З оливковою та соняшниковою олією, з розмарином, перцем, орегано чи насінням кропу — 8 років Андрій Бігленко виготовляв в’ялені томати і жив у Чорнобаївці на Херсонщині. Вже рік він відновлює виробництво на Одещині.
Одещина, підприємець з Чорнобаївки Херсонської області Андрій Бігленко, 17 серпня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон
Разом з родиною чоловік виїхав з Чорнобаївки третього дня після повномасштабного вторгнення. Усе обладнання лишив вдома. За його словами, частину обладнання він сховав у сусіда від мародерів. Згодом туди влучив російський снаряд і все згоріло.
Чоловік разом з братом перший місяць займався безплатною евакуацією з Миколаєва. Потім почав шукати робочий цех та гроші на відновлення виробництва.
"Один грант ми отримали минулого року від німецького уряду через додаток "ДІЯ" на суму в 150 тисяч гривень та закупили сировину. Восени 2022 року випустили першу баночку томатів", — розповів підприємець.
Сушарки з томатами на релокованому з Чорнобаївки підприємстві в Одеській області, 17 серпня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон
З однієї сушарки отримують 30 кілограмів в’ялених томатів.
"Тут було 400 кг свіжих помідорів. Частину ми вибрали, бо вони засушилися, інші — будуть доходити. Потрібно приблизно дві доби, далі будемо маринувати зі спеціями і маслом заливати у баночки", — каже чоловік.
В'ялені томати в ємкості перед фасуванням, 17 серпня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон
Зараз вдалося відновити виробництво на 40 %, говорить Андрій Бігленко.
"Херсон найкраще підходить для вирощування томатів. Вони ростуть усюди і найсмачніші. На Одещині я і досі не зміг знайти того помідора, про який міг би сказати, що це те, що шукаю", — говорить підприємець.
Підприємець з Чорнобаївки Херсонської області Андрій Бігленко на полі з томатами в Одеській області, 17 серпня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон
Повертатись до Чорнобаївки найближчим часом підприємець не планує.
"Мені б дуже хотілось, але я розумію, що того, про що я думаю, уже немає, я навіть не знаю куди тепер нам повертатись", — сказав Андрій Бігленко.