Журналісти «Слідства.Інфо» поспілкувалися з головним редактором сайту «Нова Каховка Сіті» Олександром Гуньком про його викрадення російськими окупантами та спроби примусу до співпраці.
«ЗА МНОЮ ПРИЙШЛИ»
Російська армія окупувала Нову Каховку Херсонської області з перших днів повномасштабного вторгнення. Окупанти намагалися різними способами схиляти лідерів думок міста до співпраці.Головний редактор сайту «Нова Каховка Сіті» Олександр Гунько працює в журналістиці вже 35 років. До 24 лютого 2022-го він писав про життя міста та слідкував за рішеннями міської ради Нової Каховки. Чоловік разом з колегами проводив журналістські розслідування, показував корупційні схеми місцевої влади.
Олександр Гунько — головний редактор сайту «Нова Каховка Сіті»
Олександр каже, що його застерігали про небезпеку від окупантів, адже він писав правду про те, що Росія робить в місті.
«Мені говорили знайомі, «Петрович, ви так не пишіть, бо за вами прийдуть». Я говорив, що не боюся. Чому я маю боятися? Ми на своїй землі, хай вони бояться. Ну, і кінець кінцем за мною прийшли», — каже Гунько.
«ЯКЩО БУДЕШ МОВЧАТИ, ТО Я ТЕБЕ ПРИКІНЧУ»
Олександр Гунько був вдома, коли у його квартиру увірвалося п’ятеро озброєних російських військових – з автоматами, в бронежилетах і навіть зі щитом.«Він (окупант, — ред.) крикнув: «виходіть сюди, швидко!». А я так отетерів, що не знав, що робити. Глянув на свої ноги, а я був у хатніх капцях… Думаю — йти чи не йти. А він крикнув: «от як є, так і виходь», — згадує Гунько.
Чоловік вийшов, його одразу схопили двоє окупантів: скрутили руки за спину, поставили у під’їзді біля вікна, а самі зайшли в квартиру й почали обшук.
Олександр Гунько
«Вони забрали ноутбук, мої смартфони, передивилися флешки і сказали, що вони мене заарештовують. Один із військових, який стояв біля мене, він був ФСБовцем, не в такій формі, як у нацгвардійців, я одразу помітив, що інша форма в нього», — розповідає Олександр Гунько.
Після цього Олександра повезли у місцевий відділ поліції.
«Мене просто заштовхали у кут, а тоді їхній поліцейський запитав: «куди цього?». Схопив мене за заворіт, потягнув на другий поверх і в останній кабінет… Завів туди і прикував кайданками до батареї біля вікна і посадив на стілець… І так я просидів там три доби», — говорить журналіст.
Олександр каже, що до нього приходили й проводили допит ФСБовці.
«Перший день зайшло троє офіцерів з автоматами у формах, у балаклавах. Почав мене бити, спочатку вдарив кулаком по голові зверху, потім кілька разів по обличчю, справа і зліва, кілька ударів на ніс. І ребром долоні по шиї. І сказав: «якщо будеш мовчати, то прийду через 10 хвилин, і я тебе закінчу», — каже Гунько.
Наступного дня окупанти запропонували Олександру співпрацю.
«Вони розповіли, що хочуть випускати газету і запропонували мені стати редактором. Я сказав, що я вже старий, пенсіонер, здоров’я погане. Почав одразу віднікуватися. Я боявся, щоб мене не почали шантажувати дочкою», — розповідає Гунько.
«ВІН У НАС У РОЗРОБЦІ З ПЕРШОГО ДНЯ»
До кімнати, в якій утримували Гунька, зайшли три офіцери РФ та поліцейський. Вони сказали, що відвезуть журналіста додому, але натомість він повинен дати інтерв’ю кореспонденту російського телеканалу.«Я повинен був дати інтерв’ю їхньому кореспонденту якогось московського каналу. І вибачитись за те, що в своїх публікаціях я називав їх окупантами та орками. І пообіцяти співпрацю з міською адміністрацією», — каже Олександр.
Олександр Гунько розповідає, що у росіян з першого дня були списки активістів, за якими вони викрадали людей.
«Сидів поліцейський, і цей мене що привіз, подав мою прескарту йому і сказав: «зареєструй». Ну, той глянув на прескарту і каже: «о, так він у нас в розробці з першого дня». Тобто я так зрозумів, що списки активістів і проукраїнськи налаштованих громадян у них уже були з першого дня. Це все підготували якісь колаборанти», — каже Гунько.
Чоловік згадує, що його відвезли додому та посадили за стіл, щоб відзняти сюжет для російської пропаганди: «Переді мною сіли оператор і журналіст, а за ними — двоє офіцерів з автоматами і в формі. І третій, той, що мене побив в перший день, стояв у коридорі, за моєю спиною».
Після того, як окупанти зняли відео, у чоловіка забрали прескарту члена Національної спілки журналістів України. Гунько каже, що йому заборонили займатися журналістикою і навіть дозволили виїхати з окупації.
Скрін з пропагандистського відео росіян
«З приходом Росії, я думаю, що щось зміниться на краще…Наш президент (Володимир Зеленський, — ред.) взагалі дуже далекий від реальності», — говорить Олександр Гунько у пропагандистському відео.
Олександр Гунько
Наразі Олександр Гунько виїхав з окупованого міста й продовжує працювати віддалено, розповідаючи про те, що відбувається у Новій Каховці. Чоловік каже, що не може покинути журналістику: «це все моє життя, можна сказати, половину свого життя (із 70-ти — 35 років) я був в журналістиці. Я вже без цього не можу».