Трійка потужних екоініціатив від Українського товариства охорони птахів.
Запустити у водно-болотні угіддя, які страждають від посухи, два мільйони кубометрів води або врятувати від обміління ріку — до снаги захисникам та цінителям природи. Йдеться про Українське товариство охорони птахів (скорочено — ТОП України) та його міжнародних партнерів. З виконавчим директором товариства Олегом Дудкіним зустрітися непросто: після робочої поїздки до Карпат буквально одразу він вирушає на південь країни — задля іншого проекту.
ТОП, громадська організація, заснована 1994 року, належить до всесвітнього партнерства природоохоронних організацій — Bird Life International. Пан Олег багато подорожує світом, тому розмову про справи нагальні перемежає з оповідками, як на Мальті на захисників природи полювали браконьєри, як шукав у Парагваї папуг, а на Херсонщині знайшов рідкісного птаха — кульона тонкодзьобого. Але в ході розмови ми сконцентрувалися на нових проектах товариства — ініціативах, які сьогодні змінюють життя багатьох українців.
ЧОТИРИ ОБЛИЧЧЯ ОДНІЄЇ РІКИ
Починаючи з 2009 року ТОП чимало робить для збереження водно-болотних угідь України — адже так підтримуються умови існування багатьох птахів. Разом з компанією «Кока-Кола» Товариство охорони птахів реалізувало вже дев’ять таких проектів.
Цього року активісти хочуть покращити гідрологічний режим басейну річки Каланчак, що на Херсонщині. Це — мала ріка, характерна для півдня України, єдина в Каланчакському районі. Раніше ріка була настільки багатоводна, що на початку ХХ століття поміщиця Софія Фальц-Фейн, мати засновника заповідника «Асканія-Нова» Фрідріха Фальц-Фейна, збудувала в Хорлах морський порт і до революції торгувала з шістьома європейськими країнами.
Сьогодні цілісної ріки немає, залишилися окремі ділянки. У верхів’ї ріка губиться серед заростей очерету і являє собою непримітну калюжку, яка живиться кількома джерелами. На іншій ділянці багато дамб, ще одна частина водойми більш-менш подібна до ріки. Четверта ділянка є найбільш проблемною. Раніше там було рибне господарство, від якого залишилися дві дамби. Через слабку проточність вода випаровується і накопичується мул. Глибина на цій ділянці в деяких місцях дорівнює всього 50 сантиметрів до мулу.
«Завдання проекту — відновити річку Каланчак. Для початку пропонуємо розчистити струмки і прибрати частину дамб, — розповідає Олег Дудкін. — Крім цього, зможемо збільшити кількість води на порівняно нормальній ділянці річки завдяки державному проекту, відповідно до якого вода до Каланчака надходитиме з Північно-Кримського каналу через сифон».
Але захисники природи досі не можуть вирішити, що робити з дуже забрудненою ділянкою. Цікавий варіант — запустити у водойму риб-меліораторів, які харчуються органічними залишками рослин. «Є такі види, називаю їх «біогазонокосарками», — пояснює Олег Дудкін. — Але перш ніж їсти таку рибу, потрібно провести ретельні обстеження її харчової якості. Потім треба буде запустити до водойми хижака».
Зазвичай представники Товариства охорони птахів працюють безпосередньо з місцевою владою. У січні члени ТОП їздили до Каланчака з експертами, зустрічалися з керівництвом району та громадою, і вони позитивно сприйняли ініціативу. Проект триватиме до вересня 2016 року, але ініціатори хочуть, щоб місцева спільнота перейнялася ним і розвивала далі.
ЗАПОВНИТИ ПЛАВНІ
На території національного природного парку «Білобережжя Святослава», що на Миколаївщині, ТОП за фінансового сприяння «Кока-Кола» реалізував один із найпотужніших на сьогодні своїх проектів. «2014 року ми відновили понад 500 гектарів водно-болотних угідь на терені урочища «Бієнкові плавні». Зробили це за рахунок з’єднання територій плавнів з Дніпро-Бузьким лиманом. У водойми зайшло два мільйони кубометрів води», — каже Олег Дудкін.
Хоча проект завершився, представники Товариства охорони птахів продовжують спостерігати за ситуацією. На Бієнкових плавнях постійно чергують охоронці — члени ТОП періодично зв’язуються з ними й дізнаються про стан справ.
«Чому саме українська «Кока-Кола» підтримує наші водовідновні проекти? — попереджає можливе запитання пан Олег, так би мовити, де — рідкісні птахи, а де — солодкі газовані напої... — Річ у тім, що глобально компанія «Кока-Кола» в межах своєї соціальної відповідальності до 2020 року зобов’язується повернути у природу такий самий обсяг води, який використовує для виробництва своїх напоїв».
Ідеться про чисту воду, завдяки якій річки, озера і моря не мілішатимуть. Проекти, спрямовані на це, компанія проводить по всьому світу. У ТОП справді задоволені, що завдяки спільним цілям отримали надійного та потужного партнера, без якого реалізувати більшість сміливих задумок було б не під силу.
СВЯТО СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ПТАХАМИ
Уже багато років Олег Дудкін мріє, щоб в Україні з’явився фестиваль спостереження за птахами, тобто бьордвочингу. «В Італії, Німеччині, Великобританії, Голландії відбуваються різні фестивалі птахів, — каже Олег Дудкін. — Ще 2006 року відвідав Freemde Fogel Festival у Голландії. Подія відбувається на величезній території в кілька гектарів. Там люди знайомляться з тим, що дає індустрія бьордвочингу. Відбуваються флешмоби, майстер-класи. Сподобалося, як дітям давали певні матеріали, а вони будували гнізда для лелек. У людях змалку виховують бережне ставлення до природи».
Цього року нарешті схоже відбудеться в Україні. Йдеться про міжнародний фестиваль «ФайноПтах» — перший у країні. Площа території, де відбуватиметься подія, становитиме не кілька гектарів, як у Нідерландах, а 40! Майданчиком стане Голопристанський район Херсонської області. Там розташовані Кардашинські озера, де Товариство охорони птахів, знову ж таки, за сприяння «Кока-Кола» відновило 11 прісноводних водойм. Буде на що подивитися, тим більше, на Кардашинських озерах водиться рідкісний вид птахів — малий баклан.
Планується, що фестиваль «ФайноПтах» відбудеться 4 червня цього року, напередодні Всесвітнього дня охорони навколишнього природного середовища. Тож готуйте біноклі і зручний одяг, щоб побувати на масштабному святі спостереження за птахами!