
Надія Знахаренко прагне бачити місто охайним та красивим. Каже, не може пройти повз занедбані кущі троянд.
"Я дістаю секатор і прибираю те, що не треба: гілочки, які заважають, або вже не будуть квітнути. Я роблю так, щоб кожен кущик був схожий на букет. Під час обстрілів буває страшно, але я перехрещусь, постою під стінкою і продовжую йти", — сказала вона.
Херсонці називають Надію Знахаренко "трояндовою" волонтеркою. За квітами на міських клумбах вона почала доглядати навесні 2022 року, коли Херсон був в окупації. Зараз опікується чотирма локаціями.
"Я не можу без роботи. Як розбили нашу хату та зробили з моєї квартири "темницю", то я думала, що без діла зійду з розуму. В березні 2022 року пішла пішки на дачу, взяла секатор і почала собі шукати роботу. Спочатку знайшла на бульварі. Вже такі були там троянди запущені, ніхто до них рукою не торкався. Потім знайшла іншу діляночку – на площі. Два дні попрацювала на одній стороні, потім — на другій", — каже Надія.

Також вона привела до ладу рослини під виконкомом та біля РАЦСу. Робота на свіжому повітрі та серед людей подобається жінці.
"Питають: "А хто ви така? А чого це ви ріжете?" Кажу: "Я не ріжу, я рятую троянди наші. Я люблю, щоб Херсон квітнув", — сказала волонтерка.
Надія Знахаренко народилась у селі на Житомирщині. Її мати завжди вирощувала квіти під хатою та на городі й передала любов до рослин своїм дітям. Надія з дитинства мала гарний почерк, тому своє життя пов’язала з геодезією та картографією.
"Закінчила технікум. Приїхала у 1956 році до Херсонського управління сільського господарства, де мене направили у відділ землеустрою. Я пішла туди працювати. Геодезією я займалась лише рік. Влітку ми поїздили трошки по Херсону. А потім мене одразу перевели у картографію. І картографом я пропрацювала майже 40 років, без трьох місяців", — згадує жінка.

У неї була дружня родина. З чоловіком Надія прожила 45 років. У 1967 році вони придбали дачу на річці Інгулець.
"Оце вже було задоволення всіх моїх бажань. У мене були й земелька, і квіти, і дерева, і кущі. Які там гарні квіти! Троянд у мене небагато — 18 кущиків, але всі, які тільки є у світі, навіть зеленого кольору. Є і помідори, і баштанні — всього потрошку саджу. А зараз і приїхати не можна. Там, кажуть, дрони літають над кожною машиною, над кожною головою. І нікого не пускають на дачі", — сказала херсонка.
1 січня 2025 року Надії Знахаренко виповнилось 88 років. Віку, говорить, не відчуває і ділиться секретами гарного самопочуття.
"Зранку встаю, вмиваюсь, роблю зарядку. Я 10 разів присідаю і руками ще дістаю до підлоги. Стараюсь на тренажерах працювати над своїм хребтом кожен день. Як іду вмиватися до дзеркала, то кажу собі: "Бабуня, Надя, ти ще не така страшна. Ти молодець, ти живеш гарно, ти робиш добро", — сказала жінка.
Також вона полюбляє співати, знає багато українських пісень.

Будинок Надії Знахаренко чотири рази був під обстрілом російських військових. Пошкоджені балкон, вікна, стіни та стеля. Після атаки армії РФ у лютому 2025 року жінка отримала поранення і потрапила до лікарні.
"Як четвертий раз в наш дім залетів снаряд, я сиділа в кріслі у кімнаті. І у мене з вікна летіли тюль, штори, скло — все мені через голову. Пробило двері, стінку, шафу, холодильник. І я от досі після того трошки себе поганенько почуваю. У мене все болить. Так, наче я була на капітальному ремонті. Мене і підтримували, і лікували. Сказали, що буду жити, все нормально, що це все через нерви", — розповіда Надія.

Попри все вона не має наміру покидати свою діяльність. Каже, саме час саджати квіти та обрізати кущі. І хоча вона полюбляє посидіти за чашкою кави та книгою, щодня обов’язково виходить на вулицю до квітів. Одна з улюблених локацій Надії Знахаренко — у Центральному районі міста.
"Це пішло після початку війни, коли я вийшла сюди та побачила хащі троянд, які ніхто не обрізав роки два-три. Воно так росло, як бур'ян, як чагарник дикий. А я це все привела до ладу. Троянди розквітають гарно. Я дуже милуюся ними, цілую кожну квіточку, нюхаю. І якщо хтось проходить і просить зрізати, то я зрізаю, не шкодую", — говорить вона.
Бажання бути корисною надихає "трояндову" волонтерку.
"Моя душа, моє серце так бажає, щоб порядок був. Я так хочу, щоб Херсон перемогу зустрів квітучим, веселим. Хочу дочекатися усіх, зустрітися після перемоги. Тільки у Херсоні, ніде більше. А я скільки буду жити, стільки буду доглядати", — сказала Надія.
Суспільне Херсон