Під час так званих «громадських слухань», які проходили чи не під грифом «цілком таємно», звучав убивчий аргумент – «економічний розрахунок».
Скільки повинен коштувати проїзд? П’ять, сім, дванадцять? Чому така різниця? У кожного «своя» дорога? Свої ціни на запасні частини, пальне?
Ось, що говорить з цього приводу Станіслав Лисюк, фракція «Опозиційний блок» у ХМР: «У перевізників, які мають транспорт, централізовану інфраструктуру, оптові закупки запчастин та пального – ціни нижчі. Більшість «фірм» не має власного транспорту – кожен водій сам по собі. Фірми лише беруть з нього гроші за право працювати під її ліцензію. От і собівартість. Ми вже не раз говорили: місто повинно мати комунальний транспорт, це: якість, ефективність, контроль, економія». Чиновники і «опоненти» не чують слушні пропозиції. А здавалося – депутати, незалежно від приналежності до політичної сили, ставши представниками громадян, повинні займатися загальною справою – покращувати їх життя. На ділі? Боротьба за себе! Все, що пропонують опоненти – погано! А ще традиційні «політичні ярлики». Той же ОБ – «не патріоти», «нам з ними не по дорозі»…
Рішення про підняття ціни (за це голосували і «патріоти») приймалося у «робочому порядку», у порушення закону. Депутат ВРУ Юрій Одарченко та ХМР Дмитро Ільченко («Батьківщина») подали позов до Херсонського міського суду: «… о признании незаконным обнародованного …«решения исполкома» о повышении тарифа на проезд в маршрутках до 5 грн». Суд призупинив рішення Виконкому. Призупинив, але не відмінив, як про це розповідали окремі політики, хвалячи себе за те, що вони домоглися «перемоги». Перевізники кинулися доводити, що ціна економічна.
«Як економіст, я можу обґрунтувати будь-яку ціну і жоден аудит не знайде помилок, - говорить Василь Федін, депутат обласної ради від «Опозиційного блоку», генеральний директор Смарт Мерітайм Груп, економіст. – Аудит перевіряє тільки «математику». «Камеральна» перевірка не має на меті перевірки похідних даних, а саме їх можна закласти які завгодно. Тому й ціна різна – кожен закладає власні «правильні» похідні дані. Фракція «Опозиційного блоку» заявила – дайте реальні похідні дані. Нас не почули».
Кілька разів депутати збирали підписи за проведення позачергових сесій, раз по разу вони не відбувалися. Рішення Виконкому відмінили тільки 6 квітня, а за кілька хвилин до голосування Володимир Миколаєнкозаявляв: «… сейчас в Херсоне надо хотя бы временно повысить проезд в маршрутках, ну хотя бы до 4-х гривен, пока ситуацию на рынке транспортных перевозок изучает транспортная группа». На кого працює Миколаєнко? На 4 – 5 господарів фірм, чи на 350 тисяч містян?
Політики кинулися хвалитися, що саме вони автори «епохального рішення».
Олена Урсуленко, Секретар ХМР (БПП): «…Для мене важливо, що депутати підтримали скасування рішення виконкому, яке було прийняте з порушеннями Закону України». Чудово. А де були депутати БПП коли гуло? Чому мовчали?
«В числе голосовавших – в полном составе фракция Оппозиционного блока. Этим мы в очередной раз подтвердили херсонцам свою позицию. Мы изначально настаивали на том, что тарифы на проезд должны быть экономически обоснованными», - Єгор Устинов, депутат ХМР, (ОБ).
Про авторство «Перемоги!» заявили у «Батьківщині». У «перемоги» «батьків» багато… А що ж насправді стало «переломним» моментом, який довів – гратися з городянами більше не слід?
Я вважаю, що відлік слід вести від мітингу, який організував ОБ під стінами виконкому, і який зібрав близько півтори тисяч херсонців. На моїй пам’яті це перше волелюдне зібрання за останні 10 років. Головне його надбання не те, що люди повірили цій політичній силі і відгукнулися на її заклики, не те, що Опозиційний Блок має таку підтримку (хоча для нього це плюс), головне – люди повірили у себе, у те, що об’єднавшись, вони можуть перемогти.
У ХМР працює робоча група, яка за тиждень видасть рекомендації. А поки у місті знову зріє «заколот»: «…група депутатів… пропонує все-таки підняти тариф, але вже не до п'яти, а до чотирьох гривень за поїздку...».
Тож, судячи з усього, ставити крапку зарано…
Сергій Осолодкін