25 липня в Україні запрацював державний проєкт «Хочу к своим», де публікують інформацію про засуджених російських агентів, зрадників і колаборантів. Усі вони погодилися бути обміняними на українців, які перебувають у російському полоні. Серед тих, хто чекає на обмін, – є і жителі Херсонської області.
Станом на 30 липня на сайті проєкту – інформація про 228 засуджених українців. Для чого оприлюднюють їхні імена? Для кого буде корисним проєкт «Хочу к своим»? Та хто ті зрадники з Херсонщини, які так хочуть потрапити в Росію? Про все це – далі в матеріалі.
ЗРАДНИКІВ ТРЕБА ЗНАТИ В ОБЛИЧЧЯ
Проєкт «Хочу к своим» створений Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими, куди входять ГУР, СБУ та Офіс Омбудсмена України. Він має одразу декілька завдань, головне з яких – оприлюднення інформації про засуджених зрадників і колаборантів, які добровільно погодилися на обмін на українських громадян, що перебувають у російському полоні.«Періодично ми будемо розповідати історії засуджених українських колаборантів. Навіщо? Ну по-перше, можливо, упізнаєте свого знайомого й буде що розказати на зустрічі однокласників або на сімейному застіллі (гарантовано станете зіркою вечора).
А по-друге, зрозумієте, що "люди", які працюють на ворога, нічим не вирізняються з натовпу й не дуже часто вихваляються своїми злочинами. Але якщо ви будете досить уважними – зможете помітити ознаки цих злочинів», – зазначено у фейсбуці на сторінці проєкту.
КОЛАБОРАНТИ З ХЕРСОНЩИНИ НА ВАЛІЗАХ
З-поміж оприлюднених на сайті проєкту 228 імен засуджених українців 7 – представники Херсонської області. Усі вони чекають на обмін від одного до трьох місяців, але Росія не квапиться їх забирати. Хто ці зрадники?1. Кирилов Віктор Миколайович, 1965 року народження, зареєстрований у Херсоні по вулиці Дорофєєва. Засуджений до 9 років ув’язнення. Під час окупації Херсона у 2022 році чоловік погодився працювати в окупаційному «МВС Херсонської області» на посаді «поліцейський – водій чергової частини Корабельного міського відділу поліції». Кирилов уже півтора місяця чекає на обмін.2. Халак Віктор Миколайович, 1978 року народження, зареєстрований у селі Правдине Білозерської громади. Засуджений до 15 років ув’язнення за пособництво державі-агресору. Що саме він вчиняв, не зазначено, однак вказано, що від початку окупації до самого звільнення села чоловік працював на ворога. Халак чекає на обмін три з половиною місяці.3. Гудим Лілія Анатоліївна, 1978 року народження, зареєстрована на Житомирщині, як пов’язана з Херсонщиною – не зазначено. Засуджена до 7 років ув’язнення. Зрадниця зі свого мобільного телефону передавала представнику РФ інформацію про переміщення та розташування ЗСУ. Гудим чекає на обмін уже понад 3 місяці.4. Пеньковський Геннадій Едуардович, 1967 року народження. Засуджений до 8 років ув’язнення. У вересні 2022 року співпрацював з окупаційною владою в Херсоні – надавав допомогу в проведенні псевдореферендуму на території міста. Крім того, у забороненій соцмережі «Одноклассники» розміщав зображення СРСР і Леніна. Пеньковський чекає на обмін більше місяця.5. Гоголєв Олександр Володимирович, 1977 року народження. Засуджений до 5 років ув’язнення. Теж брав участь у фейковому референдумі у вересні 2022 року. Здійснював подворовий обхід жителів села Борозенське Бериславського району, видавав їм бюлетені. Гоголєв більше місяця очікує на обмін.6. Шаргуленко Сергій Анатолійович, 1964 року народження. Засуджений до 5 років ув’язнення. Під час окупації Херсона у 2022 році допомагав окупаційній владі в проведенні так званого референдуму в селищі Комишани. Шаргуленко понад місяць чекає на обмін.7. Шубін Сергій Петрович, 1957 року народження. Засуджений до 15 років ув’язнення. Із квітня по червень 2022 року передавав представникам РФ інформацію про розташування на території Миколаєва ЗСУ та інших військових формувань. Крім того, вживав ряд заходів, спрямованих на організацію та утворення так званої «Миколаївської народної республіки». Шубін майже півтора місяця чекає на обмін.
ДОДАТКОВІ АНКЕТИ НА САЙТІ
Крім того, мета проєкту:- дати можливість українцям, які досі співпрацюють з ворогом, припинити цю діяльність на визначених умовах;
- допомогти громадянам, які бажають виїхати з України до РФ;
- дати можливість українцям, які мають якусь інформацію про діяльність ворожих агентів, поділитися нею.
Для цього на сайті «Хочу к своим» створено 3 анкети. Тим, хто вирішить залишити заявку та заповнити анкету гарантують належний захист даних та використання їх виключно за призначенням. Кожну анкету автори проєкту коментують так:
Анкета 1: «Бажаєте припинити співпрацю з ворогом?»
«Якщо ви з якоїсь причини припустилися помилки й пішли на будь-яку співпрацю з ворогом але вирішили припинити – проєкт дає змогу це зробити на вигідних для вашого майбутнього життя умовах. Заповнюйте анкету й чітко виконуйте всі інструкції».
Анкета 2: «Знаєте, хто співпрацює з ворогом?»
«Знаєте, хто співпрацює з ворогом, або підозрюєте когось у такій співпраці – заповнюйте анкету. У перемозі над ворогом важливий кожен факт, кожна найменша деталь. Можливо саме ваше звернення завершить складний пазл і допоможе виявити ворожу агентуру».
Анкета 3: «Бажаєте повернутися до Росії?»
«Не подобається життя в Україні? Не влаштовує українське суспільство? Бажаєте повернутися до рідних та близьких в Росію? ОК. Ми спробуємо вам в цьому допомогти та відправити до РФ. Заповнюйте анкету та чекайте на подальші інструкції. Безпеку ваших даних гарантуємо. Збір заявок з даної анкети координують представники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України».
Гривна
Головна світлина ілюстративна: freepik.com, у тексті – скріншоти із сайту hochuksvoim.com