Після анексії Криму Залізний Порт Херсонської області став одним з найбільш популярних варіантів вітчизняного відпочинку рівнян біля моря
Як добратися
З Рівного до Залізного Порту туристичні фірми возять автобусами.
Вартість такого проїзду в обидві сторони – 800-850 гривень.
Можна їхати й потягом зі Здолбунова до Херсона. Потім маршруткою – до Залізного Порта. Але зважаючи на кількість пересадок, такий варіант видається незручним. Та й планувати таку поїздку потрібно заздалегідь, оскільки у «гарячий» сезон купити квитки на потяг може бути проблематично.
Тож вирішили їхати автобусом. Знову ж, зважаючи на «гарячий» сезон, шукати безпосередньо на місці місця для відпочинку не ризикнули. Замовляли їх через турфірму.
У турфірмі пропонували варіанти як економ-відпочинку у кімнатах зі зручностями на території за ціною від 2200 гривень з людини, так і зі зручностями у номерах – від 3650 гривень. Це за 10 днів відпочинку з проїздом.
Їхати автобусом до Залізного Порту – близько 18 годин. Виїхали ми близько 18 години від торгового центру «Чайка», що на вулиці Гагаріна. І вже об 11 годині були на місці. Така тривалість дороги зумовлена частими зупинками: автобус кожні дві-три години зупинявся, щоб пасажири могли сходити в туалет, випити кави, поїсти. Окрім цього, автобус довозив ще відпочивальників у сусідні населені пункти – Скадовськ, Лазурне, Красне Херсонської області.
До речі, автобуси – справді зручні, з кондиціонерами, відкидними кріслами, відеопоказом мультиків та кінофільмів.
Як виглядає економ-житло
Очікували побачити страшні давно нефарбовані дерев’яні будиночки у стилі СРСР з пружинними ліжками і смердючою вуличною дерев’яною вбиральнею, як у селі. Втім, усе виявилося набагато кращим.
Номер був площею 3,5 на 3,5 метра, з ремонтом, сучасними ліжками зі зручними матрацами. Шаф не було. Замість них – вішалка. Також у номері стояли тумбочка й вентилятор.
Незручності такого житла - це те, що у сильну полуденну спеку у ньому було надто спекотно і вентилятор не дуже допомагав, хоча працював практично цілодобово. Окрім цього, виявилося, що у Залізному Порту є комарі. І незважаючи на наявність протимоскітних сіток на вікнах і тюлю на отворах дверей, вони якось потрапляли всередину. Ще у номерах була дуже погана звукоізоляція. Тож все, що говорили сусіди за стіною, було прекрасно чути.
До речі, вже на місці ми дізналися, що за місце у такому номері господиня бере з відпочивальників без посередників 100 гривень за добу з людини. У нас виходило – 145 гривень. Окрім цього, від інших відпочивальників у Залізному Порту ми почули, що знайти місце можна і за 70 гривень. А на вулиці селища пропонували місце у хостелі взагалі за 59 гривень.
Біля наших номерів було, як у сільському дворі: альтанки зі столами, де ми вечеряли, лавка-гойдалка. Кухня була ближче до дому господині, обладнана трьома холодильниками, де кожним відпочивальникам відводилася поличка, двома газовими плитами з газовим балоном (підведеного газу у Залізному Порту нема). Тут було все необхідне кухонне начиння, посуд.
Душів було два: з водою від бойлера і літній. Туалетів теж було два. Вони були цегляні, обкладені кахелем, без унітазів, тобто схожі на ті, які бувають на автовокзалах, у лікарнях. Черг ні в туалет, ні до плити не виникало. І скрізь була чистота, бо господиня щодня прибирала, підмітала, дезінфікувала. У номерах кожен прибирав собі сам.
Море
У перший день нашого приїзду вода у морі була дуже холодна. Здавалося, що вона просто крижана – як у гірських річках. За два дні вода прогрілася до комфортної температури і була тепла-претепла протягом всього відпочинку, за винятком одного-двох днів після зливи з градом.
