Як передає "Хвиля", про це йдеться у матеріалі Oboz.ua.
Аналіз ринку землі показує цікаву динаміку: в центрі України очікується суттєве зростання цін на земельні ділянки – до 20%. Головна причина такого підвищення – дефіцит доступних ділянок у цих регіонах.
На даний момент гектар землі в середньому коштує 46 683 гривні. Найдорожчі ділянки знаходяться в західній частині країни: в Івано-Франківській області ціна сягає 90 тисяч гривень за гектар, а у Львівській – близько 72 тисяч.
За даними заступника міністра аграрної політики та продовольства з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дениса Башлика, лише в період з 1 січня 2024 року до моменту масштабної кібератаки на державні реєстри України відчужено 104 368 земельних ділянок загальною площею 314 021 гектар.
За даними, вартість земель сільськогосподарського призначення в Україні варіюється по регіонах, але в середньому по країні один гектар коштує 46 683 гривні, що становить приблизно 1600 доларів США. При цьому ціни значно різняться між різними областями країни.
- Івано-Франківська область – 90 328 гривень за гектар;
- Львівська область – 71 896 гривень за гектар;
- Полтавська область – 66 315 гривень за гектар;
- Тернопільська область – 64 055 гривень за гектар;
- Київська область – 60 141 гривня за гектар.
- Запорізька область – 33 421 гривня за гектар;
- Миколаївська область – 34 073 гривні за гектар;
- Сумська область – 34 933 гривні за гектар;
- Херсонська область – 35 884 гривні за гектар;
- Донецька область – майже 36 000 гривень за гектар.
Виходячи з представлених даних, на Полтавщині придбали 4699 ділянок, на Сумщині – 2515, а на Київщині – 2210 ділянок. Виходячи з експертних оцінок, два основні фактори впливатимуть на подорожчання землі у 2025 році:
- По-перше, спостерігається дефіцит доступних земельних ділянок при зростаючому попиті. Ця тенденція особливо помітна в центральних областях України, де земля вважається привабливим інвестиційним активом. За словами Дениса Башлика, кількість придатних для продажу земельних паїв скорочується рік у рік через окупацію територій, мінування земель і їх забруднення внаслідок воєнних дій.
- По-друге, очікується, що підвищення орендної плати підштовхне орендарів до купівлі земельних ділянок для розвитку сільськогосподарського бізнесу. Це додатково підвищить попит і, відповідно, ціни на землю.
- По-третє, покращення законодавства та розвиток ринку. Земельна реформа триває, і, незважаючи на всі труднощі, які супроводжують її впровадження, ринок показує позитивну динаміку. Електронні земельні аукціони стають дедалі популярнішими, а нормативна грошова оцінка землі продовжує індексуватися.
Увага також звертається на те, що вартість 1 гектара в цих регіонах може зрости на 15-20%, що зробить їх найбільш привабливими для інвесторів.