Що таке сезонна алергія
Сезонна алергія або поліноз – це алергія на пилок. Протягом теплої пори року існує три хвилі поліному:- Коли пилкують дерева: кінець березня – до травня;
- Коли пулкують лугові трави: травень – липень;
- Коли пилкують буряни: серпень – жовтень.
Хто схильний до алергії
Лікарка каже, що більше схильні люди в яких раніше були прояви алергії.У кожного цей процес триває рік-два, у когось 10-20 років." Коли вже виробилися антитіла, то при зустрічі з алергеном проявляється така реакція. Якщо перші роки захворювання, це може бути мало алергенів і період хвороби буде не дуже затяжний. І якщо не звернутися до лікаря і не лікуватися за всіма правилами алергології, то період пилкування буде збільшуватися за рахунок того, що збільшується кількість рослин, а також тяжкість захворювання. Якщо спочатку це можуть бути прояви реніту: очі чешуться, з носа біжить, чхають, то потім це може прогресувати до бронхіальної астми", - розповіла Елла Туриця.
За її словами, з алергією не народжуються, просто передається від батьків схильність до неї. Воно може або спрацювати, або – ні.
"Буває так, що в родині алергіків нема, а дитина з алергією. Вчені проводили дослідження і виявили, що 15 % дітей у яких батьки не мали алергічні захворювання, стають алергіками. Якщо хворіє хтось один з батьків, то ризик збільшується до 40% особливо коли хворіє мати, а якщо алергіки і мати і батько, то навіть до 80%.", - каже лікарка.
Якщо раніше алергія проявлялася переважно в підлітковому віці, то зараз навіть маленькі діти мають прояви сезонної алергії.
Ознаки алергії
Ознаки дуже схожі з ГРВІ. Це нежить, кашель, біжить вода з носа, закладення носа. Але сезонна алергія зазвичай протікає без ознак інтоксикації організму, без підвищення температури. І щороку приблизно в один і той же час виникають ці прояви. Для застуди більш характерні ломота в тілі, інтоксикація, біль в горлі. Якщо йде дощ і ви вийшли на вулицю, а там так гарно дихається, то це ще одне підтвердження того що у вас алергія є, пояснює лікарка."Щоб точно визначити на що алергія треба робити алергологічне тестування. Є різні методи, це може бути і за аналізом крові, і шкільні пік-тести. При полінозі, основне лікування це алергенами, це як щеплення проти тої рослини яка викликає захворювання. Тому визначення точного алергена є обов’язковим. Є різні види лікування і малих уколів, крапельок, спреїв, пігулки. Але це назначає алерголог. Лікування мінімум 3 роки. За цей час може хворий повністю позбутися симптомів, але це не означає хвороба подолана. Це просто ми добилися ремісії захворювання. Це може бути довічно, але якщо багато контактувати з алергенами, то хвороба може повернутися", - розповіла Елла Туриця.
Алергени Херсонщини
Найбільшими алергенами Херсонської області, на думку лікарів, є вільха, береза, тимофіївка, м'ятлик, пажитниця, лисохвіст, костриця і багато інших колоскових росин. Амброзія, полинь, циклохена і соняшник."Існує і перехресна алергія між рослинами і харчовими продуктами. Це коли в час пилкування рослин з’їдаються продукти які мають перехресні алергені детермінанти у собі, то також будуть прояви алергії. Але це будуть прояви з боку ротової порожнини: набряк, зуд, біль", - пояснює лікарка.
За її словами, тополя не є великим алергеном. Дуже малий відсоток людей мають алергію на тополиний пух. Це в першу чергу механічне подразнення. Існує така думка, що пил рослин осідає на пух який його із землі підносить до органів дихання.
Профілактика алергії
Лікарі радять зволожувати москітні сітки, щоб менше пилку потрапляло до оселі, користуватися кондиціонерами і звичайно їх періодично чистити. Менше їздити на природу, особливо у суху, вітряну погоду. Пилок викидається рослинами вранці, то на прогулянку краще виходити увечері, а ще краще, під час дощу або після нього. Обов’язково після прогулянки на вулиці треба прийняти душ, помити голову і перевдягнуся. Добре переноситься сезонна алергія біля моря."Якщо у родині алергіків народжується дитина, профілактика - це грудне вигодовування. Якщо нема такої змоги, то необхідно застосовувати гіпоалергенні суміші, які будуть зменшувати ризики прояву алергії. В родині алергіків ми не рекомендуємо заводити тварин, бо вони також можуть бути подразником алергічних реакцій", - каже Елла Туриця.
Вона радить до алерголога приходити, коли вже сезонна алергія пройшла, щоб виявити точний алерген. Наприклад, в листопаді. Головне не займатися самолікуванням. Чим раніше звернутися до лікарів, тим якісніше буде лікування.