
Вчені та дослідники спочатку працювали у Києві, - говорить професорка Альбіна Жанбосінова з міста Нур-Султан. В українських архівах зберігається багато документів, що стосуються історії Казахстану.
"Україна та Казахстан, як колишній пострадянський простір, мають багато спільного, в їх історії є чимало білих плям в тому числі це історія політичних репресій, колективізації, голодоморів – в Казахстані це теж було. Найголовніше – знайти документи по представниках казахського народу. Ми завжди вважали, що наших баїв – кулаків висилали до Сибіру. А з’ясувалося, що частина наших баїв опинилася тут, їх сюди висилали. Жили вони тут як трудові поселенці, вирощували бавовну. Трагічно те, що спочатку їх виселили з батьківщини, а згодом вони потрапили під хвилю політичного терору", - каже професорка Євразійського Національного Університету Альбіна Жанбосінова.

"Ось тут важливий документ. Протокол пред’явлення матеріальних доказів. Це 37-й рік. Сейткулов Кінджибай під допитом визнав свою вину – він був автором літератури, написаної арабським шрифтом казахською мовою. До 40-го року казахи використовували тютежазу – це арабський шрифт. Ті хто вимушений був залишити Батьківщину, досі використовують цей шрифт. Чоловік написав книжку на 54 сторінки – це були молебні, вірші, опис історичного життя казахів. Більшість людей, чиї документи тут, були розстріляні" - говорить Марзія Жилисбаєва.


"Як історику-архівісту, мені завжди було цікаво вивчати історію наших співвітчизників, яких висилали на чужину. За наказом нашого президента у нас працює на державному рівні комісія з реабілітації жертв політичних репресій. Завдяки цьому ми виїхали в Україну, тут зберігається великий обсяг документів 20х-30х років. Що мене вразило – тут є свідчення про представників багатьох інших народів. Тобто постраждали усі народи у цій репресивній машині", - розказала Сауле Мушкенова.
У 30-х роках на Херсонщину переселяли людей з Середньої Азії, свідчення про це зберігаються у Херсонському обласному архіві, - говорить його директорка Ірина Лопушинська.
"Трагізм ситуації полягав в тому, що кулаків з Херсонщини переселяли до Середньої Азії, а людей з Середньої Азії переселяли на Херсонщину, не враховуючи ані культурні, ані етнічні, ані релігійні вподобання людей. І ви розумієте, наскільки стикалися різні світогляди, коли людину виривали із звичного їй середовища, і вони опинялися в зовсім іншому культурному середовищі", - каже Лопушинська.
Важливо персоналізувати загальну статистичну інформацію, щоб родини репресованих змогли дізнатися про долю своїх предків, - говорить Ірина Лопушинська. За словами дослідників з Казахстану у архівах їх країни міститься багато документів про переселених та репресованих українців, в тому числі і з Херсонщини.
Суспільне Херсон