Примус як спосіб змінити думку
Під час окупації Херсона росіяни затримували херсонців, ув’язнювали їх та катували. Окупанти також примушували бранців співати російський гімн та прославляти Росію, Путіна та Шойгу.У березні цього року Генеральний штаб ЗСУ повідомляв, що в тимчасово окупованому селі Стрілкове Генічеського району окупанти змушують учнів і батьків залишатися після занять — вивчати конституцію і закони Росії, а також історію ворожої країни та її літературу. Дітей під час перерв заставляють вивчати та співати російський гімн.
Такими методами Росія намагається викликати конфлікт між діями та думками українців та змусити їх перестати чинити спротив. Так росіяни використовують когнітивний дисонанс (це стан, коли думки, цінності, вірування, розуміння чогось та дії людини перебувають у конфлікті).
Як це працює? Людина зазвичай не може довго перебувати в стані, коли її думки розходяться з діями. Тому має потребу узгодити їх, тобто змінити або поведінку, або думку. Змінити поведінку, коли на тебе постійно тиснуть, — неможливо. Тож, щоб встановити психічну рівновагу, людина свідомо може змусити себе вірити в те, що вона говорить. Таке відбувалося в нацистській Німеччині, коли всі німці мали у своєму буденному вітанні згадувати Гітлера та здіймати руку. Це було звичайною практикою, яку вимагали скрізь. І німці призвичаїлися до неї, — навіть ті, хто не підтримував фюрера. Як наслідок, після таких вітань вони не завжди намагалися щось казати проти Гітлера. В їх головах могли виникати думки на кшталт: Якщо я здіймаю руку та бажаю йому довгого життя, як я після цього можу казати погане? Я що, не керую собою? Людина може відчувати певний тиск як у середині себе, так і ззовні. Звісно, конформізм теж грає свою роль — якщо всі навколо спокійно до цього ставляться, то й тобі варто.
Як розповідає Юрій Соболевський, заступник голови Херсонської облради, батькам українських дітей на окупованих Росією територіях, які відмовляються вставати під гімн Росії, погрожують позбавленням батьківських прав. Уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук розповідає про дітей, яких Росія вивезла з України, та яких Україна повернула. Росіяни карали тих, хто відмовлявся співати російський гімн, вставати під час російського гімну та співати щоранку "россия, вперёд" тощо. Покарання було наступним — писати та переписувати російські тексти. Щось подібне було в період Першої світової війни, коли військових вчили писати певні тексти, та результатом було не тільки покращення грамотності, але й переймання поглядів, відображених у текстах.
Як зарадити впливу
Щоб зняти напругу між діями та думками під час російської окупації, можна спробувати чітко усвідомити ситуацію. По-перше, росіяни — це окупанти, по-друге, життя та здоров’я важливіші. Якщо усвідомлювати свої дії, то можна навчитися терпіти цю психологічну неузгодженість: так, ми публічно вимушені робити одне, але ми проти цього внутрішньо. Схоже було під час радянської влади: люди не мали можливості відкрито висловлювати свої думки, проте мали свою думку та намагалися зберігати українські традиції, культуру, мову від русифікації. Це також допоможе не втрачати здатність до супротиву. Згадайте історії людей, у тому числі німців, які таємно допомагали євреям у період Холокосту.Також допоможе думка: щоб не робили росіяни, ЗСУ будуть боротися за українців та звільнять окуповані території: російські спроби захопити українську душу — марні.
Книжкова експансія та телебачення
Росія також завозить російські книги в окупований Олешківський район, Генічеськ та інші населені пункти окупованої Херсонської області. Окрім фізичного витіснення української книги, це має на меті заповнити інформаційний простір окупованої території тільки російською інформацією та не давати іншої альтернативи. Протидією цьому може стати читання дітям українською та українських книжок (наприклад, електронних).Аналогічно Росія діє й у медіапросторі. Телебачення транслює тільки російські канали.
Раніше ми розповідали про розгалужену систему пропаганди, яку створила Росія на окупованій лівобережній Херсонщині.
Вгору