Проектанти другої черги будівництва гідроелектростанції пообіцяли створития тисячу робочих місць та поліпшити умови рекреації і якості води в Дніпрі. Проте оцінка впливу спорудження ГЕС-2 на навколишнє середовище ще має пройти державну експертизу.
Перекривати дороги і влаштовувати гучні акції протесту проти будівництва «Каховської ГЕС-2» пообіцяла група жителів селища Козацького Бериславського району. 23 і 24 лютого вони спробували зірвати громадські слухання, які пройшли у місцевому будинку культури і в Новій Каховці. Причиною їх обурення стала перспектива тимчасового переносу автомобільної дороги (разом із залізничною колією) на час будівництва, яка пролягатиме через сусіднє село Веселе. Люди хвилюються, що через це їх бізнес (магазини і станція техобслуговування) на нинішній ділянці траси просто зачахне.
Під час слухань люди ставили й інші питання. Багатьох турбувала, зокрема, загроза підтоплення придніпровського парку в Новій Каховці, затоплення острова Козацький, погіршення екологічної ситуації в Каховському водосховищі і в нижньому руслі Дніпра. Вони нагадували про те, що після будівництва ГЕС і створення водосховища останнє фактично перетворилося на величезне болото. Втім, як запевнили присутні представники ПАТ «Укргідроенерго», поява ГЕС-2 не змінить стан Каховського моря, проте суттєво посилить процеси самоочищення водних мас і навіть поліпшить якість води в русловій системі Дніпра.
— Велику кількість води ГЕС через наявну потужність зараз вимушена скидати вхолосту, хоча могла б виробляти додатково близько 220 МВт. Тож основною метою будівництва ГЕС-2 є збільшення пікового виробітку електроенергії, дуже необхідного для енергосистеми України, за рахунок більш раціонального використання води в водосховищі, — наголосив заступник генерального директора з перспективного розвитку ПАТ «Укргідроенерго» Юрій Литвиненко.
Як розповів головний інженер проекту «Будівництво Каховської ГЕС-2» ПАТ «Укргідропроект» Анатолій Жакун, на час будівництва буде створено тисячу робочих місць, дві третини з яких отримає місцеве населення. «Укргідроенерго» планує взяти участь у розвитку інфраструктури прилеглих до будівництва територій і передбачити в зведеному кошторисному розрахунку гроші у сумі 200 млн. грн. для вирішення соціальних питань Козацького, Веселого та Нової Каховки», — підкреслив він.
Він запевнив, що запланований цілий комплекс робіт з захисту культурної спадщини — зокрема, дозорної вежі часів Великого князівства Литовського кінця ХIV ст. і маєтку князя Трубецького. «За даними Інституту рибного господарства НААНУ, експлуатація ГЕС-2 не спричинятиме негативного впливу на умови існування іхтіофауни водосховища та пониззя Дніпра. Прогнозується поліпшення умов рекреації, а в самому проекті додатково закладений 1 млн. грн. для збільшення рибних запасів. Для захисту берегів Дніпра передбачено близько 300 млн. грн., які будуть спрямовані на будівництво берегозахисних споруд. Загалом завдяки введенню в дію ГЕС-2 очікується покращення якості води, що скидається у нижній б’єф, адже, проходячи через гідроагрегати, вона насичуватиметься киснем, тим самим підвищуючи свої якісні властивості й спроможність до самоочищення», — підсумував Анатолій Жакун.
Утім, остаточно можливий вплив ГЕС-2 на екологію регіону ще потребує вивчення. Організатори слухань наголосили, що ОВНС (оцінка впливу на навколишнє середовище) майбутнього будівництва ще має пройти державну експертизу. А з її результатами пообіцяли ознайомити громадськість на наступних зустрічах. Що ж стосується самого будівництва, то його планується розпочати не раніше 2019 року, а завершити протягом 6 років.
— Радує, що на слуханнях люди ставили конкретні питання. Натомість противники будівництва ГЕС-2 навіть не могли сформулювати суть своїх претензій, — прокоментував «НД» голова Козацької селищної ради Андрій Чирко. — Зараз ці особи ходять селищем і підбурюють людей, розповідаючи, що через ГЕС-2 начебто «закриється ринок і багато хто втратить робочі місця», збирають якісь підписи. Все це є абсолютною нісенітницею, та й саме будівництво розпочнеться нескоро. Водночас більшість громади бачить в ГЕС-2 лише плюси. Адже це дозволить збільшити кількість робочих місць і вирішити багато проблем соціальної сфери.
Олег Батурін, Новий День