Горностаївські мисливці обурені діями підприємця, який не пропускає їх на територію Каїрської балки.
"Вони шарлатани!". Саме так охарактеризував голову Каїрської сільради Анатолія Тарасенка і приватного підприємця Сергія Дроздіка під час свого виступу на сесії Горностаївської районної ради голова Горностаївської первинної організації мисливців і рибалок Анатолій Волков. На сесії він зачитав колективне звернення до дупутатів місцевих мисливців, які обурені діями Дроздіка, котрий не пускає їх на територію Каїрської балки.
— Він як орендар балки і Каїрська сільрада посилаються на якесь рішення 2001 року про створення на території балки ландшафтного заказника загальною площею 664,9 га. Але чи законні дії Дроздіка? Чому нам не можна ловити там рибу і полювати? На яких підставах нас туди не пропускають? — запитав Анатолій Волков.
— Раніше будь-хто міг поїхати в балку відпочити, а тепер туди не пропускають навіть жителів самих Каїр, — доповнив картину директор ТОВ «Торговий дім «Горностаївський райагрохім» депутат райради Юрій Васильєв.
Як розповів голова райради Сергій Карпеченко, одразу після того, як до нього звернулися мисливці з цього питання, він підняв усі документи по Каїрській балці.
«З’ясувалося, що в 2001 році були винесені рішення сільської, районної і обласної рад про створення там ландшафтного заказника місцевого значення. Це питання було погоджено з екологами, отримано відповідне наукове обгрунтування. Однак у нашому відділі Держгеокадастру мені повідомили, що в кадастрових документах заказник відсутній. Наскільки я зрозумів, свого часу було надано право на його створення, однак до кінця все досі так і не оформлено. Тож виходить, що цією територією хтось користується для власних потреб, а інші не мають права туди заходити, бо це охоронна зона. Тому ми прийняли рішення винести це питання на розгляд земельної комісії райради, щоб вона вивчила ситуацію і потім озвучила правила поведінки і перебування в Каїрській балці», — прокоментував він.
Ми також звернулися за роз’ясненнями до Сергія Дроздіка. Він пояснив, що опікується цією територією 6 років і демонструє охоронне зобов’язання, підписане 11 серпня 2010 року з державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області. У цьому документі вказано, що заказник «Каїрська балка» був створений у 2001 році «з метою збереження цінного для Херсонщини флористичного комплексу степових ценозів, входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною». Тож у Каїрській балці введено заповідний режим, яким «обмежується або забороняється мисливство».
— Коли я прийшов у Каїрську балку, вона була в жахливому стані, — згадує Сергій Дроздік. — Усе було засмічене, дерева вирубувалися і спалювалися. На жаль, мій попередник на цій території не виконував взятих на себе зобов’язань зі збереження і утримання балки. Ми ж навели там порядок, почали розводити качок, запускати фазанів, жодного разу за останні 6 років не допустили там виникнення пожежі. Так, ми не ведемося на купку людей, які звикли полювати там, де захочуть, оскільки прагнемо зберегти заповідну територію, де звірі й птахи могли б спокійно розмножуватися.
Сергій Дроздік стверджує, що охороняти територію заказника його вмовив голова сільради. «Нічого, крім якихось безглуздих звинувачень і власних фінансових витрат, я з цього не одержую, — пояснює він. — Щомісяця лише на охорону «Каїрської балки» витрачаю до 30 тис. грн. Але оскільки я люблю природу, то готовий чимось жертвувати. Проте якщо такий тиск на мене продовжиться, я відмовлюся від охорони заказника, і за мною залишиться тільки водойма. А вестися на купку людей, які хочуть знищувати тварин і розводити бруд, я не збираюся. Не відповідають дійсності й заяви, що вхід для всіх до балки заборонений: той, хто хоче відпочити, має вільний доступ на її територію».
— Сільрада фактично нав’язала Дроздіку цю територію — через те, що ми не маємо можливості бюджетним коштом утримувати там охоронців. Цьому ж підприємцю була виділена земельна ділянка у балці під об’єктами нерухомості площею 0,63 га на 25 років, він займається рибним господарством. Тож ми вирішили, що буде цілком логічно передати йому для охорони весь ландшафтний заказник, — коментує Анатолій Тарасенко. — Дроздік правильно робить, що не пускає туди мисливців. Ми не можемо дозволити комусь прийти вибити всю живність, виловити всю рибу і залишити після себе купи сміття. Випендрюватися і виставляти якісь свої вимоги людям з рушницями ми не дозволимо. Тим більше, що, окрім того, що водити дівчат, влаштовувати п’янки і знищувати все живе, ця купка критиканів ні на що не здатна.
Водночас сільський голова визнає, що документація на заказник ще не оформлена повною мірою. «Нам постійно на це не вистачало коштів, — пояснює він. — Сподіваюся, ми зможемо зробити це найближчим часом, що у свою чергу дозволить приваблювати в балку туристів, які цікавляться нашою болотно-степовою фауною».
Олег Батурин, Новий день