
Людмила Кузьміна — переселенка з Голої Пристані, що на Херсонщині. Після початку повномасштабного вторгнення вона з родиною виїхала з рідного міста, а 1 березня 2025 року оселилися у новозведеному будинку у Доманівці Миколаївської області.
Детальніше про життя та виїзд з окупації переселенка розповіла кореспондентам Суспільного.
Початок повномасштабного вторгнення
"Я почула вибухи і чоловікові кажу: "Це що, війна?". А він говорить: "Та ні, це, мабуть, дощ буде. Говорю: "Лютий місяць, який дощ?".
У перші дні великої війни російські військові окупували Голу Пристань. Через два тижні росіяни прийшли до будинку для літніх людей. Тут Людмила 13 років пропрацювала швачкою, а згодом перевелася на санітарку.
"Прийшли до нас і привезли харчі, медикаменти — це все російське було. І сказали нам, що вони (російські військові — ред.) приїхали на два тижні, а можливо і назавжди — це були їхні слова", — згадує жінка.

"Вони там просто поставили начальство, почали керувати. Потім вивезли всіх наших підопічних невідомо куди".
"Нема вже куди повертатися, все розбите": виїзд з Херсонщини до Миколаївщини
У свій день народження, 21 квітня 2022 року, Людмила разом з родиною виїхала до Миколаївщини."Через Снігурівку ми їхали. А наступного дня виїжджала сестра — вони вже їхали через Запоріжжя", — розповідає жінка.
Людмила Кузьміна разом з родиною знайшла прихисток саме у Доманівці, оскільки сама звідти родом, також тут живуть її брати.
"Приїхали сюди — орендували одну квартиру, пожили. Господарі приїхали та сказали, що будуть жити самі в цьому будинку. Ми переїхали до іншої, донька купила хату і ми жили в неї", — пригадує переселенка.
"Ми як приїхали всі з Голої Пристані, так тут і живемо. Куди нам їхати? Туди нема вже куди їхати, там все розбите. А нещодавно сусіди телефонували та сказали, що прийшли "орки": зняли паркан у нас. Ми металопрофіль новий тільки поставили".

"Дах на землі вже повністю, немає нічого. Буквально за 100 метрів до нашого будинку зупинилася вода, до нас не дійшла", — говорить переселенка.

"Я шию військовим безплатно. Хто скільки зможе, стільки й дає. Я ніколи не прошу грошей ні в кого. Дякую їм, що вони мені дали машинку, бо я без машинки зовсім не можу. Я шити повинна хоч коли — до першої ночі чи до другої, просто шию", — каже жінка.

"Ми тут дуже задоволені, що нам дали цей будиночок. Дуже-дуже гарний будинок. Нам сказали нікуди не виїжджати та жити. Говорять, що скільки будемо жити — цей будинок за нами буде".
