
"Зниження облікової ставки до 14-14,5% дасть змогу банкам активніше розвивати різноманітні кредитні програми – насампередкредити для малого та середнього бізнесу, іпотеку та автокредити, адже вартість залучених коштів під кредитні програми знизиться. Водночас ми не виключаємо, що зниження ставки за тримісячними депозитними сертифікатами до 17,5-18%, на основі якої формується прибутковість більшості депозитних програм, вплине на прибутковість гривневих депозитів: ставки можуть знизитися в середньому на 1-1,5 п.п.", – попередив банкір.
Загалом, на його думку, головними факторами, які впливатимуть на розвиток банківської сфери в другому півріччі, стануть:
- очікуване зниження інфляції в річному вимірі до 9%;
- економічне зростання – за підсумками 2025 року ВВП країни може збільшитися в середньому на 3%;
- обсяг міжнародної фінансової підтримки – з початку повномасштабного вторгнення щорічна потреба України в зовнішній фінансовій допомозі оцінюється в $38-40 млрд.
Яка облікова ставка діє в Україні
Станом на середину червня НБУ зберігає доволі жорстку монетарну політику. Останнє підвищення облікової ставки відбулося в березні – утретє поспіль, до 15,5%.Відтоді ставка не падала. На останньому на момент публікації засіданні 5 червня Рада НБУ знову ухвалила рішення зберегти таку "обліковку".

Як пояснювали в регуляторі, це підтримає стійкість валютного ринку і допоможе контролювати інфляцію, темпи якої вже випереджають прогнози. Метою НБУ є повернення показника до 5% з нинішніх 15,1%.
"НБУ утримуватиме облікову ставку незмінною довше, ніж передбачалося квітневим макропрогнозом. ... Збереження облікової ставки на рівні 15,5% дасть змогу й надалі забезпечувати належні монетарні умови для розвороту інфляційного тренду в найближчі місяці. Водночас очікується, що це рішення не матиме негативного впливу на динаміку кредитування", – зазначали в Нацбанку.
Нагадаємо, облікова ставка та її похідні – це, по суті, вартість кредитів НБУ комерційним банкам, які можуть отримати від нього довгострокове або короткострокове рефінансування. Від облікової ставки безпосередньо залежить вартість грошей, що надаються Нацбанком комерційним банкам. Тобто що вона нижче, то дешевше банки пропонують кредити і то більше позичальників оформляють позики. Зниження облікової ставки зазвичай сигналізує про уповільнення споживчої інфляції, а підвищення – навпаки, про зростання цін.
OBOZ.UA