На ці потреби вони отримали 33 гривні на добу, тоді як згідно з нормативами ця сума повинна становити 66 грн.
— Такі суми є найменшими в Україні, й інші області подібних проблем не мають, — переконує керівник громадської організації «Товариство воїнів-учасників, ветеранів АТО на сході України» Андрій Марчук. — Наша організація звернулася в облдержадміністрацію. Там пообіцяли вирішити питання, втім, зробити це зможуть не раніше вересня.
Заступник директора департаменту охорони здоров'я ОДА Ліна Бондарева, пояснюючи ситуацію, зазначає, що обласний госпіталь фінансується за рахунок загальної медичної субвенції.
— Враховуючи те, що сьогодні ми маємо постанову про збільшення мінімальної заробітної плати, фактично вся цьогорічна медична субвенція спрямована на вказану статтю видатків, — говорить вона. — На інші потреби майже нічого не залишається. Тому оптимальний варіант — виділення цільових коштів. Лише за рахунок цих грошей ми зможемо виконати норматив.
Про дефіцит коштів говорить і начальник обласного госпіталю інвалідів та ветеранів війни Валерій Тимошенко. За його словами, на медикаменти та харчування пацієнтів медзакладу додатково потрібно ще 3 млн. 431 тис. гривень.
— Це великі гроші, але ціни на медпрепарати та продукти харчування також постійно зростають, — нарікає Валерій Володимирович. — Ми отримали такий самий обсяг фінансування, як і минулоріч, та все значно здорожчало.
Начальник обласного госпіталю також обома руками за виділення цільових коштів на медичне обслуговування воїнів АТО. Говорить, що минулого року вдалося направити на лікування демобілізованих захисників понад 797 тисяч гривень. І це окрім «безкоштовних» рецептів та зубопротезування.
— Госпіталю минулого року виділили 200 тисяч гривень, а цього планують направити ще 300 тисяч гривень на зубопротезування, — розповідає Валерій Тимошенко. — Якщо здійснювати процедуру всім охочим, то цих грошей вистачить приблизно на півроку.
Взагалі ж, проблема фінансування діяльності обласного госпіталю стає чимдалі актуальнішою хоча б з огляду на постійне збільшення кількості пацієнтів. У 2015 році в медзакладі пролікувалося 69 захисників, а у 2016-му їх кількість зросла вже до 256 осіб. Якщо оцінювати показники в контексті всієї Херсонщини, то у госпіталі відновлюють здоров'я 45% всіх пролікованих у стаціонарі.
Ускладнює ситуацію й повна відсутність фінансування для відновлення матеріальної бази: за останні роки грошей з бюджету на це взагалі не виділяли. Наразі сподіватися доводиться лише на допомогу громадськості та мешканців районів області.
— Минулого року ветеранські організації започаткували ініціативу, яка допомогла у співпраці з районами покращити умови перебування ветеранів у госпіталі, — розповідає Валерій Тимошенко. — Завдяки участі жителів області в кожному відділенні заплановано відремонтувати палати. Вже взяли участь у відновленні приміщень Білозерський, Іванівський, Каланчацький, Нижньосірогозький, Верхньорогачицький, Скадовський та деякі інші райони. І ми надзвичайно вдячні за небайдужість, бо в обласному бюджеті наразі грошей на це немає.
Ольга ЮЩЕНКО
"Новий День"