Як новорічний подарунок, отримали садівчани від свого сільського голови новину: перед Новим роком обласні земресурси забрали громадське сільське пасовище.
До місцевих виборів нічого не було відомо за землі окрім того, що сільська рада погодилася на викопування труб на колишніх землях підсобного господарства. Труби викопали, порізали і вивезли. Все повторюється, свого часу губернатор Б.Сіленков погодив знищення поливної системи, а тепер облземресурси з обладміністрацією вирішили обдарувати себе ділянками по 0,60 га, знищуючи при цьому прибережну зону водопою і випасання корів, улюблене місце рибалок Херсона і Садового.
Вже у грудні, після місцевих виборів, у Інтернеті з’явилося повідомлення, що садівське пасовище площею 4 га вже розбито на ділянки і приватизовано. Як могло таке статися? Сільский голова відмовлявся, мовляв, я нічого не знав, але напевне брав у цьому активну участь...
Раніше вже був прецедент, коли вирішили забрати ці землі у села. До речі, попередній сільський голова теж мовчала, ніби нічого не знала. І лише сільські депутати виступили одностайно, активно і агресивно на захист пасовища. Дякувати Білозерському районному суду, там захистили наші землі, а представники сільради навіть у суді не з’явилися.
Враховуючи велику зацікавленість у отриманні земельних ділянок, депутати сільської ради прийняли рішення: тим, хто вже має у селі будинок і ділянку під ним, і не мешканцям села ділянки не виділяти. Дітям, які хочуть жити окремо від батьків, надавати ділянки розміром не більше 0,10 га. Але таке рішення не влаштовувало нового сільського голову і він вирішив взяти на облік чотирьох своїх родичів (не мешканців нашого села). За ці корупційні дії 14.02.2014 р. він був оштрафований райсудом на 200 гривень. А от землевпорядник отримала ділянку під забудову та ще й записала свою доньку (яка теж не мешкала у селі) на отримання ділянки з таким же призначенням. Землевпорядника теж суд оштрафував на 200 гривень.
По селі вже легенди ходять про те, як колишні сільські голови роздарювали земельні ділянки (зокрема 0,32 га і 0,37 га не мешканцям села, й одному беззмінному депутату із колишніх переселенців – 0,10 га та трохи менші її дітям і сестрі – теж не мешканцям села).
Під час розпаювання радгоспної землі інший колишній голова взяв собі дві ділянки по 7 га і здає їх в оренду дачникам. В.Б.Артьомов за особливі заслуги має аж 3 ділянки по 7 га. Було запропоновано забрати цю землю на баланс сільради, а їм залишити як усім – по 3 га. Цю тему піднімав під час місцевих виборів кандидат на посаду сільського голови М.З.Осадчій.
Справа така, що уся діяльність сільських голів, секретаря і землевпорядника обертається навколо виділення земельних ділянок. А ще окрема тема – премії. Одна сесія сільської ради була повністю присвячена виділенню премії сільському голові (40%)! Земля і премії – життя сільради, а громада виживає сама по собі, хто як зможе. Люди отримують мізерні пенсії і зарплати, хто молодший, тримає господарство, корівку. Але ж тепер пасовище забрали!
Ми вирішили створити у селі актив, постійно бути присутніми на сесіях сільради, брати участь у обговоренні рішень, які приймаються. Майже 5 років сільські голови не звітували перед тими, хто їх обирав. Тож і вимагаємо, щоб регулярно проводились сходки сільської громади у присутності представників районної ради чи адміністрації, структурних установ району. Закон вимагає обов’язкового звіту перед виборцями, тож районні структури мають вимагати того ж від сільрад.
Іван КОВАЛЬ,с.Садове