Під час воєнного стану, блокування портів і перекриття водних шляхів в Україні морську галузь сколихнула низка гучних скандалів. У грудні 2022 року СБУ затримала в Одесі відому морську активістку і блогерку Христину Король: за даними ЗМІ, її підозрюють в організації тіньової схеми виїзду за кордон військовозобов'язаних ухилянтів та налагодженні системи поборів з моряків. А корупційний ланцюжок тягнеться до високих кабінетів. Зокрема, називались прізвища Валерія Постолатія, керівника так званого "Навчального центру фахівців морського транспорту", та заступника міністра інфраструктури України Юрія Васькова.
Після виходу в етер журналістського розслідування "СтопКору" щодо справи Король та оприлюднення деяких деталей схеми розпродажу "білих білетів" і учбових дипломів моряків до нашої редакції звернувся Андрій Марченко – старпом, який має багаторічний морський стаж, та працевлаштований від норвезької крюїнгової компанії Orient Ship Management (OSM) – фаховий коментар стосовно скандальної постанови і можливих її наслідків для морської галузі України.Тож якою є професійна думка зсередини?
"Мені 52 роки, 31 рік свого життя я ходжу в море капітаном, працюю на суднах норвезького судновласника. Ніколи не думав, що побачу часи, коли наша система освіти та дипломування моряків перестане існувати. Нещодавно побачив нову постанову кабміну за №1499 "Деякі питання присвоєння звань особам командного складу морських суден" – та жахнувся, адже за рік я маю підтверджувати свою кваліфікацію саме по цій постанові. Той, хто це писав, – або повний дурень, або зрадник, іншого варіанту я не бачу", – зазначає інсайдер.За словами співрозмовника "СтопКору", до набуття чинності постанови №1499 система учбового дипломування моряків в Україні працювала у електронному форматі онлайн, що унеможлювало підробки, будь-яке шахрайство та тіньові схеми в процесі дипломування моряків, а також надавало змогу морякам в умовах обмеженого пересування отримувати свої кваліфікаційні документи.
Та нове Положення фактично знову переводить іспити у "паперову" форму й встановлює, що "стаж роботи капітанів та осіб командного складу суден прибережного плавання, суден, що плавають виключно у захищених водах, і риболовних суден протягом п’яти років з дня набрання чинності цією постановою може бути підтверджений іншими, ніж послужна книжка моряка, документами: довідками про плавання, довідками з місця роботи або трудовими книжками".
"Відтепер незнамо хто: люди без досвіду, без відповідних знань – будуть приймати у мене, капітана з величезним досвідом, іспит на свій розсуд. Це як? Знов за величезні хабарі у кишені можновладців? Куди дивляться правоохоронні органи? Може, хтось підкаже, чому хтось вирішив, що повноцінна вища освіта більше непотрібна для капітанів, старших механіків?" – коментує моряк.
Він зауважив, що аналогічні маніпуляції у сфері дипломування у минулому вже проводились у Грузії і у підсумку коштували цій країні дорого: декілька років поспіль жоден морській робочий документ, виданий Грузією, не визнавався у світі. Це призвело до відтоку грузинських моряків до інших країн, де вони отримали робочі документи.
Зауважимо, всі ці "експерименти" відбуваються в той час, коли наша країна потерпає від російської агресії та вкрай потребує фінансової підтримки від морської галузі. Проте бажання окремих ділків нажитися "тут і зараз" може коштувати країні втрати мільярдних надходжень до бюджету вже у близькому майбутньому.
Стопкор