На утримання посадовців нема грошей.
Суттєве скорочення чисельності посадовців анонсували в Каховській міській громаді. Про це на засіданні виконавчого комітету міськради 10 серпня повідомила начальниця відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю міськради Оксана Іотова.
— Міським головою Каховки поставлене завдання по скороченню. 6 серпня 2021 року він видав розпорядження про створення тимчасової комісії з цього питання. Скорочення буде серйозне, бо коштів на утримання апарату міської ради в бюджеті немає. І це стосуватиметься всіх структурних підрозділів, відділів та управлінь — якісь будуть об’єднані, якісь роз’єднані або ліквідовані. Попередньо мова йде про скорочення до 30% штатних одиниць, — сказала вона.
— Відсутність коштів — лише одна з причин. Але всі скорочення відбуватимуться виключно в законних рамках. Ще будемо дивитися, в якій формі це буде, — додав міський голова Віталій Немерець.
Зараз загальна чисельність апарату міськради та її виконавчих органів становить 172 штатні одиниці. Тобто, під скорочення може підпасти до 50 осіб. Утім, про зменшення кількості чиновників у Каховці говорять вже не перший місяць. Ще взимку і восени керівництво громади заявляло про занадто роздуті штати в міській раді.
Збільшення чисельності посадовців було одним із перших кроків після приходу Віталія Немерця і його команди до влади. Саме за ініціативи нинішнього очільника міста в міськраді з’явилось нове управління комунального майна, інфраструктури старостинських округів майже на 20 штатних одиниць, яке переважно дублює функції інших відділів і управлінь. Відповідно до нових вимог у громаді з’явилось 4 старости, а на додачу до них — ціла патронатна служба з 2 штатними радниками міського голови. Крім того, депутати міськради від “Батьківщини” пропонували створити ще й цілий відділ державної архітектурно-будівельної інспекції, заявивши нібито про прибутковість цієї структури для громади. І лише завдяки місцевим і новокаховським чиновникам, які швидко спростували міф про прибутковість ДАБІ від цієї ідеї тихенько відмовились.
Відсутність чіткої кадрової політики в команді Немерця гарно ілюструє ситуація з закладами культури в Каховській громаді. Майже за 10 місяців тут не спромоглися оптимізувати приєднані до Каховки разом із селами сільські клуби і будинки культури. Навіть у місті нині працює одразу два палаци культури — “Меліоратор” і міський культурно-методичний заклад (МКМЗ, або колишній районний будинок культури) зі своїми окремими штатами керівників і бухгалтерів. Фонд зарплати 16,5 штатних одиниць МКМЗ у 2021 році становить біля 1,15 млн грн, а 42 штатних одиниць ПК “Меліоратор” — біля 4,4 млн грн.
За словами заступниці міського голови Галини Гондаревої, планується об’єднання всіх сільських закладів культури з МКМЗ. Але до реальних дій справа досі так і не дійшла.
— На жаль, у мене нема інформації про те, що в громаді відбуваються якісь процеси оптимізації в культурі або освіті. Так, нам постійно говорять, що грошей в бюджеті нема. Але для мене досі залишається загадкою, навіщо в управлінні культури і туризму півроку тому ввели 3 нові штатні одиниці. Це робилося заради ідеї чи під когось конкретно? Враховуючи, що вакансії не були заповнені до останнього, мабуть, причиною була зовсім не якась там гарна ідея. В будь-якому випадку з цим потрібно щось робити. Бо 2021 рік ми ще якось переживемо. Якщо ж нічого не змінювати, то в наступному році буде дуже і дуже важко, — вважає депутат Каховської міськради, начальник управління освіти, культури, молоді, туризму та спорту Бериславської міськради Михайло Гончар.
На відміну від Каховки в інших громадах уже спромоглися провести оптимізацію закладів освіти і культури та не додумалися роздувати штати чиновників заради працевлаштування своїх друзів і знайомих. Зокрема, це стосується Берислава і Великої Олександрівки Бериславського району.
— Нам практично одразу довелось об’єднати всі сільські заклади культури з колишнім районним будинком культури. Завдяки цьому ми змогли зекономити біля 2 млн грн, які тепер можемо направити на інші цілі. Натомість у селах клуби продовжують працювати і, сподіваюсь, набагато краще, ніж раніше. Пам’ятаю, як перед виборами я поцікавилась у жителів села Давидів Брід, коли востаннє у них проходив якийсь концерт. Вони так і не змогли згадати. А після об’єднання в одну громаду та після оптимізації ми вже провели там не один концерт і не один захід, — розповіла голова Великоолександрівської громади Наталія Корнієнко.
Кадрової чехарди в Каховці могло й не бути, якби тут не поспішали збільшувати кількість посадовців і переглядали структуру виконавчих органів, виходячи з реальних потреб. Зрештою, за такі помилки слуг народу своїми гривнями вже зараз платять платники податків. Бо гроші, які можна було б направити на підготовку шкіл до зими, ремонт дитсадків і доріг, тут витрачають на утримання чималого чиновницького апарату. І витрачатимуть й надалі, якщо плани по скороченню посадовців так і залишаться нереалізованими.
Олег БАТУРІН
Новый день