Михайло Лебедєв, представник ГО "Ініціатива на захист прав осіб з інвалідністю", намагається заїхати в одне з укриттів міста. За його словами, не тільки людям з інвалідністю, а й поважного віку, важко потрапити до укриттів.
"Одна з причин — тут велика сходинка. Плита товста, це треба було врахувати при конструюванні, щоб виходило в рівень майже до середини. Через це багато людей поважного віку не зможуть так високо підняти ногу. Поки добіжиш, вже вб'єшся поки залізеш", — сказав Михайло Лебедєв.
Херсон. Михайло Лебедєв намагається заїхати на візку в укриття, 28 вересня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
Також він додав, облаштовані під потреби маломобільних людей укриття у Херсоні - проблема.
"На жаль, в жодне подібне укриття, я потрапити не можу. Їх потрібно логістично продумувати. Якщо є якісь габіони встановлені біля зупинок чи закладів, то добре. Поряд можна побачити один габіон і на зупинці за ними можна ще заховатися. Ми писали звернення, щоб звернули увагу на цю проблему, оскільки вона не вирішується на раз-два — ми це розуміємо. Я бачив в інтернеті дизайнерські проєкти, які враховують цю потребу. Вони, як естетично, так само використовують ідею і як комерційну", — говорить чоловік.
Херсон. Двоє комунальників облаштовують вхід в укриття для людей з інвалідністю, 28 вересня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
Біля укриття в одному з районів міста тривають зварювальні роботи. За словами Сергія Цимбала, зварювальника міського дорожнього управління, в укриттях встановлюють пандуси.
"Ми скрізь встановлюємо пандуси. Люди, які не спроможні самостійно туди потрапити, через такі пристрої зайдуть", — говорить Сергій Цимбал.
Так виглядає мобільне укриття всередині Фото: Червоний Хрест України/Facebook
Такі роботи в укриттях розпочались два тижні тому, розповідає перша заступниця начальника Херсонської МВА Наталя Чехута. За її словами, на території громади 146 залізобетонних укриттів, 13 з них встановили коштом волонтерів, 133 за кошти з міського бюджету. Деякі з них уже облаштовані під потреби маломобільних людей.
"З цих 133, 35 не потребують облаштування, бо вони без порога. Там вільний доступ до них. Решта 94 ми зараз монтуємо. Застосовуємо металеві трапи для того, щоб був безперешкодний доступ для всіх громадян, в тому числі і маломобільних груп населення. На підземні залізобетонні конструкції ми шукаємо технічні рішення, бо вони вкопані на певну глибину. Тому нам треба вирішити, як їх облаштувати", — повідомила заступниця начальника МВА.
Херсон. Зварювальник встановлює трап у бетонному укритті, 28 вересня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
За її словами, найпростіші укриття облаштовують металевими трапами або спеціальними рейками та поручнями.
"На сьогодні відремонтоване одне сховище, 17 укриттів. Сім з них вже облаштовані всіма засобами для маломобільних верств населення. Проводяться ремонтні роботи в двох сховищах, 30 найпростіших укриттях, які будуть облаштовані цими засобами", — сказала Наталя Чехута.
До робіт з облаштування укриттів мають долучити ще дві бригади зварювальників.
Що відомо про встановлення укриттів у Херсоні
9 січня у Херсоні встановили перше мобільне укриття. Його розташували у центрі міста на місці трагедії 24 грудня. В укритті можуть перебувати 25 людей одночасно.18 січня в обласному центрі встановили ще три мобільні укриття. Їх розташували в районі Дніпровського ринку та на привокзальній площі. Привезли укриття з Одеси, де їх виготовили. Робили все за спонсорські гроші в рамках проєкту SafePlace4UA.
В різних мікрорайонах Херсона налічується 262 простих укриттів. Їх розділяють на три категорії: великі сховища, де одночасно може перебувати до 300 людей, тимчасові укриття у багатоповерхівках — підвали та вуличні, де люди мають ховатись від уламків.
У травні в обласному центрі встановили найбільше укриття з високим ступенем захисту. Довжина споруди складає 9 метрів, товщина стін — 30 см. В укритті одночасно можуть заховатися до 50 людей.
За п'ять днів червня у Херсонській громаді встановили дев'ять укриттів, де місцеві жителі можуть сховатися від обстрілів.
Суспільне Херсон