Ідеться про постанову Кабінету міністрів України №1499 "Деякі питання присвоєння звань особам командного складу морських суден" від 30 грудня 2022 року.
За даними джерел "СтопКору" у морській галузі, цей документ був ініційований Міністерством інфраструктури України в інтересах підконтрольної йому Адміністрації судноплавства. Фактично цим документом нещодавно призначена нова верхівка цієї адміністрації вирішила перекреслити попередню систему морського дипломування й освіти. Експерти стверджують: мова йде про агресивне захоплення величезного ринку у вкрай стислі терміни.
Але Адміністрація судноплавства не підкорилась, чим повністю паралізувала дипломування моряків, розповідає позивач – голова "Організації ветеранів флоту" та член правління "Асоціації морських капітанів Одеси" Олег Пастернак.
"Наприклад, переплутали назви посад та зовсім забули про рядових членів екіпажу. Таким чином, вже пів року рядові та штурмани не можуть отримати свої документи. На мою думку, керівникам Міністерства, Адміністрації судноплавства, наближеним до них громадським організаціям та іншім органам начхати на суть нормативно-правового акту, або на долю моряків", – впевнений Олег Пастернак.
"29.04.2020 постійним представником України в Міжнародній морській організації (ІМО) було повідомлено МЗС, Мінінфраструктури та Адміністрацію судноплавства про те, що Україна повністю виконує всі вимоги Конвенції ПДНВ. Після цього була спроба перегорнути все з ніг на голову міністром Криклієм, яка теж подавалась під виглядом "перемоги" та "приведення законодавства у відповідність до Конвенції ПДНВ". В результаті чого були визнані незаконними майже ідентичні до постанови №1499 нормативні акти, що реформували систему дипломування – постанова Кабінету Міністрів №739, накази МІУ №614 та №201", – пригадує голова "Організації ветеранів флоту".
На питання та розпач моряків в Адміністрації судноплавства відповіли, що не можуть бути впевненими у легальності документів, отриманих до оновлення їх керівництва абсолютно законним шляхом. Тому їх треба фактично переробляти, причому віддалений формат не підходить.
Це створило величезні проблеми морякам, що перебувають за кордоном, в тому числі й безпосередньо в рейсах. Коли ж суд задовольнив клопотання Олега Пастернака, процес дипломування абсолютно завмер. Сам позивач вважає це своєрідним шантажем та скаржиться на інформаційну атаку на суд з боку опонентів.
"На мою думку, керівникам Міністерства, Адміністрації судноплавства, наближеним до них громадським організаціям та іншім органам начхати на суть нормативно-правового акту або на долю моряків. Вважаю, що вони тиснуть на суд, на позивача, публікуючи всілякі гадості в пабліках, що має негативні правові наслідки. Також вони тиснуть на суспільство за принципом "хто голосніше кричить – за тим і правда", доповнюючи все це тезами про начебто нелегітимний суд. В будь-якій правовій країні подібного роду заяви були б убивчими для подальшої кар’єри керівника державного органу", – запевнив Олег Пастернак.
Нагадаємо, майже 200 тисяч українців працюють на світовому морському торговельному флоті. А до держбюджету завдяки цьому щорічно надходить понад 3 млрд грн валютної виручки. Однак через скасування іспитів та "новації" у сфері дипломування моряків Україна може втратити ці надходження.