30 березня 2024 року на Ютуб-каналі Суспільного вийшло розслідування «Гаспада афіцери» — про наглядачів у херсонському ізоляторі тимчасового тримання, одній з найбільших катівень, яку влаштували російські військові в окупованому Херсоні.
Журналісти редакції розслідувань Суспільного ідентифікували сімох наглядачів, які перебували в ІТТ з липня до жовтня 2022 року та фізично й морально знущалися з незаконно ув’язнених херсонців.
Ізолятор тимчасового тримання, розташований на вулиці Теплоенергетиків у Херсоні, росіяни захопили 9 березня 2022 року.
Допити й тортури в ізоляторі тривали цілодобово. Людей катували струмом, водою, годинами били ногами, нунчаками, електрошокерами. Одна з наймоторошніших тортур, про яку розповідають свідки в розслідуванні, — це «дзвінок Байдену» та «дзвінок Зеленському». Коли один електрод накладали на мочку вуха, а інший вводили в пряму кишку, тюремники попереджали: «Телефонуватимемо Байдену».
Якщо ж один електрод прикладали до мочки вуха, а інший до статевих органів — «дзвонили Зеленському». Якщо росіяни не отримували необхідної інформації від незаконно ув’язнених херсонців, марафон фізичних тортур тривав зі словами «Вас не почули, телефонуватимемо знову».
Крім фізичних тортур, окупанти знущалися й морально: змушували ув’язнених співати гімн росії, пісню «Гаспада афіцери» та викрикувати «слава росії, слава путіну, слава шойгу». Знати слова, їх порядок і вміти підхопити пісню чи гімн стало життєвою необхідністю. Якщо хтось із камери ізоляції забував хоч рядок, кожен незаконно ув’язнений отримував покарання — розряд електрошокером.
Розслідувачі Суспільного встановили сімох наглядачів, які відповідали за режим утримання в ІТТ з липня до жовтня 2022 року. Ними виявилися поліціянти конвойної та патрульно-постової служби з кількох регіонів Росії, зокрема з Красноярська.
Особливо жорстоким, за словами херсонців, був наглядач із позивним «Борода». Такий позивний, як з’ясували розслідувачі Суспільного, має красноярський поліціянт Юрій Куулар. 28 липня 2022 року, вже коли був наглядачем у херсонському ІТТ, він святкував своє 49-річчя.
Вдома, в Красноярську, судячи з фото в соцмережах, які знайшли журналісти, у Куулара є повноцінна родина: дружина, син-підліток та одружена донька, яка народила йому вже трьох внуків.
Тарас Букрєєв, учасник руху спротиву Херсона, якого незаконно ув’язнили у вересні 2022-го, в документальному фільмі-розслідуванні Суспільного «Гаспада афіцери: наглядачі херсонської катівні» пригадує: «Борода міг придумати, щоб людина коридором на допит повзком пересувалася або навприсядки».
Ще одному наглядачу ізолятора херсонці дали прізвисько «Буратіно» за те, що він бив ув’язнених ключами.
«З тими ключами ходили всі, але я бачила, як чоловіка вели, він пересувався на колінах, а цей ішов поруч — і по голові ключем», — розповідає незаконно ув’язнена жителька Херсона Ірина Єфімова.
«Буратіно» — 26-річний Станіслав Грігорьєв. Розслідувачі Суспільного з’ясували, що він, як і Куулар, працює в полку патрульно-постової служби Красноярська. Вдома в нього — дружина та малолітня донька. Саме Грігорьєв, за словами Тараса Букрєєва, не давав йому спати в камері у першу ніч затримання, а коли водив ув’язнених на допити, систематично бив їх гумовою палицею.
Ще одним наглядачем херсонської катівні, якого впізнали герої фільму, був Віктор Айвазов. Його незаконно утримувані херсонці називали «Чечня» через футболку з відповідним написом.
Знайти 42-річного Віктора Айвазова розслідувачам Суспільного було найскладніше. Його сторінки в соцмережах закриті, на аватарках — військова техніка замість обличчя. Втім, у грудні 2023 року Айвазов із сином Алєксєєм прийшли на «урок мужності» до красноярської школи №5. Завдяки фотографіям, які школа виставила на загал, журналісти й ідентифікували поліціянта.
До школярів Айвазов-старший прийшов обвішаний орденами. У дописі його та сина, якому лише 18 років, назвали «учасниками СВО». Віктор Айвазов, як вдалося встановити журналістам Суспільного, працює в окремому батальйоні охорони та конвоювання.
Упізнали херсонці на фото й військового з позивним «Злой», який, за їхніми розповідями, був головним серед наглядачів. Розслідувачі Суспільного з’ясували, що це — Андрєй Співак із російського міста Омськ. Саме він, за словами незаконно ув’язнених, змушував їх щодня кричати «слава росії», «слава путіну, слава шойгу» та співати гімн країни-агресорки.
«Злой: постійно в правій руці — шокер. За будь-яку малу провину, за їхніми мірками провину — там, людина збилася під час виконання їхнього гімну — він бив цим шокером. Для нього знущання над людьми — це була норма», — розповідає в розслідуванні Тарас Букрєєв.
Знайти Андрєя Співака розслідувачам Суспільного теж було непросто. Пошуки за фотографією в соціальних мережах не принесли результату. Дізнатися, хто такий Злой, допоміг новинний сюжет за 2013 рік. У ньому Андрєй Співак конвоював до зали суду затриманого. Судячи з того, як він підписаний в інших у телефонах, Злой залишається на конвойній службі, але дослужився до заступника командира роти. 2021 року Співак із дружиною й донькою їздили у відпустку до окупованого росіянами українського Криму.
Дані про всіх наглядачів, яких ідентифікували, журналісти редакції розслідувань Суспільного на початку лютого 2024 року передали до Херсонської обласної прокуратури.
ZN.UA