Чи траплялась у Вашому житті ситуація: ви приходите до лікаря, він виписує рецепт і переконливо радить купувати ліки у певній аптеці? Без сумніву... Чи завжди такі поради «благодійні» і безкарні?
Чому ми повинні купувати препарат у тій аптеці, яку «порадив» лікар? Можемо припустити, що лікаря «зацікавили» відсотками. За рахунок кого? Хворого. Адже вартість «подяки» лікарю закладено у вартість препарату.
Ми звикли до цього? Ми змирилися з цим? Ми не знаємо як боротися і чи можливо? Чи можна знайти управу на лікаря та аптекаря? Виявляється так.
Боротися з цим допоможе система, яку сьогодні розробляють та втілюють у життя у Департаменті охорони здоров'я Херсонської обласної державної адміністрації (ДОЗ ХОДА).
За ініціативи директора ДОЗ, заслуженого лікаря України, депутата Херсонської обласної ради Віктора Короленка у розробці знаходиться програма під робочою назвою «Електронна медицина».
Один з її компонентів буде надавати можливість хворому не тільки отримувати рецепти у електронному вигляді, але й даватиме інформацію де, у якій аптеці, знаходиться даний препарат і яка його ціна. «Електронний рецепт» повністю виключить можливість впливу лікаря вибір хворого.
Система ще не запрацювала, але вже зараз викликає спротив з боку тих, хто працює на фармацевтичному ринку. Не випадково Віктора Короленка вже зараз раз по разу «звинувачують» у тому, що він діє протизаконно і намагається «нажитися».
Пошукаємо якісь об'єктивні дані. На сайті Херсонського ДОЗ ХОДА ви можете знайти посилання на сайт «Доступні ліки», який створений Департаментом. Сайті містить інформацію про повний перелік ліків, які оплачені державою, які є у лікарнях Херсонської області, і які лікарі повинні видавати безкоштовно.
Що робити, якщо Ви бачите, що ліки у наявності є, а лікар відмовляється їх видавати безплатно? Скористайтеся порадою Віктора Короленка: «Якщо лікар відмовляється видавати Вам ліки, наявні у переліку на сайті, зверніться зі скаргою до Департаменту охорони здоров'я Херсонської ОДА за номером гарячої лінії 0552-42-30-31 з 9.00 до 17.00, у робочі дні, і лікар сам знайде необхідні Вам ліки».
Тут же можна знайти інформацію і про наявність вакцин, які не такі вже й дешеві. То ж, перед тим як йти у аптеку купувати дороговартісні сироватки зайдіть на сайти і перевірте чи насправді у лікарні немає препарату...
Чи допоможе це? Судіть самі.
Як стало нам відомо з добре поінформованого джерела два тижні тому в одній з клінічних лікарень Херсона стався такий випадок: людина на сайті побачила, що у відповідній лікарні є потрібна їй сироватка і прийшла до лікаря за рецептом.
Та, лікар здивував заявивши, що препарату (придбаного за державний кошт) немає, але тут же заспокоїв, що він зможе «організувати» для хворого його придбання. Через деякий час порадив зайти до однієї з міських аптек, де «тільки для нього» дана вакцина «знайшлася».
Препарат виявився коштовним – 4 300 грн. Людина подякувала. Препарат придбала. Та, перед тим як використовувати – сфотографувала упаковку: номер та серію партії, а потім з вернулася до відповідної служби, яка дала відповідь – ліки придбані за рахунок державного бюджету! За даним фактом відкрито кримінальне провадження.
Випадок не став наукою для іншого лікаря, якого цього четверга упіймали на такому ж самому злочину.
От і виходить, що відкритість і прозорість яку запровадив Короленко, це не порожні слова про «боротьбу з корупцією», це сама боротьби.
Чи не показуха це? Судіть самі. Факт.
Лікарні зобов'язані щотижня, у середу, оновлювати інформацію (поки це робиться вручну, в подальшому планується здійснювати автоматично). Цієї п'ятниці (10.03.), у Херсоні відбувалася підсумкова колегія ДОЗ під час якої мова зайшла саме про ліки.
Несподівано Віктор Короленко попросив дати на екран он-лайн проекцію сайту «Доступні ліки» і відкрити сторінку однієї з районних лікарень. Актуальність зміни інформації 2 березня, а поновити повинні були у середу, 8 березня. Ну, свято, зрозуміло...
Але, головному лікарю було не перелюбки коли у нього в присутності колег запитали: а що святкування тривають? От вам і факт дієвого контролю, от вам і «прозорість». Один клік мишкою на комп'ютері і вся інформація перед очима.
Уявляєте, що буде коли система запрацює на повну і інформація про всі ліки, в усіх лікарнях та аптеках буде ось так просто відстежуватиметься?
Чи ризикнуть тоді лікарі «радити» хворому до якої аптеки йти за ліками і «заходити тільки для нього» дозу вакцини?
"Херсонці"