Сьогодні, 23 листопада 2019 року, вшановують День пам’яті жертв Голодомору. Голодомор ХХ сторіччя назавжди залишиться для українців найстрашнішими сторінками нашого минулого. Українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років, який на міжнародному рівні визнали як геноцид українського народу.
До книги пам’яті жертв голоду вписаний і Херсонський край. Сьогодні, у пам’ятну дату, у Херсонському обласному краєзнавчому музеї відбувся День відкритих дверей. Особливим місцем для кожного відвідувача стала виставка «Голодомори. Херсонський літопис». Тут представлені побутові речі, фотокартки, мемуари та спогади очевидців, а ще – копії архівних документів із фондів. Загалом в експозиції майже тисяча експонатів.
«У роки голоду люди були вимушені їсти мишей, щурів, горобців, хробаків. Вживали в їжу кульбабу, реп’яхи, кропиву, акацію. Від цього люди, особливо діти, почали хворіти, помирати. В той час було багато смертей. Люди були схожі на тіні, у яких було обличчя, лише одні зуби. Деякі люди, втративши цілі сім’ї, ставали божевільними» – Скирденко Іван Тихонович, 1926 р.н., житель с. Чкалове, Великоолександрівський район.
Центральне місце в експозиції займає історично-кулінарна інсталяція. Зображена на ній їжа у часи Голодомору вважалась королівською.
Один з наймоторошніших експонатів – “чорна дошка”.
Події тих страшних часів вчать нас цінувати хліб, наче святиню та звертати увагу на ті речі, які на перший погляд здаються не суттєвими, а відродження історичної пам’яті дає надію на те, що події ХХ століття більше ніколи не повторяться.
Катерина Чобітько
Перший Регіональний