«Відбувається війна, інформаційна у тому числі. Росіяни масовано «давлять» з лівого берега телерадіо сигналами, усіляко намагаються збільшити свій інформаційний вплив на деокупованих територіях. Така практика в них вже була у 2014 році в Криму, Донецьку, Луганську – це захоплення території, захоплення передавачів, захоплення частот і масований вплив на територію, контрольовану українськими військами, і в цілому Україну».
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення наводить цифри російських крадіжок:
«Після окупації Автономної Республіки Крим і частини східних областей України у 2014 році Україна втратила контроль за 678 частотними присвоєннями. Внаслідок повномасштабного вторгнення ще 385 частот опинилися на тимчасово окупованих територіях».
«Росіян ніхто не контролює, вони роблять, що хочуть, – констатує Сергій Мовчан. – Вони абсолютно не дотримуються таких понять, як радіоелектронна сумісність, а роблять тільки те, що вважають за потрібне. Зараз вважають, що потрібно задавити нас своїм сигналом, своїми обстрілами, можливо, посіяти паніку на деокупованій території».
«Це використання наших веж і, найімовірніше, наших передавачів – впевнений Сергій Мовчан. – Також припускаємо, що росіяни «навісили» свої потужні передавачі. Але це лише ймовірність. Щоб знати напевне, треба туди зайти, подивитися, руками помацати. Але цього, звичайно, ми зараз зробити не можемо, бо території окуповані».
«Сьогодні ми фіксуємо на якійсь хвилі російську станцію, наприклад, «Вєсті», за тиждень там буде білий шум, а програма транслюватиметься вже на іншій частоті. Тобто, вони промацують, де є такі шпарини, де є частоти, не зайняті нашими мовниками, і влазять туди».
Щодо рівня російського впливу, більш позитивна картина в районах, віддалених від лінії фронту, а найсильніше від засилля ворожого мовлення потерпає Бериславський район. Росіяни не просто заполонили ефір своїми трансляціями – постійно дають програми, спрямовані на деструктивний вплив на наших воїнів, на людей, які перебувають на правому березі, сіють в них зневіру, агітують здавати українських військових, переходити на їхній бік.
Що саме дивитися і слухати – це вже вибір людини, вважає Сергій Мовчан. Тим більше, що вибір є. У Херсоні на сьогодні працює вже 10 українських радіостанцій (з 16 жовтня почало працювати Громадське радіо). Стосовно телебачення, то в обласному центрі працює провайдер цифрового телебачення Т2 «Зеонбуд» (10 програм), а у Великій Олександрівці розпочав роботу передавач цифрової телемережі МХ-7. Ця мережа має загальнонаціональне покриття, постачальником послуг визначено державне підприємство – Концерн радіомовлення радіозв’язку та телебачення, у ній буде можливість транслювати 12 телеканалів. Наразі, за результатами конкурсу на мовлення, Національна рада визначила 7 переможців для мовлення у цій мережі.
Ми намагаємося усіма силами дати людям цей вибір, – наголошує представник Нацради. – Це дуже складно, дуже важко, тому що ситуація з безпекою на правому березі надскладна.