Для відновлення екологічної рівноваги далеко не завжди потрібні якісь надзусилля. Приміром, облаштовуючи масивні опори для встановлення 63 вітрогенераторів товариства «Сивашенергопром», будівельники й важкий транспорт пошкодили трав’яний покров та верхні шари грунту біля узбережжя Сивашу. Це безплідні солончаки, але вони служать прихистком для сотень видів комах, у тому числі рідкісних.
Тому енергетики у межах вітрової електростанції потурбувалися про нові домівки – такі собі триповерхові міні-готелі (дивись фото). Вони зроблені зі звичайних дерев’яних піддонів, у проміжках між якими заклали суху траву, жмутки стебел комишу та обрізки колод. Там вдосталь шпарин, які вже стали житлом ос, трьох видів диких бджіл та інших перетинчастокрилих. У цих комірках-«номерах» вони роблять запаси провізії, відкладають яйця та готуються до зимівлі.
Але на готелях для комах турбота енергетиків про довкілля аж ніяк не закінчується. «Сивашенергопром» є підприємством з норвезькими та французькими інвестиціями, тож і підхід до збереження навколишнього середовища тут європейський. Ще в процесі встановлення вітроелектрогенераторів тут від одного «вітрячка» у 3,9 мегават узагалі відмовилися, а два перенесли в інше місце, позаяк вони створювали фактор неспокою для диких птахів. Ті в сезон міграції відпочивають та годуються на Сиваші, а гігантські конструкції, розташовані занадто близько, могли їх налякати. Одним з перших на роботу сюди взяли дипломовану екологиню – вона досліджує вплив об’єкту на природу, запрошує на тренінги для працівників орнітологів, герпетологів, біологів, аби ті розповідали про змій, тих же птахів і комах, навчали грамотному поводженню з ними. І треба сказати, зусилля даються взнаки.
— Після створення вітроелектростанції на Присивашші фауна у її межах не збідніла, а навпаки, стала ще багатшою. Адже кластер генераторів площею 1307 гектарів узяли під надійну охорону. Тому тут більше не влаштовують гучних пікніків і підпалів сухої рослинності, та й браконьєри дорогу на нашу територію забули. Відтак, біля «вітрячків» облаштовують гнізда фазани й куріпки – їх ми бачимо постійно. А нещодавно на камерах відеоспостереження засвітилися дві лисиці. Руді гості невимушено відпочивали у затінку одного з генераторів, і ні на кого не звертали уваги, — розповідає директор ТОВ «Сивашенергопром» Андрій Немченко.
До речі, готелями для комах енергетики не обмежуються. Найближчим часом у солончаках вони хочуть влаштувати й «криївки» для змій – від степових гадюк до полозів. Це будуть всього-навсього виїмки у грунті, накриті шматками деревини чи шиферу. Але їх досить, аби захистити плазунів від атак пернатих хижаків, і забезпечити їм умови для зимівлі. Працівники підприємства не проти, оскільки їм сусідство навіть із отруйними гадюками нічим не загрожує. Вони пройшли відповідний інструктаж, і перед виходами в степ надягають щільне взуття й одяг, що їх зміям годі прокусити. То може, екодосвід колективу ВЕС візьмуть на озброєння й на інших вітрових і сонячних електростанціях Херсонщини?
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Фото автора.
На знімку: готель для комах від енергетиків Присивашшя.
Новий день