На відкриття прийшли жителі Нової Каховки, Каховки і Таврійська, які були змушені виїхати через окупацію міст.
Одеса. Учасники виставки "Окупована спадщина: кам'яні вишиванки Нової Каховки" 22 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
Тетяна разом з чоловіком прийшли на мандрівну виставку "Окупована спадщина: кам’яні вишиванки Нової Каховки". Подружжя рік тому виїхало з тимчасово окупованого міста Таврійськ.У Новій Каховці кажуть, були часто, бо їх міста поруч.
"Всі, коли одружуються — вони фотографуються біля арок. У нас у багатьох, майже у всіх, хто живе у Таврійську, така традиція: на початку арочок стаєш і вони позаду тебе. І воно має гарний вигляд! А літній кінотеатр, теж дуже відома нам споруда", — розповідає Тетяна.
Одеса. Відвідувачі виставки розглядають стенди із зображеннями кам'яних вишиванок, 22 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
Під час відкриття виставки провели майстер-клас з різьблення кам’яних вишиванок. Розчин підготували за рецептом скульптора Григорія Довженка, автора "Кам’яних вишиванок" у Новій Каховці, розказала архітекторка та співавторка проєкту Єлизавета Євсеєва.
"У розчин входить митий дніпровський пісок, цемент і вапно десятирічного гасіння. З цим складовим найбільша проблема. Зараз знайти таке витримане гашене вапно доволі тяжко. Воно дає пластичність, з якою можна працювати протягом 5 годин на фасаді", — говорить архітекторка.
Одеса. На майстер-класі із різьблення кам'яних вишиванок, 22 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
За її словами, кожна кам’яна вишиванка у Новій Каховці має власну символіку. П'ять панно з кам'яними вишиванками у тимчасово окупованому місті пошкоджені через затоплення після підриву російськими військовими Каховської ГЕС та обстріли.
"Найбільше ми переживаємо за літній театр, який був повністю затоплений після підриву Каховської ГЕС. Та будівля, яка пішла під воду до самого верху. Це перша робота Григорія Довженка у Новій Каховці. Декоративні деталі плавали. Їх ми бачили на поверхні. Їх знаходили ті, хто там лишився, за 2-3 кілометри від літнього театру. А от що саме зі структурою кам’яних ліплень ми знати не можемо", — розповіла Єлизавета Євсеєва.
Одеса. Стенди із зображеннями кам'яних вишиванок з Нової Каховки, 22 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
Вперше її показали у Львові в травні 2022 року. За словами співорганізаторки, голови громадської організації "Новокаховське товариство культурної спадщини" Тетяни Євсеєвої, матеріал зібрали за місяць.
"Увесь архів по Новій Каховці, уся документація, яку ми відпрацьовували, лишилися у Новій Каховці. Ми з Лізою почали видзвонювати наших тих, кому проводили екскурсії, приїжджали журналісти. Пишемо їм: "Ви ж знімали? Є гарні фото у високій якості, щоб на банер повісити?" Нам так набрали майже з усієї України фото і зробили цю виставку", — згадує архітекторка.
У Львові можна придбати частинку кам'яних вишиванок Нової Каховки. Це зменшені копії візерунків зі стін тимчасово окупованого міста. Вторговані кошти за реалізацію сувенірів ідуть на допомогу рятувальникам Херсонщини.
У травні 2023 року у Києві в рамках фестивалю LEGIO Historica відбувся майстер-клас з виготовлення кам’яних вишиванок. Архітекторки з Нової Каховки Тетяна та Єлизавета Євсеєви представили техніку, за якою у 1954 році митець Григорій Довженко та бригада майстрів прикрасили фасади адміністративних та житлових будинків у Новій Каховці.
Раніше майстриня Тетяна Болгарова, перебуваючи за кордоном, відтворила у гобеленах кам'яні вишиванки, які є візитною карткою Нової Каховки.
Суспільне Херсон