Сьогодні, 18 червня, у рожевій залі Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки відбулася урочиста презентація книги «Світло та тіні першої республіки: Литовська держава у 1918-1940 роках» та зустріч з її автором – кандидатом історичних наук, викладачем кафедри філософії та соціально-гуманітарних наук Херсонського державного університету Артемом Петриком.
Крім автора книги, на презентації були присутні: голова правління громадської організації «Культурний центр Україна – Литва» Наталі-Дануте Антано Бімбірайте, доктор історичних наук, професор, зав. кафедрою Всесвітньої історії та історіографії Херсонського державного університету Віталій Миколаєвич Андрєєв, організатори зустрічі – працівники бібліотеки, педагоги Херсонщини, прикордонники та гості.
Вперше книга «Світло та тіні першої республіки: Литовська держава у 1918-1940 роках» була презентована 17 травня цього року. У ній розкриваються основні етапи становлення Першої Литовської Республіки, її злети та падіння. Також у книзі висвітлені найяскравіші сторінки війни та збройної боротьби за соборність литовських земель.
Сьогоднішня зустріч з автором книги відбувалася у форматі краєзнавчої програми «БібліоTV», під час якої гості заходу дізнавалися цікаві факти з історії Литви, які чимось схожі з нашою історією боротьби за незалежність України.
Також у присутніх була можливість почути цікаву інформацію про культуру Литви і про історичні пам'ятки, які безпосередньо пов'язують цю державу з Херсонщиною.
Мова йде про Дозорну вежу, ще відому як Башту Вітовта, яка знаходиться у селі Веселому Береславського району Херсонської області. Збудована наприкінці XIV століття, ця башта-донжон є єдиною оборонною спорудою такого типу часів Великого князя Литовського Вітовта, яка зберіглася в Україні.
Цікавий факт про цю вежу розповіла Наталі-Дануте Антано Бімбірайте: «Розчин, яким скріплено чотири поверхи Башти Вітовта, був взятий на експертизу. Як виявилося, його склад дуже схожий з тим розчином, який використовували у будуванні Меджибізьких веж, які розташовані у Хмельницькій області. Цей розчин є кістковим клеєм, який дуже міцний, і тримає стародавні будівлі цілими і неушкодженими».
Також голова правління громадської організації «Культурний центр Україна – Литва» розповіла про те, які заходи були проведені на честь 100-річчя литовської боротьби за незалежність. Так, 17-ого травня відбулася перша презентація книги «Світло та тіні першої республіки: Литовська держава у 1918-1940 роках», а 19-ого травня цього року відразу на трьох локаціях у Херсоні відбувся День вуличної музики, започаткований, до речі, у Литві.
Як же виникла ідея написати та видати книгу, присвячену боротьбі литовського народу за право існування своєї держави? Про це розповів Віталій Миколаєвич Андрєєв: «Спочатку у нас виникла ідея провести круглий стіл за участі українських та литовських науковців і обговорити нагальні питання наших країн. Досвід виявився вдалим і корисним, і ми вирішили до 100-ліття відродження литовської державності 1918 року створити книгу, присвячену цьому періоду (1918-1940 роки), а потім, 13-15 вересня цього року, на базі Херсонського державного університету провести масштабну міжнародну конференцію».
Вивченням історії Литви автор книги, Артем Петрик, займається вже не перший рік. Ще до видання книги, у 2016-ому році вийшли його наукові статті, присвячені цій державі, а на початку 2017-ого з'явилася ідея написання цілої книги: «Чому я написав книгу саме про литовців? Тому що литовці, при тому, що це народ нечисельний, завжди підтримували Україну в боротьбі за незалежність. Вони були союзниками Української народної республіки, надавали фінансову підтримку українським патріотам, наприклад, у 1935-ому році, кошти, які надходили з Литви, складали 25% бюджету українських націоналістів. Литовці та українці пліч-о-пліч боролися проти радянського тоталітарного режиму і т. д.».
Чимало прикладів патріотизму литовського народу знайшли відображення у книзі Артема Петрика.
«Прикладів є багато. Ось один з них. У період польської агресії проти Литви литовський парламент зібрався на позачергову сесію, і усі депутати проголосували за те, щоб їм йти на фронт. І пішли воювати, залишилася тільки президія. І такі випадки досить поодинокі, якщо брати Європу 20-30 рр.», - розповідає автор книги.
Завершилася презентація виступом двох постійних юних читачок бібліотеки, Анни Абрамової, яка на скрипці виконала «Литовський танець» та Сімони Налбандян, яка розповіла литовську казку.
Наталя РОЖКОВАН, Херсонці
Фото автора