Щоб розпочати розпис довелось вивчати культуру та символіку кримськотатарського народу, розказує інженерка централізованої бухгалтерії установ культури Лілія Мацко. За словами жінки, метою херсонців було поєднати дві культури та традиції.
Панно з кримськотатарськими символами, розфарбоване в синьо-жовтих кольорах, Херсон, березень 2024 р. фото: Суспільне Херсон
"Коли ми більш глибоко почали вивчати це питання, ми зрозуміли, що у нас так поєднані два народи, і українське, і кримськотатарське, що в візерунках і в Україні, і в Криму є однакові геометричні та рослинні форми. Я хочу звернути увагу, що кольори у нас дуже схожі. Блакитний колір, який є на нашому прапорі та на прапорі кримськотатарського народу позначає не тільки небо, а й свободу, волю, незалежність", — каже Лілія Мацко.
Бібліотекарка Тетяна Коваленко розповіла — участь у майстеркласі взяли діти і дорослі. Всього було близько 20 учасників.
"Створили ці панно, які ми разом з дітками й батьками прикрашали й оздоблювали не тільки фарбами, а ще й елементами мозаїки в жовто-блакитних кольорах. Тарактамга – це символ татарського народу і символ спротиву татарському народу російської окупації сьогодні. Це дуже символічно, що саме це ми обрали для нашого майстеркласу", — ділиться Тетяна.
Український прапор з тамгою та шевронами підрозділів Сил оборони, Херсон, березень 2024 р. фото: Суспільне Херсон
Начальниця міського управління культури Світлана Думинська каже, що ідея поєднати в одному виробі дві культури та різні техніки належить двом архітекторкам, дослідницям "кам'яних вишиванок" Єлизаветі й Тетяні Євсеєвим з Нової Каховки.
"Саме пані Ліза Євсеєва розробила таку роботу, в якій поєднала і кримськотатарський орнамент, і орнаменти, які використовувались на кам'яних вишиванках. І коли я це побачила один раз, то звернулася до них і запропонувала зробити це спільно з Кримськотатарським товариством, яке знаходиться у Львові. Вони нам зробили ці заготовки і передали у Херсон для того, щоб тут діти могли це оздобити", — розповідає Світлана.
Одне із панно, яке розфарбували херсонці, прикрасило мобільне укриття. Інші роботи поки зберігаються в управлінні культури.
Суспільне Херсон