
Херсонщину останніми роками відвідують в сезон близько чотирьох мільйонів туристів, щонайменше чверть із них обирають Генічеський район, де власне і розташована Арабатська стрілка. Попри це, її можна вважати дуже недооціненим курортом Азову.
Роками понад 100-кілометрова коса Азовського моря, яка тривалий час адміністративно входила до складу Кримської АРСР та Кримської області УРСР, перебувала у тіні більш популярного у курортників Криму. Для цього були й об’єктивні причини: на півострові більше туристичних цікавинок і більш розвинута інфраструктура. Але були і геть суб’єктивні – Крим просто більш "розкручений".

Арабатка же в якості рекреації розвивалася дуже повільно, а рекламувалася ще гірше. Але ті, хто випадково чи за порадою потрапляли на косу, як правило, обирали її для літнього відпочинку знову і знову. "Багато років тому однокласник вихвалявся, як відпочивав з батьками на Арабатці, я запам’ятав і усе хотів подивитися, що це. Поїхав уперше з родиною аж у 2010-му і не пошкодував. З того часу приїжджаємо сюди вже вчетверте", – розповідає 55-річний турист із Дніпра Олександр.
"Син у дошкільному віці дуже часто хворів на застуди. Хтось зі знайомих порадив Генічеськ, ми поїхали. Побували і на Арабатці. З того часу їздили вже, певно, разів десять. Скоро буду онуків сюди привозити", – каже 46-річна туристка з Луганщини Олена.
Чим приваблює Арабатка туристів
Унікальна природа, чисте і безпечне, принаймні у порівнянні з багатьма іншими морськими курортами України, навколишнє середовище, – дві головні переваги Арабатської стрілки. На туристів тут чекають гарячі джерела, солоні озера, білосніжні рівнини сольових відкладень, чисте та доволі глибоке Азовське море.
В соцмережах про Арабатку можна знайти не лише схвальні відгуки. Чимало людей пишуть, що тут "ціни турецькі, а сервіс український". Але це справедливо лише частково. Як і скрізь, на Арабатці надавачі турпослуг дуже різні. Однак варто зважити на те, що чимало з них роками буквально лізли зі шкіри, аби переконати туристів: Арабатка не гірша за Крим. І таке ставлення до курортників на багатьох базах відпочинку, особливо невеликих, зберігається і сьогодні.
А ще у коси цікава і повна пригод історія. Чого варти лише набіги звідси запорозьких козаків на Крим, від яких півострів не вберігала й фортеця Арабат (на думку багатьох дослідників, саме фортеці коса має завдячувати назвою).
Як доїхати та за якою ціною дістатися Арабатської стрілки
Як і на майже будь-який курорт, на Арабатку зручно їхати на власній автівці. Це дозволяє подивитися і саму косу, і помандрувати по розташованих поруч херсонських цікавинках.До автовокзалу Генічеська (від нього до перших баз відпочинку Арабатки – десь 10 кілометрів) можна дістатися автобусами. З Запоріжжя, наприклад, ціни починаються від 150 грн, з Херсона – від 230 грн, з Дніпра від 300 грн, з Миколаєва – від 350 грн, з Харкова – від 400 грн.
Укрзалізниця запустила вже шість курортних потягів до Херсонщини, три – до Генічеська: Хмельницький – Генічеськ; Дніпро, Кривий Ріг – Генічеськ, Івано-Франківськ – Генічеськ.
Від Дніпра плацкарт коштуватиме 198 грн, купе – 327 грн; з Хмельницького – 292 та 491 грн відповідно, зі Львова – 449 та 821 грн, з Івано-Франківська – 496 та 913 грн.
Від залізничної та автостанції до Арабатки можна доїхати на такси: від 70 гривень.
Де зупинитися та які ціни на житло Арабатській стрілці
Липень та серпень на Арабатці, як і на решті азовських курортів, це – високий сезон, ціни у цей період найвищі. Номер економ-класу, кімната без кондиціонера чи дерев’яний будиночок без зручностей, обійдуться мінімум у 150 гривень з людини за добу. Більш комфортний відпочинок починається з 350 гривень з людини за добу. Номер на двох з кондиціонером, душем та туалетом – від 700 гривень за добу.

Де поїсти на курорті Арабатської стрілки
Із тим, де поїсти, проблем у туристів на косі не буде. На більшості баз відпочинку пропонують комплексне харчування: сніданок, обід, вечерю чи будь-яку з цих пропозицій окремо. Триразове харчування коштує від 100 грн в день із людини.На деяких базах є кафе, на багатьох – зони барбекю, де можна і самім посмажити м'ясо, рибу, овочі, і замовити персоналу приготування таких страв. Майже скрізь, навіть на базах з харчуванням, є загальні кухні з плітками, мікрохвильовками, холодильниками.
В усіх населених пунктах Арабатки є невеличкі риночки для туристів, де пропонують овочі, фрукти, рибу, вино тощо. Працюють продуктові крамниці. Ціни курортні, але не шалені.

Яких розваг шукати туристам на косі і поруч
Гучного нічного життя на Арабатці не було і до карантину. Зате тут чимало пропозицій водних розваг, зокрема, екстремальних: віндсерфінг, кайтсерфінг, парасейлінг – політ на парашуті за катером тощо. Ще можна поганяти на квадроциклах.
Любителям природних див варто зануритися у гарячі джерела, солоне озеро, намаститися цілющими грязями.




Depo.Запоріжжя