У 90-х роках гербарій херсонського вишу налічував близько 2 тисяч екземплярів. Коли на кафедру ботаніки прийшли Іван Мойсієнко та Олександр Ходосовцев, почалась системна робота зі збирання зразків флори.
Гербарні зразки чекають на евакуацію. Закріплені на аркушах ватману А3 висушені вищі рослини. Фото надала Наталія Загороднюк
До збирання долучились студенти й аспіранти кафедри. Зараз колекція нараховує 32 тисячі, розповів завідувач кафедри ботаніки ХДУ, доктор біологічних наук, професор Іван Мойсієнко.
"Більшість зразків зібрана на Херсонщині, але також і в інших областях України та навіть у десятках інших країн. Коли ми буваємо в експедиціях, обов'язково шукаємо нові рослини. Я привозив зразки з Польщі, Голландії, Казахстану, Швейцарії, Угорщини та інших. Крім того, науковці часто обмінюються зразками для досліджень. Якщо вам треба порівняти, наприклад, зразки дуже близького виду, який росте в Чехії, то ви звертаєтеся до закордонного колеги. Іноді вам кажуть — у нас їх достатньо, ці залиште собі. Такий обмін — це також шлях поповнення колекції. Тож наш гербарій — це жива, діюча колекція, яка відображає сучасний стан біорозмаїття, в першу чергу, півдня України", — розповів Мойсеєнко.
В таких картонних архівних коробках зберігаються пакетики зі зразками лишайників. Аудиторія ХДУ, коробки підготовлені до транспортування. Фото надала Наталія Загороднюк
Найцінніша частина колекції, каже професор, це типові зразки – еталон, за яким досліджують систематичні зміни в певному роді. Ці 200 зразків вдалось сховати у підвалі університету. Доцент, кандидат біологічних наук Наталія Загороднюк розповіла, що сама залишилась на кафедрі ботаніки й рятувала типові зразки під мотлохом, щоб не помітили російські окупанти та колаборанти.
"Зразки були в паперових пакетах розмір з аркуш А3. Півтора десятка таких пакетів вміщуються в паперовий архівний бокс. Частину гербарію ми перев'язали мотузками та спустили в підвал, заховали між старим мотлохом, плакатами та бухгалтерськими документами. Коли у червні університет захопили, ми переживали за частину колекції, яка залишилася на сьомому поверсі. Заховати все було нереально, бо загальний розмір гербарію — велика вантажна машина. Ми переживали, бо знали, як у школах нищиться або розкрадається матеріальна база. Я вже, чесно кажучи, з гербарієм попрощалася, бо думала, що його знищать", — згадує Наталія.
Гербарій в машину вантажать: провідний фахівець планового відділу Олександр Арцимович, викладачка кафедри ботаніки Марина Захарова та завідувач кафедри ботаніки Іван Мойсеєнко (зліва направо). Фото надала Наталія Загороднюк
У підвалі були неналежні для зберігання колекції умови, та все ж вона вціліла. Більша частина гербарію розташовувалась на сьомому поверсі університету, куди без ліфта було важко дістатись колаборантам та російським окупантам. Це і врятувало гербарій, розповіла доцент кафедри.
"А рослини в папері — вони не зрозуміли, що це таке, а наші колаборанти були зайняті іншим. У нас на кафедрі поцупили всі чайники, картинки зі стін, особистий дріб'язок. Ми розуміли, що будуть обстріли з лівого берега, і почали думати, як вивозити гербарій. Навіть якби університет уцілів, чого вже не сталося, то приміщення зараз не опалюються, і холод із вологістю пошкодили б рослини", — сказала Наталія Загороднюк.
Івоно-Фанківськ. Частина колекції, яку перевезли до Прикарпатського державного університету ум. В.Стефаника. Фото надав Олександр Ходосовцев
Найперше, що вивезли з університету, це 200 типових зразків. На початку грудня волонтери перевезли коробки з частиною гербарію в безпечне місце. Колекцію потрібно було спакувати й терміново вивозити, бо інтенсивність обстрілів Херсона зростала, розповів професор кафедри ботаніки ХДУ, доктор біологічних наук Олександр Ходосовцев.
"Колекція рослин — це таке надбання, яке відновити потім уже не можна. Це десятки років зборів, і навіть на тих же місцях знайти такі ж зразки вже неможливо. До вивезення колекції було долучено багато людей. У першу чергу вдячність Даші Ширяєвій, яка працює зараз в Інституті ботаніки, а стажування проходить у Чехії. Вона комунікувала з норвезькою філією організації, яка займається збором даних із біорозмаїття всього світу. Норвежці зібрали терміново консиліум, де було вирішено допомогти херсонцям рятувати гербарій. Вони виділили кошти, і ми почали процес", — сказав Олександр Ходосовцев.
Івано-Франківськ. Повна колекція ХДУ, яку евакуювали до Прикарпатського університету ім. В.Стефаника. Фото надав Олександр Ходосовцев
Гербарій був спакований у більш ніж тисячу коробок. Науковці працювали під обстрілами російського війська.
"Все це робили вручну — я, Іван Мойсієнко та Олександр Ходосовцев. Скажу, що було страшно, бо кожного разу були обстріли. Коли стояла на сьомому поверсі, якраз почався обстріл нашого району. Я чула, як повз корпус летять міни, корпус ходить ходором та тріскається скло в аудиторіях. З одного боку, кричить інстинкт самозбереження, а з іншого — розумієш, що треба рятувати те, що складає сенс життя для науковця", — каже Наталія Загороднюк.
Нині гербарій розташовується у приміщенні Прикарпатського національного університету з належними умовами зберігання. Професор кафедри ботаніки Олександр Ходосовцев говорить, що фахівці зможуть працювати з колекцією в Івано-Франківську.
Що відомо
- З Херсона евакуювали унікальну колекцію — гербарій грибів та лишайників, який понад 50 років збирали науковці Херсонського державного університету. Її 6 січня привезли в Івано-Франківськ в Прикарпатський державний університет ім. В. Стефаника.