У нашій країні при розрахунку індексу інфляції використовується так званий споживчий кошик. 40% його вартості становлять продовольчі товари. Оскільки ціни на продукти останнім часом стабілізувалися, то інфляція практично не зростала. Однак незабаром може змінитися і те, й інше.
Через те, що відключення світла зараз становлять по кілька годин, виробникам продукції доводиться довго використовувати альтернативні джерела енергопостачання, які значно дорожчі. Це призведе до подорожчання не лише ковбас та сирів, а й базового продукту – хліба.
"Вартість хліба може зрости на 25—30% внаслідок подорожчання борошна нового врожаю та через відключення електроенергії. Адже у виробників з’являється потреба у використанні генераторів і пального для генерації енергії", – заявив президент Всеукраїнської асоціації пекарів, директор ТОВ "Київ Хліб" Юрій Дученко.
Пекарні належать до об'єктів критичної інфраструктури, але аварійні відключення трапляються і в них. Юрій Дученко зазначив, що досі далеко не всі хлібозаводи встановили генератори. Він прогнозує, що хліб простої рецептури подорожчає в Україні вже у червні. Президент Всеукраїнської асоціації пекарів пояснив, що електрика у собівартості хліба становить 50 копійок, але при роботі від генератора показник буде втричі вищим – 1,5 грн.
Схожа ситуація і з виробництвом м'яса птиці та яєць. За словами виконавчого директора асоціації "Союз птахівників України" Сергія Карпенка, відключення світла на птахофабриках сягають 10 годин. А виробництво кормів для розведення птиці взагалі не пристосоване до роботи в таких умовах.
"Використання резервних джерел живлення не лише суттєво збільшує собівартість виробництва продукції, а й підвищує ризики втрати поголів’я птиці внаслідок можливих збоїв у роботі", - зазначив Сергій Карпенко.
Today