Проросійські пропагандисти показали «викривальне» відео про Скадовську районну дитячу бібліотеку, де, на їх думку, зберігалася, «заборонена література».
Для окупантів «заборонені» – це книжки про український національно-визвольний рух часів Другої світової війни і діячів цього руху, про боротьбу українців за свою землю після 2014 року. А також – релігійна літератури, видана конфесією, яка є офіційно зареєстрованою в Україні.В розповсюдженому пропагандистами повідомленні про обшук в бібліотеці йдеться, що його провели «співробітники підрозділу з боротьби з екстремізмом».
«Серед знайдених книг екстремістського змісту є видання про життя Бандери, псевдоісторична література, яка в позитивному ключі подає нацистів дивізії СС «Галичина», ідеологічні книги забороненої організації «Свідки Єгови», дитячі енциклопедії з інформацією про ідеологів націоналізму», – повідомляють пропагандисти, розповсюджуючи давно спростований історичний міф про підрозділ «Галичина».
Справді дивізія була суто військовим формуванням. Вона входила не до СС (Allgemeine SS), а до так званих військ СС (Waffen-SS). Таких дивізій, сформованих переважно з представників окупованих Німеччиною територій, під час Другої світової війни існувало більше сорока. Значну частину особового складу таких дивізій становили силоміць мобілізовані люди.
«Забороненими» і «екстремістськими» окупаційні «поліцейські» також вважають книжки про ситуацію на Донбасі після 2014 року. Зокрема, спогади очевидців і літературу про українських військових.
На відео чутно, як окупанти обурюються тим, що в одній з книжок опублікований дитячий малюнок, де Україна зображена в різних кольорах, а Росія – в чорно-білій гаммі.
Також окупаційні «поліцейські» вилучають з бібліотеки і називають «екстремістські» і «заборонені» книжки, видані релігійною організацією «Свідки Єгови», яка офіційно зареєстрована в Україні.
Автори сюжету також не забули показати ставлення працівників бібліотеки до російської літератури. В сюжеті є кадри з російськомовними книжками, які нібито витягають з винесених на задній двір установи мішків, куди складені книжки, приготовлені для утилізації.
Але навіть якщо це відповідає дійсності, то ті російськомовні книжки, які демонстрували окупанти – це книжки, які масово видавалися у ХХ сторіччі для радянських шкіл. І зараз вони не мають бібліографічної і культурної цінності. До того ж можна побачити, у якому стані перебувають книжки.
Щодо звинувачень на адресу бібліотеки в «порушенні російського законодавства», то такі звинувачення є порушенням норм міжнародного права. Бо Стаття 11, параграфа 2 Загальної декларації прав людини встановлює, що ніяка людина не може бути визнана винною на підставі кримінального закону, який не існував на час вчинення злочину, і не може нести відповідальність, суворішу ніж та, що існувала на момент злочину.
Тобто бібліотекари із Скадовська не винні в тому, що зберігали книжки, видання і зберігання яких дозволені в Україні.