
В одному з сіл Херсонського району закінчується демонтаж зруйнованого будинку культури, розповів майстер Олександр Крупський.
"Зараз ми здебільшого вивозимо все сортоване по групах і категоріях сміття на сміттєзвалище, яке надала місцева влада. Одна зі складностей полягала в тому, що будівля була триповерховою та мала прибудову, яку також демонтували за допомогою техніки — екскаваторів, автокранів та автовишок", — сказав він.

Працівниця вагового контролю Світлана Ященко говорить, роботи відбуваються згідно з протоколами.
"Коли завантажена машина заїжджає на ваги, я складаю показники по всіх осях та віднімаю тару — так отримую чисту вагу вантажу, який вивозять з даного об'єкту. Це потрібно для контролю, щоб розуміти, скільки чого вивезли та скільки ще залишається. Все заміряємо, підсумовуємо і відповідно ведемо облік. Окремо сортуємо азбест, будівельні матеріали, бетон та інші відходи: пластик, деревину тощо. Для того, щоб усе було посортоване на звалищі й надалі йшло на перероблення", — пояснила Світлана.

Будинок культури був пошкоджений під час бойових дій у 2022 році, розповів заступник начальника сільської військової адміністрації Андрій Микитін.
"Раніше тут проходили різноманітні заходи, збиралися люди. Були концерти, дискотеки, була зала відпочинку для дітей і для дорослих. Але під час окупації у 2022 році це була межа та лінія зіткнення, де відбувались інтенсивні бойові дії. Внаслідок цього будівля зазнала пошкоджень", — сказав посадовець.

За його словами, у підвалі будинку культури жителі села ховались від обстрілів. Після деокупації спеціальна комісія зробила висновок, що будівля не підлягає відновленню. Громада подала заявку до Програми розвитку ОНН в Україні про демонтаж, розповів інженер Ярослав Задворний.
"Наразі тривають роботи. Їх розпочали 23 травня цього року і планують завершити 20 липня. Зараз демонтують перший поверх. Це була двоповерхова будівля. Працюють близько 14 людей, зокрема чотири жінки. До робіт залучили чотири самоскиди, два екскаватори та навантажувач. На етапі демонтажу плит та азбесту також працював автокран", — каже інженер.

Наступний етап після демонтажу — сортування матеріалів і поділ їх на групи, додав він.
"Від цього залежить можливість подальшого використання цих матеріалів. Саме тому ми їх сортуємо, а не просто змішуємо докупи", — пояснив Ярослав Задворний.

Роботи, організовані Програмою розвитку ООН в Україні у цьому населеному пункті, відбуваються за фінансової підтримки уряду Кореї.
"Мета — не просто розчистити територію, але й відсортувати матеріал та підтримати ініціативи з налагодження нормативно-правової бази в розрізі повторного використання відходів, тому що це теж важливо. Проєкт націлений не тільки на розчищення території від уламків, але й на створення сталих методів та підходів поводження з відходами руйнації на всіх рівнях. Для цього також проводять навчання та консультації", — сказав інженер.

Після завершення робіт на місці колишнього будинку культури перейдуть до іншого об'єкту — зруйнованого дитячого садка, говорить Андрій Микитін.
"Агресор систематично обстрілював, не обираючи цілей: чи це військові, чи цивільні. Внаслідок цього заклад був значно пошкоджений. До війни там навчалися близько 100 дітей", — сказав він.

Після демонтажу нову будівлю планують звести в іншому місці. В приміщенні розмістять і дитячий садок, і школу.
Суспільне Херсон