З чим стикалися під час окупації та як їхні долі складаються зараз, місцева родина розповіла кореспондентам Суспільного.
Російські війська заїхали в село дев'ятого березня 2022 року. Цього дня обстріляли декілька будинків у Щасливому. На подвір'я жителька села Тетяни "прилітало" двічі — восьмого липня та сьомого вересня. В результаті останнього влучання поранення отримав її чоловік.
"Коли чоловіка поранило, то вони (росіяни — ред.) нашим автомобілем відвезли його в Берислав. А восьмого вересня мене так само вивезли в Берислав, бо ми просто побоялися тут залишатися. Вони нас привезли, біля лікарні вигрузили і помахали ручкою. І сказали "Ми вам машину залишимо в гаражі". Я кажу: "Хлопці, не кажіть того, що не зробите". І два місяці ми також були в Бериславі, поки чоловік лікувався", — пригадує Тетяна.
Будинок родини. Подвір'я пошкоджене уламками. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Син Тетяни, Олександр, добре пам'ятає російські перевірки.
"Перша перевірка до нас прийшла... Ну ті, що перевіряли паспорти. Це було 13 березня. І я вам хочу сказати, що мене здивувало. Прийшло два автозаки, КамАЗи. Всі — Росгвардія. Але коли прийшов капітан росгвардії і сказав мені "Добрий день" — в мене щелепа відвисла. Він спілкувався суржиком. Або ж він був з Кубані, або з Криму, або ж наш продажний. Крайні перевірки були в середині травня. Тоді мене роздягали, запитували, чи є татуювання", — розповідає чоловік.
На вулицях села є залишки російської техніки. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Останні дні окупації сім'я перебувала в Бериславі.
"Вони оголосили шостого листопада комендантську годину цілодобову. Сказали: "Люди, не ходіть. Це для вашої безпеки". Що вони робили? Вони підірвали трансформаторні підстанції. Світла в Бериславі не було. І в сторону Новоберислава вони підірвали водонапірні вежі", — пригадує Олександр.
Повернулася додому родина 16 листопада 2022 року. Станом на 26 січня 2023-го люди в Щасливому живуть завдяки допомозі волонтерів.
Суспільний Миколаїв