Сотрудники Херсонского государственного аграрного университета вернулись из экспедиции в Ягорлицком заливе, где вместе с молодежью исследовали возможности создания на юге Украины ферм по выращиванию мидий и устриц.
В результате исследований ученые утверждают, что северо-западная часть Черного моря Украины, в частности Херсонщина, могла бы хорошо зарабатывать на производстве таких морепродуктов.
Мидийная ферма состоит из системы горизонтальных канатов, подвешенных в воде буями, на которых и «оседают» моллюски. Когда мидии вырастают до нужных размеров, их собирают.
Специалисты убеждены, что акватория Черного моря на юге Украины пригодно для создания таких ферм благодаря благоприятным климатическим условиям, наличию значительного количества естественного корма для мидии, а также возможности получать высокие урожаи.
К тому же выращивание мидий выгодно не только с экономической, но и с экологической стороны.
«Одна мидия фильтрует около 50 - 100 литров воды в сутки, - отмечает Павел Кутищев. - Когда в Черном море было много поселений мидий, его прозрачность достигала 20 метров. Сейчас в лучших местах она не превышает 5 метров. Причина в том, что в 1950-х годах к нам с балластными водами попал хищный моллюск рапана, и количество мидий в Черном море существенно уменьшилась, а море потеряло природнуможливисть самоочищаться ».
Интересно, что в 70-80-е годы на юге Украины выращивали мидий. Этим занимались специалисты из Крыма, Одесской и Херсонской областей. Однако сейчас марикультура в государстве развивается очень медленно. Среди основных причин: запутанная нормативно-правовая база и бюрократические препятствия: предприниматели и фермеры просто не рискуют браться за такое производство. Эксперты считают, что нужна поддержка на законодательном уровне, лизинговая программа и возможность арендовать территории под плантации на длительный срок.
Мідійні ферми можуть дати Херсонщині гроші та чисте мореСпівробітники Херсонського державного аграрного університету повернулися з експедиції до Ягорлицької затоки, де разом з молоддю досліджували можливості створення на півдні України ферм з вирощування мідій та устриць. У результаті досліджень науковці стверджують, що північно-західна частина Чорного моря України, зокрема Херсонщина, могла б добре заробляти на виробництві таких морепродуктів. Мідійна ферма складається з системи горизонтальних канатів, підвішених у воді буями, на яких і «осідають» молюски. Коли мідії виростають до потрібних розмірів, їх збирають. Фахівці переконані, що акваторія Чорного моря на півдні України є придатною для створення таких ферм завдяки сприятливим кліматичним умовам, наявності значної кількості природного корму для мідії, а також можливості отримувати високі врожаї. До того ж вирощування мідій вигідне не тільки з економічного, але й з екологічного боку. «Одна мідія фільтрує близько 50 – 100 літрів води на добу, — зазначає Павло Кутіщев. — Коли в Чорному морі було багато поселень мідій, його прозорість сягала 20 метрів. Зараз у кращих місцях вона не перевищує 5 метрів. Причина в тому, що у 1950-х роках до нас із баластними водами потрапив хижий молюск рапана, і кількість мідій у Чорному морі суттєво зменшилася, а море втратило природнуможливість самоочищуватися». Цікаво, що у 70-80-ті роки на півдні України вирощували мідій. Цим займалися фахівці із Криму, Одеської та Херсонської областей. Проте зараз марикультура в державі розвивається дуже повільно. Серед основних причин: заплутана нормативно-правова база та бюрократичні перешкоди: підприємці й фермери просто не ризикують братися за таке виробництво. Експерти вважають, що потрібна підтримка на законодавчому рівні, лізингова програма та можливість орендувати території під плантації на тривалий термін.
Опубликовано Український Південь Пятница, 30 ноября 2018 г.