Служба безпеки України повідомила про підозру в колабораційній діяльності, а також у крадіжці чужого майна власнику херсонського інтернет-провайдера «Скайнет» Дмитру Гудзю. Разом із тим чимало херсонців, перебуваючи в тяжких умовах окупації, були вдячні «Скайнету» за можливість зв’язатися із зовнішнім світом. Тож ким вважати Гудзя – зрадником чи рятівником?
Згідно з текстом підозри, що опублікована на сайті Офісу Генпрокурора, не пізніше 30 квітня 2022 року Дмитро Гудзь домовився з окупантами про підключення інтернет-трафіку в Херсонську область з території окупованого Криму. Він особисто зустрічався з представниками РФ у Херсоні та гендиректором кримського провайдера «Міранда» задля узгодження технічних умов отримання трафіку з Криму. Таким чином він виконував дії, спрямовані на відключення інтернету з материкової частини України.
Тож надалі, від з 1 травня по 11 листопада 2022 року компанія Гудзя надавала телекомунікаційні послуги на тимчасово окупованій території Херсона та області.Крім того, йдеться в тексті підозрі, Дмитро Гудзь наказав підлеглим підключити до інтернету місця дислокації окупаційних військ РФ у Херсоні. Ідеться про приміщення магазину «Епіцентр» по вулиці Нафтовиків та «школи міліції» по вулиці Кольцова.
Окрім колабораційної діяльності, Дмитра Гудзя підозрюють у крадіжці майна конкурентів. Як зазначено в документі, він «вирішив викрасти та використати в інтересах свого підприємства частину чужого телекомунікаційного обладнання».
Він залучив до вчинення крадіжок невстановлених осіб, які таємно викрали комутатори з багатоповерхових житлових будинків у Херсоні за 28 адресами. Усе викрадене обладнання належало ТОВ «Телесвіт» (фірма з групи компаній провайдера «Воля»).
Загальна вартість викраденого обладнання складає 43 886 грн. Після деокупації Херсона, під час обшуку в приміщенні офісу провайдера «Скайнет» по проспекту 200-річчя Херсона, було виявлене все це обладнання та вилучене.
Таким чином, Гудзь Дмитро Олександрович, 17 лютого 1982 року народження, підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень за ч. 1 ст. 111-2 КК України – пособництво державі-агресору, та ч. 4 ст. 185 КК України – крадіжка. Досудове розслідування триває.
ЗРАДНИК ЧИ РЯТІВНИК?
Треба визнати, що коли навесні 2022 року російські окупанти відключили в Херсоні та області український інтернет і зв'язок, чимало херсонців, перебуваючи в тяжких умовах окупації, були вдячні провайдеру «Скайнет» за можливість зв’язатися із зовнішнім світом.Хтось вважав його власника колаборантом і засуджував його дії, інші думали, що перепідключитися на окупований Крим його змусили росіяни. А хтось дякував, коли з’явився домашній інтернет, бо перебувати в інформаційному вакуумі в умовах тотальної російської пропаганди було нестерпно.
Ось як прокоментував в одному з інтерв’ю ситуацію зі «Скайнетом» херсонський політолог і краєзнавець Дементій Білий, який був у місті під час окупації:
«Я дуже вдячний «Скайнету». Я знаю, ця фірма зараз переживає дуже непрості часи. Нехай її засновники пройдуть перевірку в СБУ, якщо це потрібно. Але я маю сказати, що «Скайнет» влітку реально нам всім дуже допоміг. У мене вдома був постійний інтернет, і я міг знати все, що відбувається. Я постійно писав про ситуацію в Херсонській області для різних видань, у першу чергу для іноземних, співпрацював з естонською газетою, давав коментарі журналістам із Норвегії, Грузії, Канади. Цей інтернет плюс VPN давали можливість знати все, що відбувається, і це підтримувало нас».
На початку травня 2022 року Дмитро Гудзь опублікував в інтернеті «пояснювальну записку» стосовно перепідключення провайдера «Скайнет» на Крим:
«Ніяких грошей РФ я не оплачував, ніколи не був чиновником, доступу до держ. таємниці ніколи не мав, з військовими об'єктами ніколи не працював і не обслуговував – скажіть, чим і кого я зрадив? Я виконував свій обов'язок як оператор зв'язку – я давав, даю і даватиму людям зв'язок, це моя робота і я вважаю, що роблю її добре, щиро сподіваюся, що лайків під постом буде більше ніж дизлайків (хоча мені на них начхати!). Мені не соромно за мій вчинок, я допоміг десяткам тисяч містян, і якщо ситуація не дай Бог повториться, знову робитиму все. Хоч поштових голубів відправлятиму, щоб допомогти жителям мого міста бути на зв'язку.
4 травня Україна зв'язок відновила, полагодивши миколаївський кабель, відключив канали Міранди – повернув Україну. Сиджу, чекаю на розстріл...»
Це частина з пояснення Гудзя, повний текст доступний за посиланням.
Власник компанії також опублікував фото, зроблені біля офісу «Скайнету» 5 березня 2022 року.
«Біля наших офісів вишиковувалися величезні черги людей, щоб скористатися мережею. Ми встановили близько 20 роутерів по місту з безкоштовним вай-фай», – написав Дмитро Гудзь.
Гривна