Фермер з Бериславського району Микола Мальчиков вирощений врожай зібрав, а от засіяти озиму пшеницю окупаційна влада не дозволила. Зараз мав би займатися посівною, але, тікаючи з правобережжя, російські військові замінували поля, розказує фермер.
"Немає де сіяти, бо заміновано. У мене катастрофічне положення на полях, бо через кожні два-три метри міни. У мене там на міні друг зірвався Коля Головань. Сапери сказали, щоб туди взагалі не їхали", — розповідає фермер.
Херсонщина. Бериславський район, поле з незібраним врожаєм, лютий 2023 Фото: Суспільне Херсон
Цьогорічна посівна, каже фермер, буде важка. Втім віри не втрачає.
"Як розмінують, то планую сіяти. Пар буде і посію соняшник. А як ні? Тоді може чекати аж на осінь", — говорить Микола.
Роботи по розмінуванню Херсонщини тривають. Першочергово очищають від вибухонебезпечних предметів об’єкти критичної інфраструктури і домогосподарства. Для того, щоб сапери почали розміновувати поле, розказує керівник групи управління розмінування Олександр Дворецький, фермер має звернутися до обласної військової адміністрації.
"До сільськогосподарських угідь ми дійдемо після того, як відновимо інфраструктуру. Є 199 розпорядження ОВА, де чітко визначено, яким порядком населення, підприємство, організації і це стосується сільськогосподарських угідь, подають заявки щодо обстеження цих територій. Людям необхідно подавати заявки. Вони заходять в ОВА, яка в порядку пріоритетності визначає нашому загону місця для відпрацювання", — пояснює Олександр Дворецький.
Херсонщина. Бериславський район, снаряди, які залишилися після розмінування полів, лютий 2023 Фото: Суспільне Херсон
Призупинилося сільгоспвиробництво і в Нововоронцовській громаді. Фермери також в очікувані розмінування своїх гектарів. Більшість полів, за словами начальника селищної військової адміністрації Андрія Селецького, не тільки заміновані, а й засмічені залишками техніки та нерозірваними снарядами.
А от з іншого боку — у Станіславській об’єднаній територіальній громаді, посівна розпочалась. Півтори тисячі гектар розміновані, ще 300 — у процесі.
За словами сільського голови Івана Самойленка, цьогоріч зможуть засіяти десь 2 тис. гектарів з наявних 17. Більша частина цих земель великі господарства.
"Дрібні господарство, одноосібники, у нас отримували землю далеко в степу. Вони ще не можуть вийти. Дрібні господарники не працювали над розмінуванням. У них немає технічних засобів, щоб робити розмінування", — говорить Іван Самойленко.
Херсонщина. Бериславський район, засмічена труба для зрошення, лютий 2023 Фото: Суспільне Херсон
На тимчасово окупованому лівобережжі ситуація з посівною кампанією складна, говорить перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський. Є фермерські господарства, які готуються до весняно-польових робіт, переважно це дрібні підприємства, яким вдалося зберегти власне насіння. Є і ті, які співпрацюють з окупаційною владою.
"У більшості фермерів, які патріотично налаштовані, робота фактично заблокована. Вони не можуть робити закупівлі для організації посівної. Крім того, хто не перереєстрував земельні паї, ділянки вже в окупаційній юрисдикції. Їм взагалі погрожують, що будуть відбирати цю землю і віддавати комусь іншому", — говорить Юрій Соболевський.
Проблема аграріїв на Херсонщині зараз не тільки у замінованих полях, а й у нестачі працівників і техніки, частину якою окупаційна влада вивезла або понівечила, розповідає фермер з Бериславщини Микола Мальчиков. За його словами, дрібні фермери поки зі своїми проблемами сам на сам.
Що відомо
- Все сільгоспвиробництво Нововоронцовської територіальної громади зупинилось. Фермери або чекають розмінування, або вивозять техніку.
- Деякі поплічники окупаційної влади Херсонщини продовжують активно нарощувати свій "земельний банк", захоплюючи землі та матеріальні цінності фермерів.
- У селищі Архангельське Високопільської громади на Херсонщині правоохоронці виявили місце поховання місцевого подружжя фермерів.