За його словами, основними завданнями нового підрозділу «САРМАТ» є бойова апробація розроблених підприємствами оборонної промисловості зразків озброєння, військової та спеціальної техніки. Крім того, окупаційний чиновник повідомляв, що цього року розпочнеться процес реєстрації «казацьких» осередків. Балицький зазначив, що представники цих формувань беруть участь у бойових діях у Запорізькій області у складі так званого «батальйону імені Судоплатова».
Водночас Центр національного спротиву повідомляє, що на окупованих територіях провалюють план вербування населення до лав російської армії.
За даними підпілля, місцеві жителі не поспішають укладати контракти зі Збройними силами Росії. Всі області не змогли залучити достатньо населення, в цілому невиконання плану на окупованих територіях становить 60 %. Втім, найгірша для окупантів ситуація склалася на захоплених частинах Запорізької та Херсонської областей, де вдалося завербувати лише кілька десятків чоловік, стверджують в підпіллі. Там також зазначили, що українці відмовляються йти в армію РФ попри жахливу економічну ситуацію в регіоні і пропагандистські наративи.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» докладніше дізнавався, як жителів окупованих територій заохочують до лав російської армії? Що їм обіцяють, і чи переконує це чоловіків підписувати контракти? Якого ресурсу наразі потребує армія РФ, і чому в Росії не оголошують нову хвилю мобілізації?
Про те, що на окупованих територіях не можуть зібрати охочих воювати на боці Росії, повідомляв також голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. За його словами, окупанти за два роки не змогли створити жодного боєздатного підрозділу, попри анонси щодо формування різних так званих «добровольчих» угруповань, таких як батальйон Судоплатова чи «казацькі», сказав Федоров в ефірі телемарафону.
У серпні він повідомляв, що на окупованій території Запорізької області працював мобільний пункт відбору на військову службу. За його словами, окупанти прямо на вулицях шукали охочих підписати контракт на службу у російському війську та залучали цивільних до допомоги армії.
Голова Запорізької ОВА підкреслив, що окупації залишаються сотні тисяч людей. Мобілізаційний потенціал (а саме чоловіки від 20 років) складає близько 50 тисяч людей. За підписання контракту з російською армією готові заплатити 400 тис. рублів. Тим часом у Москві чи Підмосков'ї – 2,5 млн рублів. Це вказує на те, що жителів окупованих територій оцінюють як людей третього чи четвертого сорту, наголосив Федоров.
«Ідентифікують чоловіків»
Начальник Веселівської селищної військової адміністрації Мелітопольського району Сергій Кутьєв розповів «Новинам Приазов’я», що у цій громаді окупанти розгорнули потужну інформаційну кампанію, аби залучити місцеве населення до російської армії.«Вони з усіх сил на всіх можливих інформаційних ресурсах намагаються залучити людей до підписання контракту на службу до армії агресора (РФ). Тим самим вони штовхають їх на злочин. Але, на щастя, не багато людей погоджуються на це. Також відомо, що вони запрошують людей на проходження медкомісії, запрошують їх повістками до військкоматів і попереджують, що вони будуть призвані як строковики. Такого якогось стрибка явного немає, але вони постійно підсилюють інформаційне супроводження цього процесу та залучення на контрактну службу», – каже він.
Окупаційна влада намагається максимально ідентифікувати чоловіків, які живуть в окупації, зазначив посадовець. Зокрема відбувається обхід будинків і квартир.
«Просто там такий тиск, що майже неможливе якесь вільне пересування, там давним-давно вже всі під ковпаком – і прослуховують, і тиснуть, і залякують. На роботі людям ставлять такі умови, від яких неможливо відмовитися – або ти погоджуєшся, або на підвал», – повідомив Кутьєв.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Всі мають стояти на обліку»
- На окупованій території Херсонської області призначений Росією керувати цією частиною регіону Володимир Сальдо закликає місцевих жителів долучатися до так званого «добровільного батальйону імені Маргелова». Також окупаційний чиновник повідомляв, що у складі російського війська на Херсонщині воюють «казаки». Зокрема, у серпні цього року вони брали участь у бойових діях на Кінбурнській косі. За словами Сальдо, на фронті перебувають начебто 18 тисяч «казаків», і з жовтня цього року на окупованій території Херсонської області почнуть реєстрацію їхніх організацій.
«Всіх, хто працює, обов'язково має стояти на обліку. Навіть, хто не працює, вони також різними способами намагаються чоловіків поставити на облік. Також вони закликають йти добровольцями воювати в російську армію, укладати контракти. Але мобілізаційних заходів, саме призову чи примусової мобілізації на сьогодні немає. Заманюють пропагандою та обіцянками великих грошових виплат укладати контракт та вступати до армії РФ», – повідомив він.
Також у пропаганді довкола військової служби використовують дітей, зазначив посадовець. Так, героїзують російських солдатів, влаштовують з ними зустрічі і таким чином спонукають, щоб і батьки дітей шли воювати, розповів Яковлєв.
