Історія перша
ВАЛЕНТИНА
Валентина зазвичай їздить на материк до родичів, які проживають у Херсоні. Але зустрілися ми у Києві, куди молода літераторка приїхала у творчих справах. Жінка каже: до перетину кордону звикла, їздила і їздитиме до рідних на материк, попри незручності.
300 рублів з Сімферополя до кордону (це десь 120-150 гривень), потім маршрутка, яка між кордонами коштує 10 гривень, або 20 рублів. До слова, на кордоні дві валюти ходять. Ще 100 грн коштує від кордону до поїзда. І нарешті — витрати на залізничний квиток.
Валентина зазначає – українська місцева влада могла б краще
піклуватися про громадян, які перетинають адмінмежу. Нарікає на погані
умови для перебування громадян вже після перетину кордону, на
материковій стороні.
Зручностей немає. Це вітряне місце і люди стоять просто неба. Елементарно, немає вбиральні. Тому я набираюсь терпіння, аби пройти. А ще одягаюся тепло.
Історія друга
ВАСИЛЬ
Я часто їжджу з особистих справ. На пункту пропуску зазвичай усе гаразд. Нещодавно прописався у Херсонській області та отримав ID-картку. Як з нею перетинатиму кордон назад в Крим, ще не знаю. Але, можу сказати, що прописка у Херсоні значно спрощує отримання документів на материковій частині України.
Василь невисокий кремезний чоловік. Зустрілися Ми на КПВВ "Каланчак”:
кримчанин якраз перетнув адмінкордон та опинився на материковій
Україні.
Як допомогти кримчанам швидко оформити документи? Організувати пункт видачі безпосередньо на КПВВ. Мені здається, було би комфортно і зручно встановити якусь маленьку адміністративну будівлю. Якесь мінімальне обслуговування, нехай і за додаткову оплату. Світ не стоїть на місці. Всюди можна зробити документи чи довідку за 2-3 години, а ми ще далекі від цього.
Історія третя
Світлана
— Навіщо мені українські документи? Бо я вважаю їх правильними, а «фількина грамота» (російський паспорт, — QHA media) — я її не вважаю нормальною.
Світлана приїхала до Херсону оформити документи українського зразка.
Каже, якби не нагальна потреба, то ще б не скоро перетнула адмінкордон.
Говорячи, вона ледве стримує емоції. Після окупації Криму Світлана вперше опинилася на материковій Україні.
Галина Джикаєва, QHA