
Дмитру Цапу 23, він - фермер, на землі господарює 3 роки. Вирощує пшеницю. Його господарство розташоване на території Мирненської селищної ради, яка межує з тимчасово окупованим Кримом. Чоловік говорить, через те, що у каналі критично низький рівень води, він не може зрошувати поля.
"По колу ми косили по 15 центнерів з гектара, що було критично мало. Ми змогли заплатити за паї і посіяти знову свої площі. Додатково не отримали жодного прибутку", _ говорить Дмитро Цап.
Дмитро розказав, що техніку, яку придбав минулого року, досі не запустив в експлуатацію. Валіївську машину придбав торік, але не може нею користуватися, бо у каналі немає води. Говорить, треба зробити перекриття, підняти воду. Сама машина обійшлася у 80 тисяч доларів, труба, електричні щити, електричний кабель – це ще тисяч 200 гривень, - додав чоловік.
На побудову тимчасової дамби фермер отримав дозвіл в управлінні Північно-Кримського каналу. Він говорить, що фермери зводять такі споруди, щоб зрошувати свої поля.Тимчасову дамбу за 16 кілометрів від головної перегороджувальної споруди на 107 км будували у 2014 році за ініціативи рисосіючих підприємств. Обійшлася вона у 900 тисяч гривень. На сьогодні дамба потребує ремонту – говорить голова Мирненської селищної ради Андрій Сучок.
"Це - сільгосппрацівники склалися і побудували, управління ПКК допомагало. Там вище у нас рисові системи і щоб їх наповнити, треба було підняти рівень води. Зробили тимчасово, а у нас завжди тимчасове залишається назавжди. Вона вже потребує ремонту. Вона вже протікає, треба ремонтувати, підтримувати. З держбюджету на утримання цієї дамби гроші не виділяються", - говорить Андрій Сучок.

Андрій Сучок додає, що від тимчасової дамби до основної перегороджувальної споруди 16 км, саме на цій ділянці фермери не можуть зрошувати землі. Будівництво капітальної перегороджувальної споруди розпочалося у 2015 році. У 2017 році його призупинили.
Від цієї споруди до тимчасово окупованої території 500 метрів. Води у каналі немає. Заповнений він до 91 кілометру, говорить начальниця відділу водокористування управління Північно-Кримського каналу Наталя Тарапун. Та додає, яким може бути у фермерів вихід із ситуації.
"Вони можуть самі змінити своє положення, вони можуть за допомоги насосної пересувної станції підкачувати воду на свої поля. Якщо ця дамба добудується і ця частина каналу заповниться водою, у Херсонрибгоспу є сифон і вони могли б там брати", - каже Наталя Тарапун.

"Збудована вона більше ніж на 90 %. Залишились деталі. Ми надіслали усі необхідні документи до прем’єр – міністра, до Міністерства АП, держводагентства. Вартість її близько 76 млн, залишкова вартість 25 – 26 млн. для того, щоб вона повністю функціонувала", - говорить Сергій Козир.

Термін добудови основної дамби поки невідомий, говорить голова облдержадміністрації. Додає, що Крим може отримати звідси воду тільки після повної деокупації.
Суспільне Херсон