Археологи виявили в пізньоскіфському могильнику поблизу Червоного Маяка на Херсонщині унікальне подвійне поховання віком близько 1900 років, що містило грудки токсичного червоного мінералу — кіноварі.

Результати дослідження оприлюднило наукове видання Live Science з посиланням на публікацію в журналі Antiquity.

Дослідження підтвердило, що це перший випадок наукової ідентифікації сполук ртуті в поховальних обрядах цієї культури на півдні України.

У склепі на березі Дніпра знайшли рештки двох жінок: одна померла у віці 35–45 років, а інша, значно молодша, була підхована до неї пізніше. Разом із ними виявили традиційний інвентар, зокрема намисто та кераміку.

Науковці припускають, що використання яскраво-червоного пігменту мало не лише ритуальне, а й практичне значення. З одного боку, кіновар могла символізувати кров та надавати померлим живого вигляду.

З іншого боку, оскільки скіфські склепи функціонували до 50 років і регулярно відкривалися для нових поховань, токсичні властивості ртутного мінералу могли використовувати для сповільнення розкладання тіл.

Хоча сам могильник відомий дослідникам ще з сімдесятих років минулого століття, підтвердити використання саме цього рідкісного мінералу вдалося лише зараз.