Кропивницький фонд "Збережи світ" поїхав з черговою гуманітарною місією в Херсонську область. Цього разу повезли 450 тонн паливних брикетів в села, які були під окупацією або перебували на лінії фронту.
Також продовжують надавати юридичну та іншу допомогу. Про це розповіли в етері Українського Радіо Кропивницький директор благодійного фонду "Збережи світ" Євген Козій і асистентка проєкту "Допомога постраждалим від війни в деокупованих селах Херсонщини у підготовці до зими 2023/2024" Надія Кулікова.
Паливні брикети отримають 225 родин з Милівської громади. Кожній відвезуть по дві тонни, розповів Євген Козій. За його словами, значна частина земель, які вийшли з-під окупації на Херсонщині, заміновані. Через це тут складніше заготовляти дрова. Були випадки, коли люди підривалися на мінах."Цю ініціативу ми готували ще з осені 2023 року. Але лише зараз є можливість її впровадити. Ми комунікували з людьми, і всюди вони говорили, що потребують саме таких засобів для опалення. Паливні брикети займають менший об’єм і дають більше тепла. Ми їх купляємо на Кіровоградщині, у місцевого виробника, за гроші Нідерландської фундації біженців Stichting Vluchteling. Це все відбувається у співпраці з Херсонською ОВА й Кластером ООН "Шелтер", щоб не було дублювання".
Щоб дізнатися, яка ще допомога людям потрібна, фонд робить анкетування. Усе більше людей звертаються за юридичною порадою. Наприклад, хочуть розірвати угоди про оренду землі з місцевими фермерами.
Також в одному селі не оформляють статус дитини, яка постраждала від війни, через те, що немає психолога. За словами Євгена Козія, у цьому випадку достатньо заяви батьків й анкетування родини. Це все місцевим жителям розповідають.
Також працівники фонду продовжують збирати життєві історії. Усі вони починаються з психологічного насильства, яке спричинив "руський мир", розповіла Надія Кулікова.
Вона навела приклад, як багатодітну родину з Херсонщини залякували тим, що дітей вивезуть у Росію, і вони там навчатимуться у військових університетах. Тому родина була змушена тікати звідти.
Сама Надія також виїжджала 26 березня 2022 року з окупованого Херсону разом з двома маленькими дітьми. З собою взяли в легкову машину три пакети речей. Проїхали сім блокпостів. Через тиждень її знайомі, їдучи з Херсона, минали вже 50 блокпостів.
"Це було пекло. Вони говорили: "Куди я покажу рукою, ви туди й під’їжджаєте. І тільки на два сантиметри й не більше". Постійно була агресія. Мені доводилося дітям говорити: "Ти тільки мовчи, я тебе прошу, щоб нічого не спровокувати. Якщо хочеш в туалет, терпи". Вони запитали, що це за програма в моєму телефоні. Я сказала, що це наше місцеве таксі. Тоді вони сказали: "Ти стежиш і хочеш видати всі наші локації". Вони видалили все, що захотіли.
Говорити можна було лише, коли вони говорили. Також сказали: “Ну, передай усім. Хто буде з Telegram у телефоні, — розстріли на місці". І дуже схожі історії я чую від інших людей".
Надія Кулікова розповіла, що в Херсон періодично навідується. У її під’їзд був приліт, і трьом бабусям, які сиділи на лавочці у дворі, відірвало ноги.
Євген Козій сказав, що всі історії людей збирають лише за їхньою згодою і фіксують згідно з протоколами як воєнні злочини Росії. Потім їх передадуть ініціативі "Трибунал для Путіна".
suspilne.media