кошти, повинна ж бути хоч якась компенсація. Вони газопровід обслуговують, проте угод про це з ними ніхто не укладає, отже, коштів вони не отримують».
Стосовно ж повторення минулорічної ситуації, Олександр Васильович такого не виключає. Проте так буде, якщо морози до мінус 15—20 градусів протримаються декілька днів. Якщо ж газ припинить надходити за менших морозів, то лише через перемерзання краників — у газі й досі багато конденсату, який при морозах перетворюється на лід. Директор Генічеської філії ПАТ «Херсонгаз» Олексій Ізмаєв пообіцяв перед підключенням сушарки газопровід продути. Тоді місце конденсату займе чистий газ. Таким чином обсяг блакитного палива у газопроводі стане набагато більшим і генічанам не треба буде переживати.
Тим часом сушарку компанія «Пласт» вже придбала. Підключити її заважають все ті ж погодні умови. Може й ще щось, але про те генічанам невідомо. «Пласт», до речі, як і раніше, належить «газовому барону» Олександру Онищенку. За даними Олександра Тулупова, принаймні до 2024 року…
Сподіваються генічани і на газопровід, який влада обіцяє прокласти з Асканії-Нової, на шляху газифікувавши інші населені пункти. Якщо його таки побудують (зрозуміло, на це не рік і не два піде), з Арабатки зможуть подавати у нього газ реверсом, підтримуючи таким чином потрібний тиск.
За даними генічеського мера, коштуватиме будівництво газопроводу від 200 до 400 мільйонів гривень у залежності від діаметру труби і рівня тиску. «У радянський час у нас працювали фабрики і заводи, ми платили податки, — продовжує міський голова. — На ці податки по всій Україні будували газопроводи, лише у нашому напрямі не побудували. Тому сьогодні, вважаю, Україна має трохи напружитися, аби побудувати газопровід, який так потрібен для розвитку нашої території».
Поки ж такого газопроводу немає, сушарка не підключена, з товариством «Соїл газ» угоду про обслуговування газопроводу «Щасливцеве — Генічеськ» не укладено, а Глібовське газосховище перебуває на окупованій території, запитання, бути Генічеську морозними днями з теплом чи без нього, так і залишається відкритим.
Андрій БЕЙНИК.
ПІСЛЯМОВА. Солом’янський районний суд м. Києва за клопотанням детективів Національного антикорупційного бюро наклав арешт на природний газ ПрАТ «Пласт» і передав його для подальшої реалізації державній компанії «Укргазвидобування»
"Новий день"