«Після військкомату – одразу на фронт»
У Маріуполі місцевих чоловіків залучають до російської армії з перших днів окупації, розповіла «Новинам Приазов'я» головна редакторка видання «0629» Анна Романенко. Втім, це не має масового характеру.«Кожна людина, яка працює зараз на окупованій території Донецької області, мусить спочатку прийти у військкомат і стати на облік. Але деякі люди, які йдуть ставати на облік, чомусь після цього потрапляють на фронт. Який саме це механізм? Ну тобто це абсолютно точно примусово. Практично з кожного робочого місця до офісного приміщення, особливо не в приватних компаніях, а ті, які фінансуються з російського бюджету, у них є ліміт – кількість людей, які вони мусять відправити на фронт. Це одна історія. Друга історія – це контракт і те, що відбувається останніми місяцями, починаючи з літа, росіяни відчутно посилили роботу в цьому напрямку», – зауважила вона.
У населених пунктах окупованої частини Донецької області проводять агітацію на вулицях, каже журналістка. За її словами, в Маріуполі, Мангуші, Волновасі з'явилися пункти агітації для підписання контрактів з армією РФ.
«В Маріуполі такі пункти у вигляді військових наметів з'явилися у всіх чотирьох районах міста. У Волновасі, я знаю, є один такий пункт. І в цих наметах агітують чоловіків підписувати контракти. Нічого такого ще пів року тому в місті не було. І взагалі в регіоні. Крім того, відчутно посилилась агітація на пропагандистському телебаченні, в телеграм-каналах, в соціальних мережах. Зараз це просто масовано всюди, і в локальних, і в регіональних російських пропагандистських медіа закидують такою рекламою», – розповіла журналістка.
Чоловікам обіцяють виплати при підписанні контракту, а також різноманітні пільги після повернення зі служби, зазначила Романенко. Втім, охочих все одно небагато. За її словами, на Донеччині великих грошових винагород не платять.
«Це разова виплата (400 тис. рублів), і зарплата 210 тисяч рублів, коли ти знаходишся на передовій. Окрім цих виплат, обіцяють безкоштовну квартиру. Тобто ти зможеш придбати житло на супер пільгових умовах. Обіцяють безкоштовні санаторні путівки, безкоштовне навчання після повернення з війни, безкоштовний проїзд у транспорті, медичне обслуговування, дуже-дуже багато пільг», – додала журналістка.
- Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков на початку вересня заявив, що оголошення нової мобілізації наразі не обговорюється. За його словами, кількість охочих підписати контракт з Міноборони Росії начебто зростає.
- Президент Росії Володимир Путін встановив одноразову виплату у розмірі 400 тис. рублів для тих, хто вступив до лав Збройних сил Росії для участі у бойових діях з 1 серпня по 31 грудня. Крім того, Путін рекомендував регіонам також виплачувати контрактникам від 400 тисяч рублів, повідомляло в липні російське інформаційне агентство ТАСС.
«Добровольців – на російські штурми»
Наскільки російська армія зараз потребує мобілізаційного ресурсу, зокрема, з окупованих територій? Про це «Новини Приазовʼя» запитали аналітика організації Conflict Intelligence Team Олексія Альшанського. Він сказав, що російська армія має суттєвий дефіцит військових у штурмових групах.«Постійно трапляються кадри зі взятими у полон росіянами або некрологи на росіян, які буквально за кілька тижнів перед тим підписали контракт і вибули до місця проходження служби. Тобто Росія зараз веде переважно свої штурми добровольцями, свіжопідписаними. Саме це поповнення війська у 30 тисяч на місяць забезпечує в принципі просування російських військ на фронті, бо цих людей після того, як їх відправляють у війська, направляють на штурми. Ті, хто були контрактниками до початку повномасштабного вторгнення і мобілізовані, вони вже трохи розуміють, що відбувається, вони вже не вірять у те, що «йдіть туди, там нікого немає». Тому все частіше бачимо ці практики по посадці людей у ями, прив'язування до дерев – такі собі заходи покарання тих, хто відмовляється йти воювати», – зауважив він.
«Мобілізація в окупації провалена»
На нову мобілізацію російська влада наважитися не може, каже аналітик. Росія припинила таку практику після активної мобілізації в кінці 2022 на початку 2023 років, є лише поодинокі випадки, переважно це військові лікарі, додав він.«Вони, справді, після тієї першої хвилі нової не проводять. І якщо ми подивимося знову ж на наслідки мобілізації, не на те, як населення Росії сприйняло цю мобілізацію, а я люблю дивитися на цифри – економічні показники Росії. В них величезні проблеми та дефіцит кадрів. Вже зараз це безпосередньо пов'язано лише з однією подією мобілізації», – пояснив аналітик.
На окупованих територіях не можуть організувати повноцінний набір до лав російської армії, каже Альшанський. На його думку, компенсувати дефіцит військових за рахунок чоловіків із захоплених регіонів неможливо.
«Вони зараз мають одну величезну проблему з цим, оскільки не можуть організувати нормальну роботу своїх військкоматів, органів державної влади на окупованих територіях. Вони навіть не можуть підрахувати, скільки там людей проживає. Тому вони не можуть налагодити повноцінний набір. Тобто, можна спробувати провести щось, як у 2022 році в так званих «ЛДНР», коли просто силоміць хапали чоловіків на вулицях, витягували з квартир, будинків, вручали їм автомати і казали: «Все, ти військовий, або туди, або на підвал Зайцева», але щоб показати, що ця територія нібито існує за законами Російської Федерації, вони не зможуть зробити це окремо від решти Росії», – переконаний Альшанський.
- Примусова мобілізація мирного населення на окупованих територіях, чи навіть залучення цивільних людей до організації військових операцій прямо заборонені статтею 51 четвертої Женевської конвенції 1949 року.
- Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року.
- В Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.