У морі Залізного Порта бувають медузи, подекуди зустрічаються водорослі. Втім, загалом вода чиста і прозора.
Пляж
Пляж у Залізному Порту пісчаний. Біля берега зустрічаються ракушки. На деяких відрізках пляжу є величезні камені. Щоденно пляж прибирають, чистять пісок. Не на всіх, але на багатьох є душ, кабінки для перевдягання. А ось у туалет потрібно бігти на набережну. І ця послуга коштує 4-5 гривень.
Вхід на пляж безплатний. А ось обладнання для відпочинку на ньому здають в оренду за гроші. Зонт зі шезлонгом можна винайняти на півдня за 50 гривень, бунгало – 250-350 гривень.
На пляжі продають кукурудзу (10 грн за качан), пахлаву (25 грн), персики (30 грн за кг), картоплю-фрі, трубочки зі згущонкою, креветки, сушену рибу тощо.
З розваг – водний мотоцикл 300 грн за 5 хвилин, катамаран – 150 гривень за годину, літання з парашутом - 2000 гривень. Є на пляжі невеликий аквапарк. Також пропонують тут катання на бананах з відвідуванням аквапарку-острівка у морі - 100 гривень, на плюшках - 150 гривень за 5 хвилин.
Харчування
Готувати можна самому. Продукти у магазинах є які хочеш. Ціни на них вищі, ніж у Рівному. Приміром, півлітрова пляшка мінеральної води – від 12 гривень у магазинах віддалених від пляжу, і 17 гривень - біля пляжу. Кавуни продавали за 3-5 гривень за кілограм, персики – 18-25, виноград 40-45.
На кожному кроці – їдальні і кафе. Комплексний обід у них можна придбати за 50-60 гривень. Втім, гарантії якості нема ніякої. Можуть подати прокислу їжу. Тому якісні обіди шукали методом проб та помилок. Борщ продають за 20-25, суп – від 14 до 30 гривень, гречка -11-12, тефтеля – 18, млинці – 25, шашлик – 60 гривень за шампур чи 30 гривень за 100 грамів.
Орієнтовно харчування нам обійшлося у 1000-1500 гривень на людину.
Екскурсії і поїздки
Однією з найдешевших поїздок була поїздка на гарячий гейзер – за 35 кілометрів від Залізного Порта. Вартість -100-110 гривень. Гейзер – це гаряче джерело з температурою води 70 градусів. Вода –лікувальна, йодо-бромна. Тут організували купальню. Вода у купальні охолоджена до 40 градусів. Але краще їхати не в спеку. І вдягати краще старий одяг. Бо вода його фарбує. А душів, щоб змити з себе йодну воду, тут нема.
На купальні також є водойма з лікувальними грязями (вхід – 10 гривень). Але знову ж користуватися ними незручно через відсутність душів. Найвідважніші таки рішалися на це. Потім змивалися водою з великих лійок.
Окрім цього, у Залізному Порту пропонують поїздки на острів Джиралгач (350 гривень), у заповідник Асканія Нова (300 гривень), в аквапарк у Скадовськ (370 гривень).
Розваги на Набережній
Набережна найбільш оживає ввечері. На Набережній у Залізному Порту майже так, як колись у Ялті в Криму. Тут безліч кафе, місць для перекусів, магазинів, дискотек, нічних клубів, атракціонів тощо.
На дискотеках часто вхід для дівчат безплатний. Переважно на них – молодь. Безплатно можна потанцювати у кафе. Такій розвазі віддають перевагу люди старшого віку.
У Залізний Порт приїжджають заробляти з усієї України. Тут тобі за гроші пропонують плетіння косичок, нанесення тату з допомогою хни, дартс, караоке, розглядання зоряного неба у телескоп, катання на конях, поні, осликах, масаж рибками, тир, ігрові автомати, підтягування на турніку, який хитається, катання на велосипеді з незакріпленим кермом тощо.