Через Кам’янську січ двічі проходила потужна лінія фронту. Уся територія національного парку зараз буквально завалена боєприпасами.
Про це повідомляє Українська Природоохоронна Група - UNCG.
На початку грудня доктори біологічних наук Іван Мойсієнко та Олександр Ходосовцев відвідали звільнений від окупантів нацпарк «Кам'янська Січ».
Через тотальне замінування території науковці змогли оглянути лише близько 5% території заповідника.
«Окопи, бліндажі, побутове забруднення, забруднення вибуховими снарядами – це те, що ми побачили. Це величезний антропогенний вплив на екосистеми. Від вибухів лишилися воронки. В деяких місцях є сильне пошкодження рослинного покриву як унаслідок проїзду їхньої техніки степом, так і після зняття степового дерну для укріплення і маскування бліндажів. Також ми бачили підбиту техніку і розлив паливо-мастильних матеріалів. В лісосмугах чимало пошкоджених дерев – як від бойових дій, так і від того, що окупанти облаштовували свої бліндажі, рубали дрова», – зазначає Іван Мойсієнко.
Кам’янська Січ широкою смугою виходить на Каховське водосховище. Там науковці також закладали моніторингові ділянки. Це край Правобережжя, навпроти – лівий берег, який тимчасово контролюється окупантами. Учені з високою ймовірністю припускають, що ця територія, яка складається з невеличкої смуги петрофітних степів, буде зруйнована.
“Ми втрачаємо найцінніші біотопи петрофітних степів, в яких передусім зникнуть дуже рідкісні види», – резюмує Олександр Ходосовцев.
Співробітники парку підрахували, що з 24 лютого до 18 жовтня лише пожежі знищили, або пошкодили в межах парку рідкісні: дрік скіфський (633 екземпляри), ковилу шорстку (402 екземпляри), ковилу волосисту (832 екземпляри), ковилу Лессінга (2384 екземпляри), ковилу українську (456 екземплярів) тощо”, – розказують науковці.
Крім природи, через навалу росіян постраждала й інфраструктура парку. Був зруйнований офіс адміністрації. Автомобіль, човни, квадроцикл були розкрадені окупантами.
Раніше ми повідомляли, що Каховське водосховище зміліло майже на два метри.
nikcenter.org